reklama

O kolik zlozvyky zkracují život: Přesně na minutu

Vědci nám to spočítali! Přečtěte si, o kolik minut, dní a měsíců života nám zkrátí život nezdravé životní návyky.

Foto: Isifa/Thinkstock

Užíváte si života a všech jeho nezdravých radovánek? Možná si to užíváte, ale taky se připravujete o spoustu krásných zážitků, lásky a štěstí. Zlozvyky totiž ukrajují z délky života.

Světová zdravotnická organizace WHO spočítala, že ve vyspělých zemích může za 40 % úmrtí špatný životní styl. Podívejte se, o kolik přesně zkrátí nezdravé návyky váš život.

Alkohol

Každá láhev tvrdého pití vám ubere 6,6 hodin. Už jedna dvojka vína vás při jeho nadměrné konzumaci obere o deset minut života. Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí je těžkým pijanem každý, kdo za týden prolije hrdlem aspoň 15 drinků (panák tvrdého nebo sklenice vína). Pokud s holdováním alkoholu začnete v 16 letech, zkrátíte si počet svých dní bezmála o třetinu.

Doporučujeme: České děti "na plech": Proč tolik pijí?

Přejídání

Podle amerického fyzika Bernarda L. Cohena a jeho vědecké publikace Fyzika zdraví, tak nadměrný přísun jídla zkrouhne z vašeho života 210 dní.  Lidé, kteří mají o 20 % vyšší váhu, než by podle tabulek BMI měli mít, si zkracují život o 1 300 dní. A předtím to nebude žádná pohoda - čekají je totiž nepříjemné a ničivé nemoci.  Ne nadarmo nás také zastánci zdravé výživy varují před grilováním, smažením, opékaním atd. Oblíbené grilovačky, obzvlášť s posezením u girlu a vdechováním kouře, seberou 27 dní našeho života.

Kouření

Každá vykouřená cigareta vás připraví o pět minut života. Vynásobte si sami svoji dávku. Celkově kuřáci umírají o 10 let dřív. Hlavním nepřítelem plic je v tomto případě dehet, který narušuje plicní tkáň a zvyšuje riziko rozvoje rakoviny plic. A pozor, pro ženy jsou účinky cigaret ještě ničivější.

Drogy

Tady jsou počty těžké, většinu feťáků zabije zlatá dávka dřív, než se stačí projevit důsledky průběžné konzumace. Obecně vědci spočítali, že u metamfetaminu (pervitin) neboli hezky česky perník, vám jedna dávka ze života ubere 11,1 hodiny.  Pokud jedete v kokainu (v jakékoliv podobě), tak za každé užití se připravíte o 5,1 hodiny.

Přečtěte si: Jste na něčem závislí? Sklony máte v genech

Nedostatek spánku

Na dřívějších osmi hodinách už odborníci netrvají, ale dnes průměrných a obvyklých šest hodin je prostě málo. Nedostatek spánku přitom způsobuje poruchy psychiky a oslabení imunitního systému. Časté ponocování způsobuje, že pravděpodobně zemřete o 10 let dříve než vaši vrstevníci.

Sezení

Americká studie, založená na sledování více než 150 tisíc lidí, prokázala, že sedět více než tři hodiny najednou každý den ubere z délky života až dva roky. Pokud při tom sezení ještě zíráte na obrazovku - televize, tabletu  nebo monitoru počítače - ztráty se sčítají. Pokud jim denně obětuje šest hodin, seberou vám šest let.

Stres a samota

Podle Bernarda Cohena se mužům bez ženy zkrátí život o 3500 dní, skoro 10 let. ní života. Ženy samotu snášejí lépe - žijí méně jen o 1600 dní, mají tedy život kratší o přibližně pět let. Na druhou stranu stres ubírá zhruba 300 dní.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Test: Co víte o imunitě?

Nebuď blbá a jdi! Je to zadarmo

Pozor na ně: Desítky tisíc řidičů skoro vůbec nevidí

Girstlová: Mnoho rodičů udělalo z dětí manažery čehokoliv. Umět řemeslo je hodnota | Video: Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama