reklama

Cvičení je pro štíhlé. Jak mají hubnout tlustí?

Běh, zumba, chůze do schodů, squash - ani do jednoho se nepouštějte, pokud máte vyšší nadváhu. Hubněte správně!

Foto: Isifa/Thinkstock

Choďte pěšky do schodů! Z této módní rady pro zhubnutí  vstávají skutečným odborníkům hrůzou vlasy na hlavě. Pokud máte vyšší nadváhu (plus potíže se srdcem, což je častá kombinace), napácháte na svém těle víc škod než užitku.

Problém je totiž v neúměrné zátěži, kterou takový pohyb představuje pro klouby. Nakonec si je zničíte a budou vás bolet tak, že už se nehnete vůbec. A to platí i pro mladé "otylky a tlustýny".  Ze stejného důvodu byste neměli podléhat ani současné vlně běhání. Vhodná není ani třeba zumba nebo sporty s výskoky a dopady - basketbal, volejbal, squash a podobně.

Hubněte v plavkách

Pro osoby s nadváhou či obezitou je vhodné volit fyzické aktivity, které nezatíží jejich pohybový aparát více, než jej zatěžuje už samotná váha. Je třeba myslet především na oběhovou a dýchací soustavu a nosné klouby. Jednou z nejvhodnějších pohybových aktivit je proto plavání. Takže hurá do vody, je přece léto!

Doporučujeme: Snažíte se a nehubnete? Kde jste udělali chybu?

Cvičení ve vodě totiž zapojuje celé svalové skupiny, aniž by výrazněji zatížilo páteř nebo klouby nohou. Podle odborníků také zlepšuje dechovou kapacitu. Je však třeba dbát na volbu teploty vody. Pobyt v ledové vodě může tělu vyslat signál k uložení podkožního tuku, což by bylo pro osoby s nadváhou kontraproduktivní. Vhodné je proto cvičení v bazénu s vodou, která má 30 a více stupňů Celsia. Pokud je navíc geotermální, pomůže namáhanému organismu relaxovat a působí blahodárně. Například  Aqualand Moravia využívá jako jediný akvapark v ČR geotermální vodu a víc než polovina z 12 bazénů má teplotu nad 30 stupňů.

Věděli jste, že plaváním tělo spotřebuje až 5x více energie, než kdybyste stejnou vzdálenost urazili pěšky? Ovšem stylem "paní radová", abyste si nenamočili účes, toho nedosáhnete. Musíte se i ve vodě trochu potit a zadýchat!  

Jděte na to!

Chůze podle vědců může být přesně tím faktorem, který rozhoduje o našem zdraví. Přesto nám všem velmi chybí. Pořiďte si krokoměr - budete překvapení, jak málo toho za den nachodíte. Změňte to!  Léto a dlouhé večery zvou k procházkám. Přidávejte si každý den trošku a hýbejte se denně aspoň 30 minut - ale dodržujte to opravdu každý den. Podle studie tak spálíte o 120 kalorií víc, což za rok představuje o pět kilo tuku méně

Je nejpřirozenějším pohybem a pro lidi s nadváhou je nejúčinnější. Je potřeba myslet na lehce uvolněná ramena, zatažené břicho, rovná záda a pokrčenýma rukama rytmicky doplňovat pohyb nohou. Dobré je při chůzi sledovat tepovou frekvenci, která by se měla pohybovat maximálně na 60 -70 % hodnoty, získané odečtením vašeho věku od čísla 220.

Při příliš vysoké frekvenci budete spalovat spíše cukry než tuk, čímž se rychleji unavíte. Netrénovaní lidé mají i v běžném životě rychlejší tep, takže ze začátku může vzrůst nad udávané maximum. Po určité době pravidelného chození se však upraví. A jako bonus vám klesne i krevní tlak!

Netrapte se hladem

Pokud chcete ke správnému pohybu přidat i dietu, neberte to příliš zostra, radí Susan Bowerman, expertka na výživu ve společnosti Herbalife. Tady je pět důvodů, proč není dobré až příliš snižovat počet přijímaných kalorií:

1. Můžete mít problém dodat tělu všechny živiny, které potřebuje. Musíte mu zajistit dostatečné množství vitamínů, minerálních látek, sacharidů, bílkovin a zdravých tuků.

2. Budete hladoví. Když máte velký hlad, všechno jídlo pak vypadá lákavě, a je tedy větší pravděpodobnost, že budete při dietě podvádět.

3. Nebudete mít dost fyzické energie. Svalům musíte poskytnut palivo, které potřebují. Výsledkem tak může být, že ztrácíte svalovou hmotu. Ztracená svalová hmota se nahradí tukem a vy budete vypadat ještě hůř než před zahájením hubnutí.

4. Nebudete mít dostatek psychické energie. Budete se cítit unavení a nesoustředění. V důsledku toho budete mít větší chuť na sladké, což je cesta do pekel.

5. Skončíte s dietou a propuknou orgie. Drastické snížení příjmu kalorií je omezující, takže nevydržíte dlouho. Zdravé stravovací návyky a cvičení, které si stanovíte během hubnutí, jsou ty, kterých byste se měli držet i po skončení diety nebo jakéhokoli hubnoucího procesu.

Rychlé hubnutí je nejen nebezpečné, ale také vede často ke známému jo-jo efektu, který veškeré vaše vynaložené úsilí a motivace rozcupuje na kousky. Ať už držíte jakoukoli dietu nebo se v jídle nějak omezujete, vždy se řiďte radou "pospíchej pomalu".

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Zkuste "sliz": Dieta, která zaručeně zabere

Trhaný spánek: Spěte na "dvě šichty", bude vám lépe

Viagra pro ženy konečně schválená! Brát se bude denně

Odchod milované Libuše Šafránkové. Čím si diváky tolik získala? Sledujte DVTV | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama