reklama

Manželství má smysl, nevěra se nevyplácí

Čas večírků a mejdanů nahrává různým možnostem a našeptává hříšné myšlenky. Přečtěte si, proč se nevěra nevyplatí.

Foto: Thinkstock

Proč už pro nás nemá manželský slib takovou váhu? Nebo už jsme zapomněli na to, jaké výhody manželství nabízí?

Hodně lidí zastává názor, že svatba je dnes pouze přežitek z dob dávno minulých, a tak preferuje žít na psí knížku. Počet uzavřených sňatků totiž rok od roku klesá. Příčin může být hned několik. Například budování kariéry nebo cestování. Ženy studují, chtějí být úspěšné v zaměstnání, užívají si života a určují si, kdy založí rodinu. A co především - jsou finančně soběstačné.

Ženy přijdou o peníze...

To se však může snadno změnit, především s příchodem dětí. Pokud v dnešní době vztah nefunguje, partneři se zkrátka rozejdou. Zní to jednoduše, ale rozvést manželství, rozdělit majetek a se vším se vyrovnat i emočně už tak snadné není. Nedávný průzkum Národohospodářského ústavu ukázal, že rozvedené ženy přijdou v průměru až o 21,5 % příjmu.

Doporučujeme: Kdy zničit rodinu aneb Je rozvod nejlepším řešením?

Nejohroženější skupinou jsou při rozvodovém řízení ženy mezi 20 až 29 lety, které si v příjmech pohorší až o 37 %. Oproti tomu muži ve stejné věkové kategorii si o 34 % polepší, jelikož svůj příjem už nadále nesdílejí s manželkou. S přibývajícím věkem jsou rozdíly v příjmech už menší, ale právě ženy okolo 30 let jsou nejčastěji na mateřské dovolené a finanční chod domácnosti musí zaštítit manžel.

... ale muži "nevydělají"

Matky mají příjem obvykle jen z rodičovské nebo z práce na zkrácený úvazek. Podle Jiřího Šatlavy z Národohospodářského ústavu se však nedá říct, že by muži na rozvodech reálně vydělali: "K tomu chybí spousta dalších dat, nevidíme například vůbec dopady rozvodů na majetek."

Právě muži jsou často ti, kteří po rozvodu opouští domácnost. V dlouhodobém vztahu zahne každý třetí a obě pohlaví jsou na tom stejně. Nevěra ale dnes už není žádné velké tabu a děti, které nepocházející z manželství, nejsou znevýhodňovány, jak tomu bývalo dřív.

Přečtěte si: Nevěra je prý nutná a taky přirozená!

Průzkum Ery dokonce ukázal, že nevěra jednoho z partnerů stojí ročně v průměru 20 tisíc korun a je třetím největším finančním ohrožením domácnosti, hned po přílišné zadluženosti a špatném hospodaření. Pokud je záletník k milence či milenci štědřejší, mohou se měsíční výdaje vyšplhat až na úroveň průměrných rodinných nákladů na potraviny nebo bydlení. To už dokáže udělat v rodinném hospodaření velkou mezeru.

Manželství má stále své výhody

I přes emancipaci žen skýtá manželství stále mnoho výhod. Finanční zvýhodňování novomanželů už tolik netáhne, avšak stát a jeho zákony stále zvýhodňují svazek manželský. Na společném jmění "vydělá" hlavně manželka. Je-li doma a pečuje o dítka, má ze zákona nárok na polovinu manželova příjmu.

Pokud by ovšem láska byla slepá a manželka měla doma gamblera, který seká dluhy, kde může, sdílela by stejným dílem i tyto jeho problémy. Zákon je nekompromisní a v těchto případech myslí jen na sezdané partnery. Rovněž podávání informací o zdravotním stavu partnera může být relativně složité, nejste-li manželi. V neposlední řadě bývají rodiče rádi, když oni i jejich děti mají stejné jméno a dávají tak světu najevo, že k sobě patří.

Špatné příklady táhnou

Pro sňatek existuje spousta pádných důvodů, proč ale statistiky hovoří jinak? "Velký podíl na poklesu uzavírání manželských svazků má také vzrůstající procento mladých lidí, kteří vyrůstali v neúplné rodině, a neosvojili si tak klasický model rodiny," potvrzuje ze své terapeutické praxe psycholožka Tamara Svrčková a dodává: "Naše společnost také nežije podle křesťanských hodnot, je velice tolerantní k promiskuitě a i nemanželské děti jsou vnímány zcela jinak než dříve."

K manželství pak zbývá jediný důvod, a tím je láska, což je ovšem emoce, která se v čase mění.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Rekordní nevěra: Brit zplodil 26 dětí s 9 ženami!

Voňavé koření Vánoc: Zkuste jeho léčivé účinky

Mluvíte sprostě? Vědci to schvalují!

Skrytá část známé pražské stavby. Po krásných schodech se návštěvníci neprojdou | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama