reklama

Kouření

Nejběžnějším kuřivem na světě jsou cigarety, oblíbené jsou i doutníky či vodní dýmky. Vdechovaný kouř škodí zdraví kuřáka i tzv. pasivnímu kuřákovi. Nikotin vyvolává závislost, příčinou nemocí a úmrtí jsou však vdechovaný kapičky dehtu, které se usazují v plicích.

Vědci dokázali, že nikotinový dým obsahuje přes 400 látek, škodlivých lidskému zdraví a prokázána je souvislost mezi tabakismem a rakovinou, kardiovaskulárními, plicními a dalšími nemocemi. I když se stále objevují další zdravotní rizika, lidé kouří dál. V České republice kouří přes 25 % obyvatel, alarmující je vyšší počet kuřáků mezi patnáctiletými - až 16 % jich holduje cigaretám. Prodej tabákových výrobků osobám pod 18 let je v naší zemi zakázaný.

Závislost na tabáku patří k těm, jichž je nejobtížnější se zbavit. Ti, kdo se snaží s kouřením přestat, hledají nejosvědčenější cesty a metody, jako jsou například elektronické cigarety, žvýkačky či náplasti.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama