reklama

Hubnutí

Jedním z nejčastějších přání žen je zhubnout. Ať už se jedná o pět nebo třicet kilogramů, shodit na váze a ubrat centimetry objemu si žádá několik zásad. Především zdravou stravu, pohyb a pevnou vůli. Ta je nutná k překonání těžkých začátků s novým životním stylem a pomáhá, když se po dvoutýdenním cvičení budete chtít odměnit sladkými pochoutkami.

Strava a diety

Existuje řada diet, které upravují jídelníček, od diety sacharidové, bílkovinové, dělené stravy či diety podle krevních skupin.
Na internetu jsou dostupné spousty diet drastických a krátkodobých, které zpomalují metabolismus a ochuzují organismus o důležité minerály a látky. Podobné nežádoucí účinky mají i „zázračné“ pilulky na hubnutí. Stále opakovaná pravda, ale ne vždy respektovaná – zázraky na hubnutí neexistují a jinak než vlastním úsilím se to nepodaří.
V první řadě je při úpravě jídelníčku nutné vědět co jíst, kdy a v jakém množství. Redukční dieta, zaměřená hlavně na zhubnutí kil, má jiné složení než racionální strava. Ta by měla následovat po dietě, aby se zabránilo jo-jo efektu, tedy nabrání shozené váhy po čase zpět. Zdravé stravování má i řadu jiných výhod. Budete se cítit svěží, lehčí, méně unavení a především zdravější.

Pitný režim

Je neodmyslitelnou součástí zdravého životního stylu. Člověk má průměrně vypít dva až tři litry tekutiny denně. Příjem tekutin je třeba rozložit do celého dne, nikoli žízeň zahánět až večer. Optimální je vypít každou hodinu 0,2 dl vody, napijte se ještě než pocítíte žízeň. Při cvičení se objem potřebných tekutin pro tělo ještě rapidně zvýší.
Tekutiny tělo přijímá i z potravy. Pokud obsahuje dostatek zeleniny, ovoce, polévek nebo mléčných výrobků, je možné množství dodávaných tekutin snížit.
Ideální pro tělo je čistá voda, při zvýšeném pocení i minerálka, nevhodné jsou sladké nápoje. Do pitného režimu se rozhodně nedá zařadit alkohol, káva a černý čaj. Tyto nápoje organismus odvodňují a většinou platí, že na jeden šálek kávy by se mělo vypít stejné množství vody na doplnění.

Pomocníci při hubnutí

Pokud se vám stále nedaří shodit kila, ačkoliv cvičíte a jíte zdravě, neváhejte a navštivte odborníka. S jídelníčkem pomůže dietolog, s pohybem fyzioterapeut a osobní trenér, trpíte-li silnou nadváhou, poraďte se s obezitologem.
Radikálnější metody, jak se zbavit nadbytečných kil, jsou zákroky jako liposukce nebo podvázání žaludku.
Podpořit hubnutí můžete i návštěvami sauny nebo polária. Pro lepší pocit tu jsou kosmetické přípravky s kofeinem či břečťanem. Účinná metoda na upravení lymfatického systému je střídavá sprcha. Sprchujte se pohybem od zdola nahoru střídavě studenou a teplou vodou v půlminutových intervalech asi pět minut.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama