Barre cvičení je trend, který si získává stále více příznivců nejen v zahraničí, ale i u nás. Kombinuje prvky baletu, pilates a fitness, což vytváří unikátní formu cvičení, která je nejen efektivní, ale i zábavná. Cílem je zpevnění těla, zlepšení flexibility a držení těla a to vše při motivující hudbě a energickém tempu.
Co všechno barre cvičení obnáší, pro koho je vhodné a jak může tento trénink pomoci jak začátečníkům, tak pokročilým? Možná vás překvapí, že barre je přístupné i pro ženy s omezenou pohyblivostí nebo pro ty, které se teprve vracejí k fyzické aktivitě po zranění.
Pokud jste o barre nikdy neslyšeli, nebo ho ještě nezkusili, rozhovor s instruktorkou Eliškou Sosnovou z Prachatic vás přesvědčí, proč byste tomuto elegantnímu cvičení měla dát šanci!
Co vlastně je barre cvičení?
Barre je cvičení kombinující baletní, pilates a fitness prvky. Od jeho vzniku se vyvinulo mnoho metod. V podstatě každé studio má svou. Některé jsou víc dynamické, některé víc baletní. I já mám samozřejmě svou metodu, kterou už v ČR cvičí několik lektorek.
Jaký je hlavní rozdíl mezi barre a jinými formami cvičení, jako je pilates nebo jóga?
Asi největší rozdíl, který vnímají klientky, je dlouhá výdrž v pozicích. Nepočítáme opakování a také v pozici pulsujeme nebo v ní držíme napětí co nejdéle. Používáme hudbu k udržení tempa a také cvičíme různé tělové partie zvlášť.
Pro koho je toto cvičení vhodné? Třeba i pro ženy, které nejsou zrovna v kondici?
Barre cvičení je úžasně variabilní, takže je vhodné pro každého. Do kondice vás barre rychle dostane (úsměv). Lekce umíme přizpůsobit maminkám i třeba seniorům.
A lze cvičení přizpůsobit pro lidi s omezenou pohyblivostí nebo zraněními?
Určitě! Při lekcích vždy nabízíme varianty, které mohou klientky dělat, pokud mají nějaké omezení. Sama mám revma a mám takové i klientky. Vloni jsem odcvičila lekce i se zlomenou nohou.
Jaké výhody může barre cvičení přinést pro úplné začátečníky? A co pro pokročilé?
Pro začátečníky rozhodně přinese rychlé zlepšení kondice a viditelné výsledky. Barre velmi hezky tvaruje nohy a bříško.
Pokročilí mohou pilovat techniku, uvědomit si, jaké svaly pracují, a mohou přidat zátěž. Také můžeme začít pracovat na rovnováze a flexibilitě. Když už klientky vědí co dělat, nebojí se zajít v pozici dál. A to je skvělé!
Co když žena nemá úplně smysl pro rytmus?
Vůbec nevadí! Já hudbu používám k motivaci při lekci, energii a udržení tempa lekce. Ale vždy skupině lekci přizpůsobuji, takže klientky cvičí podle mě. Ne do rytmu. Jako instruktorka cvičím celou lekci s klientkami, takže se nikdo nemusí bát, že by nevěděl co dělat.
Přiznávám, že já o barre slyšela teď poprvé. Jak dlouho už se těší popularitě – tady i v zahraničí?
Barre není v ČR ani deset let, ale posledních pár let si získává na popularitě. Já ho objevila v cizině a okamžitě jsem si vytvořila závislost. Stát se instruktorkou pak byla otázka pár měsíců. Cítila jsem, že tu energii a pozitivní motivaci musím ženám předávat dál.
Kde všude je možné jej cvičit? A můžou zájemkyně případně zkusit online formu z domu?
Po republice je několik studií a také samostatných instruktorek. Online lekcí moc není. Vím o jednom placeném programu a pak samozřejmě zdarma můj YouTube kanál, který je barre plný. S lekcemi krátkými a dostupnými pro všechny.
Je potřeba k tomuto cvičení nějaké vybavení – například zábradlí, činky nebo gumičky?
Lekce se dají cvičit úplně bez pomůcek. Samozřejmě s využitím činek, gumiček a míčku lekce získávají úplně jiný náboj. Místo baletní tyče používáme klasickou židli. Moje nejoblíbenější pomůcka je míček. Je úžasně variabilní a dá se využít i při relaxaci.
Kdo by měl k tomuto cvičení přistupovat spíš obezřetně?
Určitě nastávající maminky. Barre je velmi náročné na core (hluboký stabilizační systém) a v podstatě celou lekci zpevňujeme bříško. Proto by to vždy ženy měly nahlásit instruktorce, aby pro ně mohla cviky přizpůsobit. Na mém YouTube kanále jsem přidávala i lekce pro těhotné, aby si mohly zacvičit i během tohoto pro tělo náročného období.
Zaměřujete se v lekcích více na posílení, flexibilitu nebo kardio?
Každá moje lekce barre je jiná. Nedokážu odcvičit dvě stejné lekce, nudila bych se (smích) – takže zaměření lekcí se střída. Také dost často podle energie klientek. V podstatě se ale nejvíc zaměřujeme na posílení a vytvarování svalů.
Jak vypadá typická lekce barre?
Začínáme pomalým protažením v jógovém stylu. Poté je hlavní část lekce, kdy procvičíme celé tělo po různých partiích. Například - bříško, ruce, zadeček. A na závěr se protáhneme v pomalém tempu. Součástí lekcí je pozitivní motivace, spojení s tělem, a poděkování. Na mých lekcích dost často povídáme (hlavně já, když klientky nestíhají dýchat) a odchází odpočinuté i nabité energií. V jednu chvíli máte pocit, že už nemůžete, a na konci lekce máte chuť si ji dát celou znovu.
Jaké svalové partie se při barre cvičení nejvíce aktivují a proč?
Zejména core, zadeček a nohy. Už z podstaty toho, že cvičení vychází z baletu. A taky proto, že ženy mají pocit, že tyto partie potřebují nejvíc cvičit.
Je po cvičení vidět na těch ženách nějakou proměnu?
Ženy se rády vracejí a slýchám, že cvičení je prostě baví. Užívají si, že jsou v příjemné atmosféře, a dokážou ze sebe dostat to nejlepší.
Po pár lekcích klientky (i já) vidí, že jim jinak sedí oblečení, mají více energie a na každou lekci se těší. Myslím, že vytvarování těla je třešničkou na dortu. Psychická pohoda a sebeláska je mnohem důležitějším benefitem.
Přispívá barre také třeba ke zlepšení držení těla?
Velice. Od doby, co cvičím barre, se cítím sama o kousek vyšší. Při cvičení hodně dbáme na postavení těla, a tak se ženy naučí lépe držet tělo a předcházet disbalancím.
Co bys poradila lidem, kteří mají problém s udržováním motivace k cvičení?
Zkoušet různé druhy cvičení, dokud si nenajdou, co je baví. A pokud je toho víc - nikde přece není napsané, že mohou dělat jen jeden sport. Sama ráda střídám barre s jógou, posilováním, během se psem nebo ježděním na rotopedu. Potom si zařadit čas na cvičení do svého denního rozvrhu stejně, jako by šlo o důležitou schůzku.
Nastavte si malé cíle. Tím může být i jen 3x do týdne cvičit. Nemusíte hned zhubnout 20 kg za měsíc nebo chodit na fitness bikiny soutěže.
A nakonec - nepřepálit začátek. Hodně lidí má pocit, že musí cvičit hned celou hodinu denně od začátku. Ale není to tak. Stačí cvičit třeba 20 minut denně, 30 minut čtyřikrát týdně nebo dvě hodinové lekce týdně a doplnit je procházkou o víkendu. Nemějte na sebe vysoké nároky - unavíte svou mysl i tělo. Užijte si tu cestu a nesoustřeďte se příliš na cíl.