reklama

Alkohol

Alkohol patří mezi běžně používané nápoje. Někteří z nás pijí alkoholické nápoje jen příležitostně, jiní propadli alkoholismu. V obchodech na nás v regálech číhají piva, víno, pálenky a jiné druhy tvrdého alkoholu. U nás je pití alkoholu na veřejnosti povolené. Některé země toto nedovolují a při koupi alkoholu je nutné ho nosit v papírovém pytlíku. Jiné země zavedli prohibici - zákaz prodeje tvrdého alkoholu.

Při nadměrném požití alkoholu, dochází k otravě alkoholem. Otrava alkoholem je způsobená nadměrným pitím nebo při výrobě alkoholu dochází k záměně líhu za methanol, který je prudce jedovatý. Smrtelná dávka methanolu je pouhých 10 centimetrů kubických. V nejlepších případech nastává druhý den po požití jen nepříjemná kocovina. Každý by si měl včas uvědomit, kolik alkoholu snese.

Projevy otravy začínají alkoholovým opojením, bolestí břicha, otupením smyslů, malátností a následuje zvracení a ztráta vědomí. Nejhorší důsledek je trvalá slepota nebo případná smrt. Při konzumaci většího množství alkoholu se všeobecně doporučuje pití prokládat čistou vodou. Určitě se vyhýbejte míchání tvrdého alkoholu s energetickými drinky.

V České republice se za volantem netoleruje žádné množství alkoholu. Policie má právo při každém zastavení prokazovat dechovou zkoušku. Lidé si často neuvědomují, že za volant sedají také se zbytkovým alkoholem z předešlého dne. I ten je nebezpečný a postižitelný. V České republice platí při dechové zkoušce absolutní nula. V případě hranice do 0,3 se můžete dobrovolně podrobit krevní zkoušce, která odhalí například použití nějakých antibiotik či léků na nachlazení, které obsahují stopy alkoholu.

Alkoholismus

Velkým problémem jsou alkoholici, kteří si závislost nedokážou uvědomit. Jedna sklenička vína denně nebo jedno pivo, jsou dokonce zdraví prospěšné. Jak tedy poznat, že už je ze mě alkoholik? Tady jsou příznaky alkoholismu:

- tajné pití
- trvalé myšlenky na alkohol
- výpadky paměti na dobu v opilosti
- pocit viny
- nekontrolovatelné pití
- neschopnost zdržet se pití
- vysvětlování důvodů, proč se napiju
- ztráta zájmu o vnější svět
- nápadné sebelitování
- vyhýbání se narážkám na alkohol
- úzkost
- pokles sexuálního pudu
- tvorba tajných zásob
- zanedbávání stravování
- potřeba ranních panáků
- snížení rozumových schopností

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama