reklama

Odvykání kouření bez vzteku: Pomůžou bylinky

Nečekejte, až nám to vláda nařídít, přestaňte kouřit sami, protože chcete. A taky proto, že na rakovinu plic zemře až 80 % nemocných už do pěti let.

Foto: Thinkstock

"Od ledna nekouřím!" plánuje si teď kde kdo. Přestat chce 60 % kuřáků, zjistil průzkum společnosti Barometr. Problém mají jen s tím, jak to udělat. Poradíme vám - místo žmoulání náhražek, které stejně vedou jen k jiné závislosti, vsaďte na bylinky.

Přestat kouřit? Nečekejte na leden, čím dřív, tím líp!  Od nového roku se stejně nic nezmění, ani pro vás osobně a dokonce ani po legislativní stránce. I kdyby poslanci schválili protikuřácký zákon teď hned, od nového roku platit nezačne. Na tom však nezáleží - jednou to přijde! A je lepší být připraven, než z nás plošný zákaz kouření udělá psance, kteří se se svou neřestí musí uchylovat do tajných zákoutí.

Zahodit cigarety je však vzhledem k množství abstinenčních příznaků často náročné. Nebojte se, pomůžeme vám je řešit.

Jak zdolat vztek a neklid?

Než se tělo vrátí do nomálního stavu, reaguje depresí, neklidem, vznětlivostí a často i neodůvodněnými záchvaty vzteku. Víte, že tyto symptomy se objevují už čtyři hodiny po poslední cigaretě? Je dobré se na tuto situaci připravit: Vyzbrojte se tinkturou z bělotrnu, lípy a třezalky. Na zlepšení psychiky někdy velice zabírá eleuterokok (Čertův kořen) a dále bylinka bakopa.

Doporučujeme: Co se děje v těle, když přestanete kouřit

Bylinky nám pomohou zklidnit a uvolnit, pozitivně působí i při usínání. Kromě toho poslechněte i jiné osvědčené rady: pohyb na čerstvém vzduchu, návštěva přátel, oblíbené koníčky. Zkrátka vše, co nám pomůže zapoemnout.

Abychom se ubránili ochablosti

Cigeretku jsme si dávali nejen "na uklidnění", ale zejména na povzbuzení, aby nám šla práce lépe od ruky. To nám teď samozřejmě chybí. K typickým příznakům patří únava, ospalost, ale také bolesti hlavy nebo studené končetiny.

"Pro povzbuzení cévního systému lze použít tinkturu z pupenů kukuřice seté, která současně mírně zvyšuje krevní tlak. Velmi vhodnou bylinou je také eleuterokok, který pomáhá při prokrvení srdečního svalu a mozku. Vhodný je dále též rozmarýn, který zároveň odstraňuje pocit fyzické a psychicky podmíněné únavy a vyčerpanosti, zároveň je také kardiotonikem," doporučuje odbornice na přírodní léčbu Jarmila Podhorná.

Kromě toho bychom při nízkém tlaku měli dodržovat správný pitný režim a omezit kávu i alkohol. Vhodné je také pravidelně doplňovat vitamín C, nejlépe z přírodních zdrojů, jako je čerstvá zelenina.

Co se zácpou?

Při kouření se  do těla dostává nikotin, který sice zpomaluje vyprazdňování žaludku, ale naopak urychluje peristaltiku střev. Ve chvíli, kdy přestaneme kouřit, se tak mohou dostavit střevní potíže. Pokud nestačí konzumace ovoce, zeleniny, většího množství a tekutin a pohyb, jděte do bylinek.

Přečtěte si:  První cigareta po ránu dokáže zabít!

"Pro normální funkci trávicího traktu je vhodná směs bylin Helmifit, která obsahuje medvědí česnek, pelyněk, kořen hořce žlutého a pupeny ořešáku amerického. Tyto byliny pročišťují a detoxikují organismus a přispívají k udržování mikrobiální rovnováhy ve střevech. K regeneraci střev přispívá také směs z dubu, černého rybízu, lnu, brusinky, olše a betaglukanu, zvaná Fitkolon," radí česká bylinkářka Mgr. Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje, která se zabývá výrobou přípravků z bylin.

Zvyšte svoje procento

I když to nebude úplně příjemné, přestat kouřit za to stojí. Kouření je největším rizikovým faktorem pro vznik rakoviny plic. Většina populace to podle průzkumu ví

  • přesto loni v ČR kouřila celkově víc než čtvrtina všech obyvatel,
  • kouřilo cca 30 % lidí ve věku nad 15 let,
  • ve věku mezi 15-18 roky je to již přibližně 40 % lidí,
  • do pěti let od zjištění diagnózy u nás umírá 80 % nemocných.  Většinou proto, že přišli příliš pozdě a kouřili dál.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

E-cigarety mohou prohloubit závislost, varuje odbornice

Co všechno zařídit do Vánoc: Povedeme vás

Celulitida: Ověřené bylinky ji zničí za pár peněz

 

Může být první českou rabínkou: Bude trvat, než se společnost z antisemitismu vyléčí | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama