reklama

5 rad pro posílení vůle. Při hubnutí pomůžou i fotky

Do posilovny vezměte nejdřív svoji vůli. Ve fitku vám to pak půjde líp, a když změníte i jídelníček, úspěch je zaručen.

Foto: Isifa/Thinkstock

Odborníci se shodují, že hezkou postavu lze získat jedině kombinací dvou faktorů: pohybu a správného jídelníčku. Na obojí potřebujete odhodlání. Poradíme. jak ho v sobě najít!

"Při redukci váhy jsou dvě třetiny úspěchu takzvaně ,z kuchyně' a pouze jedna třetina z fitka," vysvětluje výživový poradce Radim Šupka ze společnosti Žij-zdravě.cz.

Místo pyramidy talíř

Také trenérka fitness centra pro ženy Contours Markéta Brožová potvrzuje, že s pohybem musí jít ruku v ruce i změna jídelníčku. Za měsíc tak sundáte tři až pět kilo, po čtvrt roce  už to bude mnohem víc,  a jako bonus získáte posílené svaly, vytvarované tělo a zmírnění bolestí zad i krční páteře.  Za půl roku už z vás bude téměř jiný člověk - vzhledem i zdravotně.

Doporučujeme: 10 základních zásad hubnutí. Znáte je?

Změna jídelníčku neznamená hladovění. Právě naopak: svaly potřebují energii a stavební látky,  a dobře zvolené potraviny napomáhají zbavovat se tukových buněk. "Vhodnou skladbu jídla představuje jednoduchý model talíře, kde přibližně polovinu jeho plochy tvoří zelenina, čtvrtinu bílkoviny, jako jsou maso nebo ryby, a poslední čtvrtinu pak příloha s nižším glykemickým indexem, jež představuje bulgur, celozrnný kuskus, jáhly nebo rýže." vysvětluje Radim Šupka. 

Rizikem pro dodržování nového režimu je to, že vám při celodenním maratonu bude na cvičení chybět čas. V takové chvíli si vzpomeňte, že jste do svého běžného režimu kdysi zařadila děti. A teď do něj stejně přirozeně zařadíte cvičení, které děláte pro sebe. A když přesto pocítíte ztrátu motivace? Vytáhněte svoje fotky z doby předtím, než jste začali s pohybem. Jak vám tehdy bylo a jak je teď? Opravdu se chcete vrátit zpátky?

Jak posílit vůli a odhodlání?

Ano, ke změně je potřeba vůle, ale i na tu existuje posilovna. Vyzkoušejte pár bodů, kterými své odhodlání dosáhnout cíle podporují úspěšní manažeři.

  1. Vstávejte na první zazvonění budíku: "Ještě pět minut", smlouváme sami se sebou jako malé děti. Přitom vlastní zkušenosti i odborné studie ukazují, že s každým zaklapnutím budíku se cítíme hůře. Snoozování ničí mozek, který se opět začne připravovat na spánek, a je z něho znovu za pár  vytržen. Tento zlozvyk vysává ranní energii a výrazně oslabuje naši vůli hned z rána. Nemluvě o stresu a zmatku, do něhož se pak z nedostatku času zamotáte. Začněte den první výhrou - vstaňte hned.
  2. Dejte si rozcvičku: Činnosti mozku  i vůli podpoří, když se po probuzení protáhnete. I malá ranní rozcvička dokáže zázraky. Nabije vás energií  a dodá dobrý pocit, který pomáhá překonávat další překážky. Stačí pár nenáročných cviků.
  3. Nic neodkládejte: Hormon dopamin, který se s dokončením úkolů v mozku uvolní, zvyšuje naši kreativitu, spokojenost a dodává nám odvahu. Naopak odkládání, známá prokrastinace, vede k nespokojenosti, stresu a znechucení. 
  4. Nevysilujte se: "Nejlepším způsobem, jak ve cvičení vytrvat, je udělat si z něj svou zálibu. Pokud vás něco baví, vydržíte u toho," říká trenérka Brožová. Proto si najděte pohyb, který vás bude těšit. Stav mysli, když nás něco baví, pomáhá zapomenout na čas a náročnost úkolu. Jsme šťastnější a naše vůle se méně vysiluje. Což je dobře, budete ji jistě ještě potřebovat.  
  5. Krok za krokem: Naše vůle zesiluje s každým drobným překonáním sama sebe. Lidé se slabou vůlí musí k velkým změnám dojít po malých krůčcích. Japonští samurajové této metodě říkali kaizen. Pokud zvládneme překonat malou překážku a pak to opakujeme, pozitivní emoce se sčítají a násobí. A právě to má za následek, že nás činnost začne bavit.

Mezi námi ženami...

Možností, jak zbavit tělo přebytečných kilogramů, zformovat ho a dostat se do kondice, je široká škála. Patří do ní například cvičení na skupinových lekcích jako je pilates nebo power jóga, plavání, posilování i dlouhé procházky, které stimulují kardiovaskulární systém.

"Ženám, jež se chtějí vyhnout pohledům mužů, zatímco se potí na posilovacích strojích, vycházejí vstříc fitness centra jen pro ženy. Některé z nich mají speciální kruhový trénink, který zajišťuje posilování a protahování všech partií těla a kardio cvičení," upřesňuje Markéta Brožová. Zároveň poukazuje na výhodu tréninku v kruhu, kdy se stačí jen zapojit a pak už nečekáte na uvolnění stroje jako v posilovně.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nástrahy rozvařených brambor aneb Hubneme s přílohami

Angelina obětovala další kus těla. Zbytečně?

Jsou všechny kalorie stejné? Sledujte hodinky!

Klusák: V Gottově příběhu je hodně nesrovnalostí. Výpovědi psychiatra jsou důležité | Video: Daniela Písařovicová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama