reklama

Mléko jen pro děti: Čím a proč ho v dospělosti nahradit

Mléko se dá nahradit, pokud ho nesnášíte.

Foto: ISIFA/Thinkstock

Pijete mléko? A dělá vám dobře? Spousta lidí takové štěstí nemá. Jak je to možné a co s tím? 

"V naší populaci je nezanedbatelné procento lidí s potravinovými intolerancemi, z nichž vyplývají různá dietní omezení.  Nejmarkantnější jsou tato omezení u potravin, které tvoří významnou součást jídelníčku, jako například v případě intolerance lepku, laktózy (mléčný cukr) či mléka jako takového," upozorňuje alergolog MUDr. Karel Černý z alergologické ambulance v Šumperku. 

Jak dlouho musíte držet dietu?

Problém je, že diagnostika těchto intolerancí často není jednoduchá. Objevit se může kdykoli v průběhu života a zjistit pravou příčinu nesnází se nám může podařit až po mnoha letech. "Eliminační dieta je potom v řadě případů jak diagnostickým, tak i jediným léčebným postupem," říká MUDr. Černý.

Doporučujeme: Alergie na mléko: Zahleňuje, nebo ne?

Eliminační dieta přitom není nic jiného, než vyloučení "podezřelé" potraviny nebo skupiny potravin. Délka této diety je různá podle typu intolerance. "U klasické alergie s rychlým nástupem potíží stačí dny až týdny, v případě jiných intolerancí, například na lepek nebo laktózu, jsou to týdny až měsíce," vysvětluje alergolog Černý.

Pokud během eliminační diety dojde k vymizení potíží a po návratu k podezřelé potravině se problémy opět objeví, pak se dá předpokládat, že právě ta je příčinou zdravotních problémů.

Děti versus dospělí

Podle doktora Černého je alergie na bílkovinu kravského mléka - laktózu - problémem zejména kojeneckého a raného dětského věku. Výskyt se odhaduje mezi dvěma až pěti procenty kojenců, většinou ale s věkem vymizí. I to je dost nízké číslo a s postupujícím věkem se ještě snižuje. V kojeneckém věku jsou jediným řešením speciální formule jako náhražka mléka. 

Intolerance laktózy je kromě těžkých vrozených defektů, které jsou velmi vzácné, záležitostí naopak dospělého věku. Zejména ve věku nad 40 let odborníci odhadují výskyt v ČR kolem 15 procent. MUDr. Černý si nemyslí, že by počty pacientů narůstaly: "Nedá se říci, že by od nějaké doby byl výskyt větší, spíše jde o rozšiřující se možnosti diagnostiky a s tím spojené větší procento odhalených pacientů."  

Čím mléko nahradit?  

Lidé s intolerancí mléka i lepku mohou využívat stále širší nabídku bezlepkových potravin a potravin nahrazujících kravské mléko, ideálně v bio kvalitě. V posledních letech si pozornost získávají obilninové nápoje, které jsou vyráběny poměrně složitým, ale šetrným procesem. Různé příchuti obilninových nápojů naleznete například na stránkách Bioweb.cz.

Obilninové nápoje svou chutí, složením a využitím uspokojí také všechny, kteří chtějí pouze změnu a vyzkoušet něco nového. Jestliže budete chtít, bez problémů si zvyknete těmito nápoji nahrazovat mléko i ve vašich běžných stravovacích návycích. Jsou totiž vhodné téměř na všechno - do kávy, na vaření i jen tak na pití.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Je mléko v krabici vlastně mléko? A máme ho pít?

Sexy hračky byly prošlé. Jitka lezla po zdi

10 základních zásad hubnutí. Znáte je?

Bezdětná: Neplodnost je tabu, těžko hledáte pochopení. Měla jsem deprese i bolesti | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama