reklama

3 jednoduché body, s nimiž budete žít zdravěji

Kdekdo šílí s novoročními předsevzetími, vy nemusíte. Stačí tři jednoduché body pro zdravější a lepší život.

Foto: Thinkstock

Spousta lidí se začne děsit, jen jak slyší heslo Žijte zdravě. Jeho naplnění jim připadá jako cesta slzavým údolím, kde není kousek radosti a potěšení. Není divu, že když s takovými galejemi začnou, hodně brzy zase skončí.

Jenže k lepšímu a zdravějšímu životnímu stylu není zapotřebí tak moc. Než lítat z extrému do extrému je lepší udělat jen malé změny, které nebolí a přitom představují důležitý rozdíl. Tady jsou tři základní body.

Hýbejte se

Už je to tady, říkáte si, a máte pocit, že přesně tohle jste slyšet znovu nechtěli. Jenže nikdo po vás nechce, abyste chodili do posilovny pětkrát týdně.. Úplně bude stačit přirozený pohyb. "Chůze je efektivní a stále podceňovanou pohybovou aktivitou," připomíná obezitolog MUDr. Martin Matoulek, Ph.D z  III. Interní kliniky 1. LF UK a VFN Praha.

Doporučujeme: Jak snadno zhubnout za pouhých 30 dní? Stačí pár kroků

Množství energie, které chůzí spálíme, závisí i na hmotnosti, kterou vláčíme po světě, nejen na vzdálenosti. Takže čím jste těžší, tím víc kalorií se při procházce nebo výletě zbavíte. Stačí každý den ujít aspoň kus cesty do práce a z práce pěšky a o víkendových dnech si vyhradit hodinku. Takže žádné mučení - a přitom se takový malý posun ze zaběhaných zvyklostí účinně podepíše jak na kondici, tak na váze.

Důležitým bonusem je přitom pobyt venku, který v poslední době lékaři stále víc zdůrazňují. Být v přírodě na čerstvém vzduchu je samozřejmě ideální, ale prospějete si i procházkou po městě. Už to je lepší, než být věčně zavření uvnitř budov. Minimálně jako první pomoc proti smutku a depresi.

Jezte lépe

Taky není nutné se dramaticky a navždy loučit s jídly, které máte rádi, to nikdo nevydrží. Omezte ale nezdravá jídla, kterým angličtina říká "junk food" - takže různé pochutiny, fastfoody, mražená jídla, konzervy, polotovary a vůbec potraviny, kde je víc chemie než přirozených složek. Většinu nezdravých potravin spojují tyto věci: dochucovadla, konzervanty, soli a jiné nepůvodní a nepřirozené látky. Určitě si odpusťte čipsy (oříšky jsou lepší), levné sušenky a snídaňové vločky - radši si upečte něco sladkého vlastnoručně. Noste si vlastní svačiny, vyhnete se lovení baget a záhadných specialit od stánků.

Přečtěte si: 10 základních zásad hubnutí. Znáte je?

Dejte si nejdřív jeden v týdnu, kdy je nebudete jíst, a postupně přidávejte, až se dostanete k jednomu dni, kdy je naopak jíst budete. Je to jako odbourávání závislosti, potvrzují odborníci. Tím si vysvětlují, proč při takové změně postupně slábne potřeba těchto nezdravých jídel - a je to tak.

Jednoduché zásady? O trochu méně masa, o hodně méně uzenin, pokud možno nic, co obsahuje palmový olej a další nezdravé druhy tuků. Už jen jejich dodržováním posunete svůj jídelníček výrazně k lepšímu. Naopak přidejte probiotika - věděli jste, že kromě jogurtů je obsahuje třeba také brynza?  Jídlo berte vždy jako příjemný rituál, žádné hltání z papíru u počítače. Jezte pomalu, tak, abyste si uvědomovali co (a kolik) jíte, a pár soust vždycky zapijte vodou.

Omezte stres

Že se to lépe řekne než udělá a doba je zlá? Za spoustu věcí ale můžeme sami. Určitě nemusíme být pořád on-line, dlouho ponocovat, krátit si důležitý spánek a pít tolik alkoholu - zvečera nám sice uvolní napětí, ale o to horší je pak ráno. Nejen kvůli kocovině, ale i pro psychický propad, způsobený poklesem cukrů v organismu. Kromě toho zvyšuje tlak.

Dopřejte si občas ticho, neustálý hluk ničí srdce. Ke zvyšování stresových hormonů přispívá také oblíbený zlozvyk českých ložnic - zapnutá televize, která hraje i dlouho poté, co jsme usnuli. Britská studie (a po ní mnohé další) zjistila, že podprahově působí na psychiku, ruší spánek a nedovolí pořádný odpočinek. Hladina stresu pak letí strmě vzhůru.

Najděte si čas na lidi, které máte rádi. Povzbudí vás to, a navíc odborné výzkumy ukazují, že lidé s pevnými sociálními vazbami žijí déle než ti, kteří je nemají.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Odvykání kouření bez vzteku: Pomůžou bylinky

Manželství má smysl, nevěra se nevyplácí

O rok víc: Bojíte se ošklivosti a stárnutí?

Girstlová: Mnoho rodičů udělalo z dětí manažery čehokoliv. Umět řemeslo je hodnota | Video: Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama