reklama

Zkroťte svoje chutě: Zjistěte, co vám tělo naznačuje

Když máte chuť na sladké nebo na slané, vůbec to nemusí znamenat, že vaše tělo nutně potřebuje spoustu cukru nebo soli. Jak to tedy je?

Foto: Isifa/Thinkstock

Když máte chuť na sladké nebo na slané, vůbec to nemusí znamenat, že vaše tělo nutně potřebuje spoustu cukru nebo soli. Co nám neodolatelnými chutěmi tedy chce doopravdy sdělit? Že vám skutečně chybí některé důležité látky, ovšem úplně jiné, než byste čekali.

Naše chutě jsou nevyzpytatelné. Přestože si myslíte, že nejvíc ze všeho milujete čokoládu, klidně vás najednou popadne chuť na něco úplně jiného. Třeba na hrnek kávy, pizzu nebo třeba posolené hranolky. Abyste svému tělu ulevili, nemusíte mu ale nutně ihned podat nějakou podobnou kalorickou bombu.

Ve skutečnosti vaše tělo potřebuje něco úplně jiného, jen to dává najevo právě touhle pro naši postavu nebezpečnou formou. Pojďme se mu tedy pokusit porozumět.

1) Chuť na sladké

Jestliže máte před očima dortíky, čokoládu, zmrzlinu a bonbony, ve skutečnosti to znamená, že vám chybí železo, hořčík, chrom a samozřejmě i sacharidy.

Nízkou hladinu cukru, kterou vám právě tělo ohlásilo, sice pochoutkami z cukrárny zaženete rychle, ale jen krátkodobě a pak se zase ohlásí. Aby k tomu nedošlo a nepřepadaly vás ještě další záchvaty touhy po sladkém, dejte si místo cukrovinek radši celozrnné pečivo. Dobře funguje i ovoce. Ale nedostatek chromu můžete vyvážit i brokolicí. Hořčík doplníte listovou zeleninou, ořechy nebo sójou.

2) Chuť na slané

Sháníte se po pytlíku brambůrek, slaných oříšků, hranolkách, nebo rovnou po hamburgeru či pořádné pizze? Chybí vám tekutiny, vápník a potřebujete si trochu zdřímnout.

Díky předchozí větě už asi chápete, proč nás chuť na slané často přepadá, když máme kocovinu. Během každého večírku nebo sedánku s kamarádkou u vína proto nezapomínejte pít spoustu vody. Stejně tak si nalijte sklenici, až vás bude honit chuť na brambůrky večer u televize. Pomůže i zeleninový salát nebo kousek salátové okurky.

3) Těstoviny a sýry

Až vás zase přepadne šílená chuť na vydatné těstoviny se sýrovou omáčkou, anebo chuť na obyčejný bílý rohlík, vzpomeňte si, že to znamená, že vám chybí sacharidy a správné tuky.

Tahle chuť často přichází v době, kdy držíme dietu, snažíme se jíst hlavně ovoce a zeleninu a "pořádné" jídlo jsme omezili. Jenže tělo prostě potřebuje nějaké kalorie i pár tuků, protože bez nich se cítí špatně. Nevynahrazujte mu to prázdnými kaloriemi ze sladkostí, ale dejte si radši ovesné vločky se spoustou vlákniny, anebo třeba avokádo, které je plné správných tuků. Aspoň jednou týdně si také dejte rybu a vejce. Jako první pomoc může posloužit i plátek celozrnného chleba politý olivovým olejem.

4) Chuť na kávu

Jestliže se sháníte po kávě, nemusí to nutně znamenat, že potřebujete doplnit zásobu kofeinu, ale spíš zvýšit hladinu cukru v krvi. Právě ta totiž může za pocity únavy, které nás nutí pít kávu.

Účinky kávy jsou samozřejmě nesporné, jenže nefungují dlouho, a tak se za chvíli zase cítíte unavení či malátní. Ideální je nahradit kávu zdravějším zeleným čajem, a také zkuste konzumovat více bílkovin, zdravých tuků, sacharidů a železa. Zkuste  špenát, brokolici a sušené ovoce, například meruňky.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Víte, co jsou niche parfémy? Pokud ne, přicházíte o hodně

Chcete zadek snů za 30 dní? Stačí dřepy

Nejlepší a nejhorší cvičení k hubnutí: Umíte si vybrat?

Zahrada Na Valech na Pražském hradě: Návštěvníci tu najdou pyramidu i etruské motivy | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama