reklama

O rok víc: Bojíte se ošklivosti a stárnutí?

Bojíte se stárnutí a ošklivosti? Možná, že jde o nemoc. Chorobami nové doby jsou agerexie, dysmorfofobie a athletica nervosa.

Foto: Isifa/Thinkstock

Zase jeden rok pryč. Každý z nich nám ale ubírá z mládí a krásy. Přitom právě tyhle dvě vlastnosti vládnou světem. Občas někdo tento tlak neunese a z touhy po nich se stane posedlost. Nemoc. 

Jednou z nových nemocí nové doby je agerexie. Nejen názvem má hodně společného s anorexií. Jde o přehnanou a nebezpečnou snahu vypadat mladě. A jaké jsou příznaky?

Také muži se děsí stárnutí

Malé a jemné vrásky v očích "agerektiček" narůstají do obludných rozměrů. Každý náznak fyzického problému nebo stárnutí je považován za tragédii. Ve světě je už zcela běžné, že si osmnáctileté slečny nechávají píchat botox nebo používají restylan, výplň podobnou kolagenu. Je to nový trend - ženy okolo dvacítky chtějí především prevenci před vráskami a dalšími příznaky stárnutí.

Ani pro muže není v současnosti jejich vzhled zanedbatelný, naopak. Někteří mají pod vlivem četby lifestylových magazínů sklony k přebírání mužských vzorů, které vídají na ilustračních a reklamních fotografiích. Následně se snaží se jim co nejvíce podobat. Tento syndrom, kterému je přezdíváno athletica nervosa, je pánskou obdobou anorexie, s tím rozdílem, že se nesnaží dosáhnout dokonalé štíhlosti, ale sexy svalů.

Doporučujeme: 8 zlozvyků, kvůli kterým předčasně stárneme

Jelikož svaly samy nerostou, uchylují se někteří muži k braní anabolik a cvičení v posilovně. Takové praktiky pak často vedou k problémům s klouby, pletí, potencí a nezřídka i k srdečním příhodám. Muži podstupují transplantace vlasů, plastické operace očních víček, operace nosu, redukci prsů, liposukci i procedury vedoucí k vyhlazení vrásek.

Nelíbíte se sami sobě?

Dysmorfofobie byla poprvé popsána v roce 1891 jako porucha adekvátního vnímání vlastního těla, až chorobný strach z údajné vlastní ošklivosti. V současné klasifikaci nemocí je přiřazována k hypochondrii. Jde o zneklidňující a těžko vyvratitelnou obavu z vady vzhledu, který se jeví ostatním jako normální.

Typickým projevem je časté kontrolování vzhledu u zrcadla, výrazné korekce a líčení, vyhledávání dermatologů a odborníků na estetickou chirurgii. Řada lidí trpící touto poruchou jsou častými návštěvníky plastické a estetické chirurgie.

Přečtěte si: Ženy často neznají typ své pleti. Otestujte se i vy

Všechny popsané nemoci jsou považovány za vážné psychické poruchy a zasluhují si léčbu odborníků. Ani nemusíte patřit k lidem, kteří jimi trpí, a přesto se můžete ze všech sil snažit o co nejlepší vzhled.  Tady je malý přehled, co vám pomůže a v čem naopak spočívá riziko.  

Tajemství mladistvého vzhledu

Kolagen

ve vodě nerozpustná bílkovina, která je hlavní organickou složkou všech pojivových a vazivových tkání, ke kterým patří kosti, chrupavky, cévní stěny, oční rohovka, šlachy, zuby a hlavně kůže. Kolagen tvoří 70 - 80 % čisté hmotnosti pokožky. Jeho úkolem je mimo jiné zajišťovat hydrataci, proto je nedílnou součástí biotechnologických sér proti vráskám. Pokožka totiž každý den ztrácí přirozené zásoby kolagenu a s postupujícím věkem je jeho nedostatek příčinou změn na našem vnějším vzhledu jako zhoršená kvalita pokožky, tvorba vrásek, vypadávání vlasů, lámavost nehtů.

Elastin

jedna ze základních bílkovin, tvořící strukturu pokožky, která zabezpečuje správnou pevnost. Ztráta elasticity pokožky způsobuje ochabnutí a tvorbu vrásek. Vrásky vlastně nejsou ničím jiným než spotřebováním kolagenu v pokožce. Doposud známé kosmetické přípravky obsahují pouze několik procent kolagenu, jehož vstřebatelnost je velmi omezená. Pouze biotechnologická séra jsou schopna vyplnit vrásky zevnitř.

Antioxidanty 

  • Pomáhají čistit celý organismus. Znečištěný organismus totiž reaguje na některé podněty nepřiměřeně. Jedním z důsledků jsou nejen vyrážky a kožní problémy, ale i předčasné stárnutí pleti a tvorba vrásek. 
  • Omezují působení volných radikálů na buňky, tkáně a orgány, snižují riziko vzniku celé řady onemocnění a oddalují stárnutí celého organismu,včetně pokožky. Řada z nich pomáhá regenerovat a má prokazatelný účinek právě na pokožku.
  • Největší skupinu antioxidantů zahrnují takzvané flavonoidy - rostlinná barviva obsažená v kůře, slupkách, plodech, semenech, květech, listech, ale i dalších částech rostlin.

Jak zahnat strach z vrásek?

Právě tato revoluční fytobiologická séra, která díky kombinaci výtažků rostlin s biotechnologickými látkami a probiotiky přímo ovlivňují mechanismus stárnutí pleti, se nazývají kosmeceutika. Ovlivňují nejen vzhled, ale především stav pokožky. Mají efekt srovnatelný s výsledky laserových operací, plastik i botoxových injekcí.

Poradí si s jizvičkami, nerovnostmi pleti, pigmentovými znaménky, červenými žilkami, otoky kolem očí i s hlubokými vráskami. Jejich složení přináší unavené pleti výživu a osvěžení, pleť se prosvětlí a působí přirozeně. Najdete mezi nimi i  "žehličku" s okamžitým účinkem - sérum z výtažků exotických rostlin. Nemusíte se bát vedlejších účinků ani toho, že propadnete moderním strachům. A v zrcadle se na vás usměje svěží tvář… 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Radujme se: Stárnutí zastaveno!

Manželství má smysl, nevěra se nevyplácí

Voňavé koření Vánoc: Zkuste jeho léčivé účinky

Zahrada Na Valech na Pražském hradě: Návštěvníci tu najdou pyramidu i etruské motivy | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama