reklama

10 základních zásad hubnutí. Znáte je?

Hubnutí vlastně není nic složitého. Stačí znát pár základních pravidel.

Foto: Isifa/Thinkstock

Tohle se vám nebude líbit. Zaručené návody na hubnutí se sice rozdávají na každém rohu, ale zato se zapomíná na ty staré, dobré a osvědčené. A jednoduché!

Z hubnutí se stal výnosný byznys. Ne každý, kdo se prohlašuje za "dietologa" nebo "nutriční poradkyni" má za sebou víc než třítýdenní kurs. Při zbavování se kil žádné zázraky neexistují, ale ani neplatí pro všechny stejný mustr. Kromě jediného: celkové energetická bilance. Tuku se zbavujeme jen tehdy, když výdej kalorií převažuje na příjmem.

1. Nedržet dietu

Zní to lépe, než jaké to ve skutečnosti je. Dieta je na pár týdnů - ale co přijde po ní?  Obvykle jojo efekt. Jediné, co pomůže, je změna stravovacích zvyklostí. A napořád.

Doporučujeme: Zkroťte svoje chutě: Zjistěte, co vám tělo naznačuje

Dlouhodobé drastické diety nikdo nevydrží a také jsou zdravotně vysoce škodlivé. Navíc když začnete opět normálně jíst, tak  naberete rychle zpět a občas i nějaké to kilo navíc. Důležité je změnit způsob myšlení a stravování  "Vyměňte například bílou mouku za celozrnnou. Výrobky z celozrnné mouky mají nižší glykemický index, díky čemuž se cítíte déle sytí. Předejdete tak častějšímu mlsání. Přísun ovoce je důležitý, ale naučte se ho jíst spíše dopoledne. Obsahuje hodně přírodních cukrů, které vám pak dodají energii na celý den," říká Jaroslav Sotona z Prozdravi.cz.

2. Nehladovět

Málo jídla a hladovění neznamená snížení váhy. Často představuje jen podvýživu a psychické strádání, které nevydržíte dlouho. Organismus přepne na úsporný režim a po skončení takového šílenství si vaše tělo pro jistotu uloží úplně každou kalorii, kterou mu poskytnete. Celkový výsledek bude právě opačný. .

3. Podvádět

Když si budete neustále jen odpírat,  možná nepřiberete, ale budete se cítit o mnoho hůře. Dopřejte si, co máte rádi, ale místo 7x týdně jen jeden jediný den v týdnu. Přísnější odborníci říkají jednou měsíčně. Udělejte si tzv. Cheating day - den, kdy si dopřejete, to na co máte chuť. Samozřejmě ale všeho s mírou a s rozumem. Jedna výjimka neublíží. Ovšem právě pravidelnost a dlouhodobost dodržování pravidel je jediným receptem na trvalou štíhlost.

4.. Snídat

"Snídani sněz sám, o oběd se poděl s přítelem a večeři dej nepříteli". Samozřejmě přesné dodržování tohoto pořekadla by vedlo k hladovění a jojo efektu. Pravdou ale je, že pořádná a vyvážená snídaně je každodenním povinným základem. Rozhodně nevynechávejte oběd a dopřejte si i lehkou večeři.

5. Rozložit si správně jídlo

Mezi třemi hlavními jídly by měly být dvě až tři svačiny. Večeře by zato měla být lehká a obsahovat pouze 20 % veškerého energetického denního příjmu. Večer si dávejte spíše zeleninu a bílkoviny.I tak byste poslední jídlo měli sníst tři hodiny před spaním. Pokud máte strach, že s novým jídelníčkem budete mít hlad, pomůže vám vláknina. Kromě toho že nasytí, pomůže dosáhnout lepšího trávení a pravidelného vyprazdňování. Skvělé je například psyllium, která zase dodá pocit plnějšího žaludku.. Nemlsat, a pamatujte, že ovoce je jídlo ne předkrm nebo zákusek.

6. Nepít sladké

V limonádách, kolách nebo v pivu často vypijeme víc, než sníme - aspoň podle množství energie. Pozor na to, také některé ochucené kávy a alkoholické nápoje mají více než pět set kalorií. Velkou zradou jsou ovocné džusy, a to i ty, které nesou označení "bez přidaného cukru". Jde o koncentrované šťávy z ovoce - a to je plné cukrů. Navíc tekuté kalorie nezasytí, takže po nich budete mít stejně hlad. O energetické vydatnosti alkoholu snad není ani potřeba mluvit. Co však málokdo ví, je fakt, že ještě ke všemu blokuje spalování.

7. Pít

Dostatek vody pomáhá odbourávání tuků. Nejlepší je čistá voda, třeba s plátkem citrónu. Vhodné nejsou dokonce ani sladké limonády bez cukru. Umělá sladidla podporují návyk na sladkosti a cukr, a nápoje s přírodními sladidly jich obvykle obsahují minimum, ostatní je opět chemie. Lepší jsou bylinkové čaje a zelený čaj - ten přímo napomáhá hubnutí.

8. Cvičit

Diety bez pohybu jsou nesmysl - hubneme totiž nejen tuky, ale i aktivní hmotu. Budeme se cítit slabí a vysílení.Vyměňme tedy diety za pohyb. Ráno si zacvičme alespoň čtvrt hodiny posilovací cviky na partie, které potřebují zpevnit. Po práci to může být bazén nebo běhání v parku a o víkendu squash či kola. Důležité je při tréninku střídat posilování s kardiem (běh na páse, kolo). Pokud budete pouze posilovat na přístrojích, tak místo úbytku kil můžete přibrat na objemu díky svalové hmotě.  Pro zdravé a trvalé hubnutí je aktivní pohyb důležitý minimálně třikrát týdně. Nebo aspoň zapojte do denního programu minimálně 40 minut svižné chůze - a aspoň kus jít do kopce.

9. Být optimista

Řada z nás špatnou náladu nebo splín zahání jídlem. Hubněme tedy s dobrou náladou. To není jednoduché, protože změny, byť k lepšímu, mohou být pro psychiku zpočátku náročné. Hledejme proto pomoc v přírodě. Čaj z meduňky nebo levandule příjemně uklidní, třezalkový působí přímo jako lehké antidepresivum. Nebo vyzkoušejte biobachovky - konkrétně kombinovanou esenci Deprese, která vám pomůže dostat se přes pocity sklíčenosti a mrzutosti. Základem je nevyčítat si, netrápit se. Spokojený člověk nemá tak velkou potřebu dělat si zásoby, mít věci "pro jistotu". Důležité jsou dobré vztahy s nejbližšími.  A lépe se shazuje s někým, ve dvou nebo skupince se i lépe cvičí. Hubne se i tancem, zpěvem a smíchem!

10. Podpořit trávení

S dobrým trávením získáváme dostatek živin a nepotřebujeme je ukládat ani se přejídat. Dobrou funkci střev podpoří potraviny bohaté na enzymy, jako jsou různé kvašené zeleniny, sójová omáčka, miso. Odborníci z   Akademie léčivé výživy doporučují také kořenovou zeleninu, kapustu a zelí.

Borůvka pomáhá odbourávat tuky a medvědí česnek pomáhá normalizovat hladinu cholesterolu. Z exotických potravin se doporučuje třeba gynostemma, kustovnice, reishi a shizandra.  Při hubnutí pomáhají i některé přípravky a čaje, např. extrakt z ananasu, vinných hroznů a mořských řas, který má tlumit pocity hladu, zabraňovat ukládání tuku a vody v organismu. Také čaj maté napomáhá k redukci váhy, tlumí totiž pocit hladu a stimuluje štěpení tuku v játrech, ve střevech a v podkožní tkáni. Problémy s obezitou pomáhá řešit i tužebník jilmový. 

Místo černé kávy pijte kávu zelenou - huboucí hit poslední doby. Stejně funguje i ajurvédská káva. Díky obsahu himalájské byliny Garcinia pomáhá snižovat tělesnou hmotnost. Obsahuje totiž hydroxicitronovou kyselinu (A.H.C.), která omezuje tvorbu cholesterolu, zabraňuje vzniku a ukládání tuků a snižuje chuť k jídlu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jíte správně? 20 potravin pro ploché břicho

Strašná pravda: Na celulitidu nezabere nic, Ledaže...

Zaklapávání budíku škodí. Víc, než tušíte

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama