reklama

Rakovina

Strašák moderní doby, o němž odborníci tvrdí, že během několika let postihne každého třetího obyvatele České republiky. Rakovina je druhou nejčastější příčinou úmrtí, na prvním jsou choroby srdce a cév. Nejedná se o jednu nemoc, ale desítky nejrůznějších nádorových onemocnění, a přestože počet nemocných stoupá, prognózy jsou příznivé. Díky lepší prevenci i diagnostice se daří nemoc odhalit dříve. Objevují se účinnější léky, které buď dokáží zachránit život, nebo jej výrazně prodloužit a zkvalitnit. Neustále probíhají výzkumy a studie, stále se nedaří nalézt uspokojivou odpověď na to, jaké jsou přesné příčiny vzniku.

Rakovina spočívá v nekoordinovaném množení a růstu buněk, nad nimiž ztratil organismus kontrolu. To je příčinou postupného ochromení tkání a orgánů a může vést k úmrtí. Vznik rakoviny ovlivňuje řada faktorů od našeho životního stylu, přes alkoholismus, kouření až po opalování bez ochranného krému či dědičnost. Ženy v Česku trpí nejčastější nádorem prsu, tlustého střeva, rektu a dělohy. Nejčastěji však umírají (vedle rakoviny prsu) na plicní nádory.

Léčba onkologických onemocnění zahrnuje chirurgické zákroky, chemoterapii, radioterapii, imunoterapii a další. Nádory lze rozdělit na zhoubné (maligní), které ničí okolní tkáně a metastazuji, nezhoubné (benigní), jež rostou omezeně.

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama