reklama

Princ Charles: Byl ostýchavé královské dítě, ve svých 73 letech stále čeká na trůn

Nejstarší syn britské královny Alžběty II. a prince Philipa oslaví již 73. narozeniny. A i přes svůj vysoký věk je stále čekatelem na britský trůn. Ačkoliv se budoucí král dlouho netěšil velké oblibě, v posledních letech se to mění. A to nejen díky jeho aktivitám, včetně ekologickému aktivismu, ale i dalším detailům z jeho ne vždy snadného života u královského dvora.

Princ Charles Prohlédnout grafiku
Princ Charles | Foto: Reuters

Princ Charles, celým jménem Charles Philip Arthur George, je nejstarším synem britské královny Alžběty II. a prince Philipa. Narodil se v roce 1948 v Buckinghamském paláci. Patří mezi nejdéle čekající následníky trůnu, a i přestože v posledních letech ukázal svou vlídnější tvář, stále má mnoho odpůrců. 

Ačkoliv první měsíce života strávil Charles v blízkosti matky na venkovském sídle Windlesham, později se o chlapce starala především chůva Helen Lightbodyová a její pomocnice. Ve věku Charlesových čtyř let se Alžběta II. stala královnou a chlapcova výchova byla definitivně svěřena chůvám. Jak píše britská spisovatelka Ingrid Sewardová v životopisné knize o manželství královny Alžběty II. a prince Philipa, chůvy brzy rozpoznaly, že malý princ je velmi ostýchavé a citlivé dítě.

Princ Philip, který prožil kus života jako námořní důstojník, byl podle životopisců a pozorovatelů královské rodiny na své děti častokrát velmi přísný. Přesto byl podle jedné z chův úžasný otec. Vztah k Charlesovi byl však složitý, povahově byli velmi rozdílní a Charles kdysi sám přiznal, že "otcovy rady začal poslouchat až ve dvaceti". Princ tak odmala spíše tíhl k matce.

Po střední škole nastoupil princ Charles ke studiu historie a archeologie na cambridgeské Trinity College, kde v roce 1975 obdržel magisterský titul. Kromě toho získal již v roce 1969 titul princ z Walesu, formální náplň své role si však musel vytvořit sám. O rok později pronesl první řeč ve Sněmovně lordů.

Roku 1976 založil charitativní organizaci The Prince's Trust na podporu handicapovaných mladých lidí. Kromě toho sloužil u letectva i námořnictva a má licenci pilota vrtulníku.

Podívejte se na další zajímavosti z princova života.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama