reklama

Školní uniformy na českých školách? Možná už brzy!

Školní uniformy běžně oblékají studenti v mnoha školách po celém světě. Nejrozšířenější jsou v Americe a Asii, v Evropě se každému jistě vybaví zejména školní uniformy studentů ve Velké Británii. V českých státních školách není nošení uniforem zatím zavedeno.

Školní uniformy
Školní uniformy | Foto: Profimedia.cz

Školní uniformy běžně oblékají studenti v mnoha školách po celém světě. Nejrozšířenější jsou v Americe a Asii, v Evropě se každému jistě vybaví zejména školní uniformy studentů ve Velké Británii. V českých státních školách není nošení uniforem zatím zavedeno.

Přesto se i u nás objevují první vlaštovky mezi soukromými školami: ZŠ a gymnázium Open Gate v Babicích nebo ZŠ Dino Elementary School a gymnázium Dino High School. A možná se budete divit, většině dětí se totiž uniformy líbí. Zejména těm na základních školách. Není pochyb, že na tom má velkou zásluhu i série filmů o Harrym Potterovi.

Uniformovaní učitelé i žáci

„Školní uniformy jsou u nás povinné i pro vyučující. Zavádíme je už od první třídy, aby si na ně žáci postupně zvykli a brali je jako přirozenou součást školní docházky. Snažíme se, aby uniformy byly přizpůsobeny věku žáků, takže jiné oblečení má základní škola a jiné gymnázium. Jejich součástí je společenský oblek, uniforma pro každodenní nošení i volnočasové doplňky. Díky tomu, že oblečení dovážíme z Anglie, můžeme se spolehnout na kvalitní materiály i střihy podle posledních módních trendů," uvedl Václav Řešátko, ředitel škol Dino.

Psychologové si pochvalují

Pro zavedení uniforem na českých školách se vyslovují i dětští psychologové. Podle jejich názoru by tak ubylo šikany a terorizování dětí ze sociálně slabších rodin. Ty se často stávají terčem posměšků, protože nenosí drahé značkové oblečení. U některých dětí se kvůli tomu projevuje dokonce odpor chodit do školy. Jednotné školní uniformy si proto přeje i stále více rodičů. Podle názoru většiny pedagogů by uniformy pomohly také k posílení autority a zlepšení prestiže českého školství v očích veřejnosti a zahraničí.

„Díky tomu, že uniforma smazává sociální rozdíly mezi studenty, začíná každé dítě ve škole na stejné pozici. Následně má mnohem víc šancí se prosadit a získat důležité sebevědomí. Školní uniforma zároveň zvyšuje u studentů pocit zodpovědnosti a příslušnosti ke své škole. Odpadají také každodenní starosti nad tím, co si ráno obléknout, což řeší zejména dívky," popsal hlavní výhody jednotných uniforem Václav Řešátko.

Jsou pohodlné a slušivé

Vzhledem k tomu, že děti oblékají školní uniformy každý den, důležitý je pro ně především komfort. Střih musí dětem dovolovat volný pohyb a nesmí být příliš těsný. Uniforma musí zároveň sloužit stejně dobře v zimě jako v létě. Velké nároky jsou i na materiál, který se často pere, takže se nesmí srážet nebo ztrácet své prodyšné a absorpční vlastnosti. I v uniformách se děti chtějí líbit, školní úbor proto musí být moderní a slušivé, přiměřeně barevné a odpovídající vkusu dívek i chlapců.

„Na zavedení uniforem v naší škole máme vesměs kladné reakce od žáků i učitelů. Děti uniformy nosí rády, hlavně na základní škole. Na gymnáziu se občas setkáváme s názorem, že by se děti chtěly oblékat po svém, ale to souvisí hlavně s věkem studujících teenagerů," doplnil Václav Řešátko.

V posledních letech vzniká v Anglii, kolébce školních uniforem, trend, kdy se uniformy přizpůsobují mladé módě. Na tradiční blejzr z hustě tkané textilie nosí studenti mikiny se znakem školy.  Některé školy jsou ale tvrdě proti tomuto trendu a zůstávají stále silně konzervativní. Jsou tedy školní uniformy přežitek, nebo nakonec půjde o báječný nový trend? O tom můžete diskutovat pod článkem a hlasovat v anketě.

Z historie školních uniforem

Ve světě mají školní uniformy dlouholetou tradici. Jejich historie sahá až do doby pádu Římské říše a prvních universit. Hlavními funkcemi byla (stejně jako u vojenského stejnokroje) ochrana, estetičnost a příslušnost k dané instituci. Dnes je nosí žáci v Japonsku, Číně, Indii, severní i jižní Americe, Austrálii, Polsku i v Africe. Většina lidí si ve spojení se školní uniformou vybaví hlavně Velkou Británii, kde je studenti oblékají už od 16. století.

Potřebuju se zpovídat jako člověk, lidi na balkóně sbírám jako Pokémony, říká Třeštík | Video: DVTV
reklama
reklama
reklama