reklama

Formování postavy

Možná nepotřebujete shodit deset kilo, ale přesto nejste spokojeni se svou postavou? Zřejmě stačí jen postavu vytvarovat vhodným cvičením. Jak na to?

Pravidla formování postavy

V první řadě je nutné si zvolit správný a vhodný způsob cvičení. Při vhodně vybraném pohybu není nutné cvičit a dřít se každý den, jen musíte vědět jak cvičit.
Pro zeštíhlení a zformování dané partie cvičte delší série – například dvacet, třicet i padesát opakování - a s menší zátěží. Naopak na zvětšení objemu svalů (například rukou či šíře zad) platí krátké série o osmi či deseti opakováních a s větší zátěží, zpravidla takovou, při které se trochu nadřete, ale deset opakování zvládnete.
Při posilování je třeba správně dýchat – vydechujte při vykonávání těžší části cviku. Existuje rada, která říká, že v moment, kdy si myslíte, že už jste u konce sil, máte v sobě ještě rezervu třicet procent. Cvičte s rozumem, nemá smysl se uhnat, totálně vyčerpat a dalších pět dní nefungovat. Zároveň je ale nezbytné na svalech cítit, že se hýbaly. Podle trenérů je třeba, aby svaly druhý den bolely. Zároveň je dobré po určité době cvičení zkomplikovat, přidávat počet opakování či zátěž.

Jak spalovat tuky?

Posilování je na vytvarovanou figuru sice skvělé, pokud ale svaly pokrývá vrstva tuku, jejich pěkný tvar přes ní ale stejně nebude vidět. Vhodné je tedy střídat posilování s aerobním cvičením, které je pro spalování tuků nezbytné.
Nejpřirozenějším pohybem pro tělo je rychlá chůze a běh, nebojte se tedy vyrazit každý den alespoň na dvacet minut ven, případně si čtvrt hodiny denně jen tak poskakovat. Aerobní cvičení nastartuje metabolismus díky okysličení organismu a díky zvýšené tepové frekvenci rozeběhne spalování tuků. Pocení navíc odplaví škodlivé látky z těla.
Svou ideální tepovou frekvenci, při které se nejvíce spalují tuky, si může každý vypočítat. Nejprve zjistíte svou maximální tepovou frekvenci. Ženy si odečtou svůj věk od čísla 226, muži od 220. Ideální tepová frekvence je pak šedesát až sedmdesát procent této hodnoty. Při udržování ideální frekvence pro spalování tuků začnete aktivně hubnout již po třiceti minutách cvičení.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama