reklama

Plavání, to není jen motýlek, prsa nebo kraul, ale jde také o módu. Důležité, zda máme trendy plavky a víme, které plavecké bazény nebo koupaliště jsou v kurzu. Sledujte s námi kvalitu vody v přehradách a nádržích a vydejte se zaplavat. I malé děti by měly začít plavat už velmi brzo. Plavání je druh sportu, který je vhodný pro batolata, seniory, těhotné i tělesně postižené lidi.

Člověk, který pravidelně plave, nemá žádné problémy se zády a odbourává přirozeně stres, který si nosíme z práce. Plavání je vhodné i pro lidi s nadváhou, protože nijak nezatěžuje naše klouby, ale zároveň se dá při plavání nebo aqua aerobicu spálit velké množství kalorií.

Historie plavání sahá už do starověkého Egypta. Pak došlo k velkému útlumu a znovu se tento sport objevil až za humanistů. Sport získával svou popularitu a začaly vznikat plavecké školy. Od období romantismu je plavání novou sportovní disciplínou.

Plavecké způsoby

Znak

Plavec plave na zádech a opakuje pohyb kraul. Jde o plaveckou disciplínu, která začíná skokem z bloku a odrážejí se od stěny bazénu. Pravá a levá ruka se střídá směrem za hlavu. Na konci bazénu se provádí kraulová obrátka. Na soutěžích se plave trať 50, 100 a 200 metrů

Prsa

Jde o plaveckou techniku, kdy vzniká velké tření. Současně se pohybují ruce i nohy. Při záběru rukou se vyplave nad vodu až po prsa a při vklouznutí do vody se kopne nohama. Plave se 50, 100 a 200 metrů.

Kraul
Jedna z plaveckých technik, která je nejrychlejší. Plavec je ve vodorovné poloze k hladině. Krční páteř se vůbec nenamáhá. Hlava je v neutrální poloze a ruce se střídají směrem před hlavu a zároveň se kope s nohama.

Motýlek

Plaveme na břiše. Po startu se plave pod vodou jako delfín. Při vynoření jdou obě ruce před hlavu a zároveň se nadechujeme. Jde o velmi technicky i fyzicky náročný plavecký styl.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Související články

reklama
reklama
reklama