reklama

Cvičení

Základem zdraví je zdravá strava, pitný režim, spánek a především pohyb, kterého má moderní člověk nedostatek. Víte, že je nutné zpevňovat tělo a protahovat šlachy, těžké je však začít a zároveň u sportu vydržet.

Jak neztratit motivaci?

Je důležité si naplánovat a zorganizovat den a dopředu si říct, kolik času a jakou dobu v týdnu chcete do cvičení investovat, případně jak dlouho jste ochotni dojíždět.
Neméně důležitá je i zvolená denní doba na cvičení. Jaké jsou vaše biorytmy? Máte více sil ráno nebo v odpoledních hodinách?
Pro správnou motivaci je přirozené vybrat si pohyb, který vás baví. Trápit se s činkami a přísným trenérem, když máte raději tanec, je zbytečné a kontraproduktivní.
Někdy pomůže, když na cvičení nejste sami. S dobře vybraným parťákem se můžete navzájem povzbuzovat a zároveň se nebudete nudit.

Jaký druh pohybu zvolit?

Naštěstí je celá řada sportovních aktivit, které lze provozovat, a tak si mezi nimi vybere každý, kdo chce pro své zdraví něco dělat.
Pilates je jedním z nejoblíbenějších cvičení. Zaměřuje se na posílení břišních svalů a svalů „středu“, spojuje prvky jógy a rehabilitačních cvičení. Protahuje celé tělo a klade velký důraz na správné dýchání. Hlavní je zde kvalita, nikoli kvantita.
Jóga pochází z Indie a její účinky jsou ověřeny tisícovkami let. Vedle fyzické zdatnosti a posíleného těla od hlavy až k patě dodává psychickou pohodu a vyrovnanost, pomáhá i odbourávat stres. Oblíbená je Bikram jóga. Ta se cvičí ve speciální místnosti o teplotě 40-42 stupňů celsia. Tím se rychle vypotí škodlivé látky a hubnutí jde snáz.
Aerobic má spoustu různých podob, ať již s pomůckami či bez nich, cvičení ve vodě, s tanečními prvky atd. Jde o aerobní cvičení, tedy cvičení, které pořádně rozpumpuje srdce, prokysličí tělo a shazuje kila tuku. V současnosti nejoblíbenější formou fitness je zumba, což je spojení aerobiku a latinskoamerických tanců.
Mezi novinky poslední doby patří i Power Plate, tedy cvičení na vibrační plošině, které vás nutí automaticky střídavě stahovat a povolovat svaly. Při tomto cvičení se lze zaměřit jen na určité tělesné partie.
Stále oblíbenější je v současnosti hubnutí a posilování těla pomocí tance. Břišní tanec krásně uvolní záda a posílí pánevní oblast, na street dance se náramně vyřádíte a zapotíte. Figuru úžasně vytvaruje i smyslný flirt dance či tanec u tyče pole dance.
Pro koho platí, že ve dvou se to lépe táhne, může zvolit raketové sporty jako je squash, badminton, tenis nebo stolní tenis.
Stejně jako jóga mají svou předlouhou tradici bojová umění. Kromě toho, že si dokonale uvolníte klouby, protáhnete a posílíte tělo, naučíte se i ovládat svou mysl, případně předvídat mysl protivníka. Provozovat můžete karate, judo, wu-shu, aikido či capoeiru.
Nejpřirozenějšími pohyby pro lidské tělo jsou však chůze a běh. Kromě kvalitní sportovní obuvi a vhodného oblečení stačí k těmto pohybovým aktivitám jen pevná vůle.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama