reklama

Britský král Karel III. slaví 75. narozeniny. Loni vystřídal na trůnu svou matku

Karel III. dnes slaví již 75. narozeniny. Ačkoliv se nový král dlouho netěšil velké oblibě, v posledních letech se to mění. A to nejen díky jeho aktivitám, včetně ekologickému aktivismu, ale i dalším detailům z jeho ne vždy snadného života u královského dvora.

Prohlédnout grafiku
Foto: Reuters

Charles Philip Arthur George se narodil v roce 1948 v Buckinghamském paláci. Patřil mezi nejdéle čekající následníky trůnu, a i přestože v posledních letech ukázal svou vlídnější tvář, stále má mnoho odpůrců. 

Králem Karlem III. se stal okamžikem úmrtí své matky, královny Alžběty II. Ta zemřela loni, 8. září ve věku 96 let, po 70 letech na trůnu.

Ačkoliv první měsíce života strávil v blízkosti matky na venkovském sídle Windlesham, později se o chlapce starala především chůva Helen Lightbodyová a její pomocnice. Když mu byly čtyři, Alžběta II. se stala královnou a chlapcova výchova byla definitivně svěřena chůvám. Jak píše britská spisovatelka Ingrid Sewardová v životopisné knize o manželství královny Alžběty II. a prince Philipa, chůvy brzy rozpoznaly, že malý princ je velmi ostýchavé a citlivé dítě.

Princ Philip, který prožil kus života jako námořní důstojník, byl podle životopisců a pozorovatelů královské rodiny na své děti častokrát velmi přísný. Přesto byl podle jedné z chův úžasný otec. Vztah k Charlesovi byl však složitý, povahově byli velmi rozdílní a Charles kdysi sám přiznal, že "otcovy rady začal poslouchat až ve dvaceti". Princ tak odmala spíše tíhl k matce.

Po střední škole nastoupil princ Charles ke studiu historie a archeologie na cambridgeské Trinity College, kde v roce 1975 obdržel magisterský titul. Kromě toho získal již v roce 1969 titul princ z Walesu, formální náplň své role si však musel vytvořit sám. O rok později pronesl první řeč ve Sněmovně lordů.

Roku 1976 založil charitativní organizaci The Prince's Trust na podporu handicapovaných mladých lidí. Kromě toho sloužil u letectva i námořnictva a má licenci pilota vrtulníku.

Podívejte se na další zajímavosti z králova života.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama