reklama

Diety

Dieta je řízený příjem jídla a tekutin ve snaze dosáhnout specifických cílů. Nejčastějším záměrem diet je ztráta nadbytečného tuku - tzv. redukční dieta. Při různých nemocech či potravinových alergiích vám lékař může nařídit nejrůznější diety - např. bezlepkovou či cukrovkovou.

Od odborníků a výživových poradců si můžete nechat připravit dietu šitou na míru, řada lidí se také inspiruje dietami slavných. Přehnané hubnoucí snahy mohou však skončit i špatně - poruchami příjmu potravy. Patří mezi ně mentální anorexie, která spočívá v odmítání potravy a zkresleném vnímání vlastního těla. Jedná se o závažnou psychickou poruchu, která může v nejhorších případech končit i smrtí. Nebezpečná je i bulimie, při níž se jedinec přejídá a následně uměle vyvolává zvracení či průjmy, aby vykompenzoval nadměrný příjem kalorií.

Nejefektivnějším způsobem jak zhubnout, je snížení příjmu energie a správné rozložení živin (menší porce vícekrát denně, nejíst před spaním atd.). Ideální je jíst potraviny, které obsahují málo sacharidů a mají nízký glykemický index - k hubnutí pak dochází i při minimální fyzické námaze. Úbytek váhy je však způsoben nejen ztrátou tuků, ale i vody a svalů, proto je třeba při hubnutí cvičit. Nesprávně prováděná dieta může vést i k tzv. jojo efektu, ke kterému dochází tehdy, když se člověk snaží výrazně zhubnout během krátké doby. Pokud se totiž dieta přeruší, váha vzroste nebo je dokonce vyšší než ta původní. Pokud chcete zdravě hubnout, nemučte své tělo přísnými dietami či hladovkami a nechte jej postupně zvyknout na nižší příjem potravin.

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama