reklama

Strašná pravda: Na celulitidu nezabere nic, Ledaže...

Zázraky se nedějí, ale zkuste to...

Foto: Isifa/Thinkstock

Celulitida byla zrušena! Zatímvšak pouze ve slovníku. Jak ji zrušit i na stehnech a na zadku? A je to vůbec možné? Vysvětluje známý slovenský lékař MUDr. Igor Bukovský.

"Mám tři nejnovější a nejmodernější knihy o ženském zdraví – nejlepší autoři, nejnovější informace, všechno, co si jen umíte představit. Celkem 3548 stran! Rok vydání 2012 a 2013. A nyní tohle: neobsahují ani jedinou kapitolu s názvem "Celulitida“, ani jediný odkaz na toto slovo ve třech obrovských registrech! Proč asi? Má to dva důvody," píše doktor Bukovský ve své nové knize Návod na přežití pro ženu. Podělil se o její obsah i se Ženou.cz. Čtěte, budete se bavít -  a hodně se dozvíte.

Celulitida neexistuje!

1. Ukradená  identita: u nás se léta letoucí tvrdošíjně používá slovo "celulitida“ k označení něčeho, co ve skutečnosti žádná celulitida není. "To na stehnech“ není v angličtině "cellulitis“, ale už od roku 1920 "cellulite“ Zaměnit tato dvě slova je úplně stejný přešlap jako nazvat bolest břicha způsobenou plynatostí "kolitida“ (= vážný zánět střeva) – anebo říci na pohovce při svíčce Petronelle Petra.

Doporučujeme: Téma: Celulitida a boj proti ní

2. Celulitka: (škrtám výraz "celulitida“ a zavádím tento nový, milý, lepší, hezčí a celkem optimistický - může změnit i váš pohled na sebe). Takže, představte si, tahle celulitka není v odborné literatuře považována za hodnou zmínky - chápu, že tohle váš problém neřeší, ale já to nějak zkusím.

Poznámka: Mimochodem, v těch knihách není nic ani o "cellulitě“.

Co to tedy mám na zadku?

Celulitka se vyskytuje na kůži stehen, zadku, ramen nebo kdovíkde. Ve skutečnosti to jsou drobné hernie (kýly) podkožní tukové tkáně mezi pojivovou tkání kůže – bum! Ty maličké hrbolky a jamky jsou tedy způsobeny tím, že se v kůži přes oslabenou pojivovou tkáň protlačuje tuk.

Tento problém postihuje v různé míře 80 – 90 % žen obvykle krátce po tom, co skončí puberta (sweet sixteen!). Takže pohlavní hormony hrají důležitou roli – zvláště, když víme, že celulitkou trpí i muži, kteří mají málo testosteronu a hodně estrogenu. Navíc, celulitku mají ženy často bez ohledu na to, zda jsou štíhlé, nebo – s odpuštěním – plnoštíhlé. (Vážně, viděl jsem anorektickou ženu s celulitkou na stehnech.)

Jaké jsou příčiny?

 • hormonální faktory – ale testosteronové náplasti nechte na pokoji!
 • narušený metabolismus – máte zvýšenou hladinu tuků? držíte často a nesmyslně dietu? 
 • geneticky daná struktura pokožky – ale matka to také jen dostala darem! 
 • oslabená struktura pojivové tkáně - slabý nebo řídký kolagen (ale krém s kolagenem je zbytečný!)
 • narušená mikrocirkulace – stáze v lymfatickém systému je často způsobena  pasivitou a dlouhým vysedáváním na zadku (fyzická aktivita zbytečná určitě nebude!) 
 • drobné zánětlivé změny kožní tkáně 
 • stres zvyšuje hladinu adrenalinu, jenž také patří mezi zaručené sabotéry krásy vaší pokožky 
 • hormonální antikoncepce – jsou to přece další hormony

Léčba, co opravdu funguje? Žádná!!!!!

"V této chvíli neexistuje žádná spolehlivá léčba celulitky."  (Molly Wanner, dermatologická konzultantka Harvardovy lékařské fakulty; autorka publikace, která prozkoumala účinnost všech dostupných způsobů léčby.

"Buďme realisté, účinná léčba celulitky neexistuje.“(dr. Michael McGuire, přední plastický chirurg působící v Los Angeles a Santa Monice).

"Pravidelná fyzická aktivita, optimální hmotnost a zdravá strava dokážou odstranit ‚cottage sýr‛ a udrží vaši pokožku aspoň v kondici "krásná pomerančová kůra‛ – a to stojí za to!“ (Igor Bukovský).

Poznámka: Myslím, že za nesmyslné diety, detoxikace a prostředky proti celulitce jsem vám touto knihou za rok ušetřil tolik peněz, že se můžete s celou rodinou vydat k moři, sportovat, zhubnout dvě tři kila, hezky se opálit a těšit se ze života i z lepšího zdraví

Úprava výživy trošku pomůže

Zázraky se sice nestanou, ale zkusit můžete tohle:

 • nasaďte Protizánětlivou kúru (samostatná kapitola v knize)
 • potřebujete-li zhubnout, udělejte to bezpečně, trpělivě a s rozumem!
 • čím je hubnutí rychlejší a dieta drastičtější (= stres), tím větší riziko, že se problém ještě zhorší
 • minimalizujte příjem potravin s vysokým glykemickým indexem – čím více cukru a čistých škrobů, tím větší celulitka.

Ke speciální podpůrné léčbě celulitky patří masáže, lymfodrenážní masáže, pravidelná fyzická aktivita zpevní svalstvo a podkožní tkáň. Především je ale účinná bezpečná a trvalá redukce hmotnosti. Bez fyzické aktivity je však vliv zhubnutí na celulitku minimální.

"Zázračné“ metody? Existují, ale...

Asi nejnadějnější cestou bez námahy jsou laserové a radiofrekvenční systémy v centrech lékařské kosmetiky (ale nežádoucí účinky samozřejmě mají

 • liposukce – brrr a vrrr – riskujete ještě větší hrbolky na kůži! 
 • mezoterapie – aplikace roztoků "speciálního a tajného“ složení pod kůži = vážná rizika 
 • lokální krémy – nejčastěji s obsahem retinolu A.

Kolagen je rozhodující strukturou, jež dává kůži pružnost, pevnost - a mládí. Naneštěstí má své nepřátele = čas (ehm, věk), silné sluneční světlo a volné radikály. "Krémy a injekce poskytují dočasnou pomoc, ale chci vám nabídnout i jinou, přirozenou strategii," píše doktor Bukovský ve své nové knize Návod na přežití pro ženu.

Tělo jako továrna na kolagen

Z čeho kolagen vzniká? Z tatarského bifteku, horalky nebo kosmického záření? Odpověď znáte: vaše tělo může tvořit kolagen jen z toho, co sníte. Poskytněte buňkám ten nejlepší materiál a výroba kolagenu nabere vyšší obrátky.  Dodejte tělu co nejvíce fytochemikálií (= biologicky aktivní látky v ovoci, zelenině, ořeších a obilninách).

 • Například antokyanidiny zpevňují kolagenová vlákna a obnovují ztracenou pružnost pokožky. Nejlepší zdroje těchto látek: borůvky, tmavé třešně, ostružiny, maliny a černý rybíz.
 • Vitamín C je základní nástroj přeměny aminokyselin (prolin a lysin) na kolagen. Najdeme ho je v každém ovoci a zelenině, ale je třeba přijímat ho raději v menších dávkách, avšak s každým denním jídlem. Nejlepší zdroje: jahody, ostružiny, brokolice, rajčata, papriky. 
 • Zdrojem prolinu a lysinu jsou také vhodné bílkoviny. Nejlepší zdroje těchto aminokyselin: arašídy, pšeničné klíčky (nikoli klíčená pšenice, mlynárenské klíčky), vaječné bílky, fazole, libové maso.
 • 2 – 4 šálky čaje dodají pokožce antioxidanty a protizánětlivé látky. Výsledkem je regenerace kolagenu a úbytek vrásek. Existují i krémy s reálným extraktem zeleného čaje, které přivedou účinné látky přímo do pokožky, ale nekupujte levné napodobeniny!
 • Česnek a cibule obsahují allylsulfidy, jež zpomalují destrukci kolagenu

Náš odborník

Slovenský lékař MUDr Igor Bukovský, který se specializuje na otázky výživy, žije a pracuje v Bratislavě. Z jeho předchozích knih Návod na přežití pro muže nebo Hubnutí bez blbnutí se staly hity. Celkem se jich v Česku a na Slovensku prodalo přes 400 tisíc výtisků. Za knihu Návod na přežití pro muže z roku 2007 obdržel cenu "Český bestseller roku". 

Jeho nová kniha Návod na přežití pro ženu, která nedávno vyšla v českém jazyce, si už na na Slovensku získala titul "Platinová kniha" za více než 30 tisíc prodaných výtisků.Vtipně, a pokorně a s úctou k zdravému rozumu vás inspiruje k pozitivním životním změnám.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Návod na přežití pro ženu kolem čtyřicítky

Zaklapávání budíku škodí. Víc, než tušíte

Dobré srdce? Žádná charita, myslete na sebe!

21 let za boj na Ukrajině: Je to přísný trest, ale zavařil si to sám, říká Soukup | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama