reklama

Imunita

Schopnost organismu bránit se proti nepříznivému okolí a to nejen vnějšímu, ale také z hlediska organismu i vnitřního prostředí. Imunita je v jednodušším slova smyslu absolutní odolnost vůči chorobám.
Člověk má obranu vnější a vnitřní, kdy jako prvotní protiútok podniká kůže a sliznice a vnitřní prostřední mají na starost bílé krvinky a různé chemické procesy.

Získaná versus vrozená imunita

Každý člověk má vrozenou imunitu, která je schopna s určitými nemocemi bojovat přirozeně. Příkladem je, že některé nemoci zvířata nedostanou, protože mají vyšší teplotu těla, a proto se virům u nich nedaří. Imunitu již získáváme od matky. Pokud se budeme zaobírat získaným obraným mechanismem, jedná se o tzv. způsob s čím přijdeme do styku, zapamatujeme si jeho kód a později s tímto antigenem jsme schopni lépe bojovat. Trvá to v řádech několika dnů. Jinými slovy, pokud chytíme chřipku, jsme po té několik dní vůči další nákaze imunní, protože máme v těle vytvořené protilátky z předešlého boje. Na podobném principu funguje očkování proti nemoci, kdy se do těla v podstatě zanese nemoc, které se chceme později vyhnout a díky uměle vytvořenému imunitnímu systému, jsme vůči nemoci v pozdějších setkáních více odolní.

Jak pečovat o imunitu pomocí přírodních metod

Zdravá strava je jedním z nejdůležitějších faktorů řádné imunity. Velmi záleží na skladbě jídelníčku a to především v období, kdy je naše obranyschopnost nabourávána špatným a proměnlivým počasím. Jedná se o období častých výskytů chřipkových epidemií - jaro, podzim. Z potravin se nejčastěji doporučuje česnek v tepelně neupravené podobě, protože působí jako silné a přírodní antibiotikum, ale kvůli zápachu a náročnosti na žlučník se doporučuje kupovat česnekové potravinové doplňky, které jsou o tyto nepříjemné vlastnosti okleštěny. Dalším přírodním zázrakem je šťáva z listů aloe vera, která má antibakteriální, antivirové a antikvasinkové účinky a velmi příjemně upravuje trávení. Trávicí systém je jednou z důležitých vlastností por pevnou imunitu. Pro posílení a prevenci je vhodné jíst stravu , ovoce, zelenina, převážně kysané zelí. Mezi posilující koření patří oregano, které působí také jako přírodní antibiotikum. Po prodělání těžších onemocnění se doporučují přírodní potravinové doplňky

Posílení celkového organismu jinak než potravou

Mezi nejdůležitější prevencí proti nemocem, patří samozřejmě pohyb. Přes zimu tohoto aktivního žití ubývá kvůli nepříznivému počasí, ale i přesto bychom se měli snažit, alespoň chodit pěšky, pokud to půjde. Takový výšlap do třetího patra prospěje nejenom srdci, ale celkovému organismu. Mezi doporučovaný sport, který vám pomůže se obrnit proti nepříznivým vlivům, patří kondiční sport, Zumba, K2, aerobik, jóga, Nordic walking . Pravidelná tepová frekvence, zvyšuje odolnost srdce a tím celkovou obranyschopnost. Mezi nepříliš známou prevenci patří saunování. Při procesu zahřívání a prudkého ochlazování těla získává tělo větší šanci zvládat střídání venkovních teplot, kdy je pro tělo nejnáchylnější, když se zpotíme a jdeme do chladného vzduchu. Toto vše lze odbourat pravidelným saunováním.

Ve zkratce

dostatek spánku, pravidelný pohyb, pestrá strava, vyhnout se stresu, posilovat pomocí saunování, doplňování vitaminů, prevence, otužování, relaxace .

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama