reklama

Školní uniformy na českých školách? Možná už brzy!

Školní uniformy běžně oblékají studenti v mnoha školách po celém světě. Nejrozšířenější jsou v Americe a Asii, v Evropě se každému jistě vybaví zejména školní uniformy studentů ve Velké Británii. V českých státních školách není nošení uniforem zatím zavedeno.

Školní uniformy
Školní uniformy | Foto: Profimedia.cz

Školní uniformy běžně oblékají studenti v mnoha školách po celém světě. Nejrozšířenější jsou v Americe a Asii, v Evropě se každému jistě vybaví zejména školní uniformy studentů ve Velké Británii. V českých státních školách není nošení uniforem zatím zavedeno.

Přesto se i u nás objevují první vlaštovky mezi soukromými školami: ZŠ a gymnázium Open Gate v Babicích nebo ZŠ Dino Elementary School a gymnázium Dino High School. A možná se budete divit, většině dětí se totiž uniformy líbí. Zejména těm na základních školách. Není pochyb, že na tom má velkou zásluhu i série filmů o Harrym Potterovi.

Uniformovaní učitelé i žáci

„Školní uniformy jsou u nás povinné i pro vyučující. Zavádíme je už od první třídy, aby si na ně žáci postupně zvykli a brali je jako přirozenou součást školní docházky. Snažíme se, aby uniformy byly přizpůsobeny věku žáků, takže jiné oblečení má základní škola a jiné gymnázium. Jejich součástí je společenský oblek, uniforma pro každodenní nošení i volnočasové doplňky. Díky tomu, že oblečení dovážíme z Anglie, můžeme se spolehnout na kvalitní materiály i střihy podle posledních módních trendů," uvedl Václav Řešátko, ředitel škol Dino.

Psychologové si pochvalují

Pro zavedení uniforem na českých školách se vyslovují i dětští psychologové. Podle jejich názoru by tak ubylo šikany a terorizování dětí ze sociálně slabších rodin. Ty se často stávají terčem posměšků, protože nenosí drahé značkové oblečení. U některých dětí se kvůli tomu projevuje dokonce odpor chodit do školy. Jednotné školní uniformy si proto přeje i stále více rodičů. Podle názoru většiny pedagogů by uniformy pomohly také k posílení autority a zlepšení prestiže českého školství v očích veřejnosti a zahraničí.

„Díky tomu, že uniforma smazává sociální rozdíly mezi studenty, začíná každé dítě ve škole na stejné pozici. Následně má mnohem víc šancí se prosadit a získat důležité sebevědomí. Školní uniforma zároveň zvyšuje u studentů pocit zodpovědnosti a příslušnosti ke své škole. Odpadají také každodenní starosti nad tím, co si ráno obléknout, což řeší zejména dívky," popsal hlavní výhody jednotných uniforem Václav Řešátko.

Jsou pohodlné a slušivé

Vzhledem k tomu, že děti oblékají školní uniformy každý den, důležitý je pro ně především komfort. Střih musí dětem dovolovat volný pohyb a nesmí být příliš těsný. Uniforma musí zároveň sloužit stejně dobře v zimě jako v létě. Velké nároky jsou i na materiál, který se často pere, takže se nesmí srážet nebo ztrácet své prodyšné a absorpční vlastnosti. I v uniformách se děti chtějí líbit, školní úbor proto musí být moderní a slušivé, přiměřeně barevné a odpovídající vkusu dívek i chlapců.

„Na zavedení uniforem v naší škole máme vesměs kladné reakce od žáků i učitelů. Děti uniformy nosí rády, hlavně na základní škole. Na gymnáziu se občas setkáváme s názorem, že by se děti chtěly oblékat po svém, ale to souvisí hlavně s věkem studujících teenagerů," doplnil Václav Řešátko.

V posledních letech vzniká v Anglii, kolébce školních uniforem, trend, kdy se uniformy přizpůsobují mladé módě. Na tradiční blejzr z hustě tkané textilie nosí studenti mikiny se znakem školy.  Některé školy jsou ale tvrdě proti tomuto trendu a zůstávají stále silně konzervativní. Jsou tedy školní uniformy přežitek, nebo nakonec půjde o báječný nový trend? O tom můžete diskutovat pod článkem a hlasovat v anketě.

Z historie školních uniforem

Ve světě mají školní uniformy dlouholetou tradici. Jejich historie sahá až do doby pádu Římské říše a prvních universit. Hlavními funkcemi byla (stejně jako u vojenského stejnokroje) ochrana, estetičnost a příslušnost k dané instituci. Dnes je nosí žáci v Japonsku, Číně, Indii, severní i jižní Americe, Austrálii, Polsku i v Africe. Většina lidí si ve spojení se školní uniformou vybaví hlavně Velkou Británii, kde je studenti oblékají už od 16. století.

Může být první českou rabínkou: Bude trvat, než se společnost z antisemitismu vyléčí | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama