reklama

Jsou české ženy fifleny?

Zní to hrozně, že? Jenže co si myslet, když ženám jde víc o krásu než o vlastní zdraví. Vyplynulo to z průzkumu v Británii. Myslíte, že u nás je to jiné?

Foto: Profimedia.cz

Zní to hrozně, že? Jenže co si myslet, když ženám jde víc o krásu než o vlastní zdraví. Vyplynulo to z průzkumu v Británii. Myslíte, že u nás je to jiné?

Britští výzkumníci zjišťovali postoje tří tisíc žen ve věku 18 - 65 let ke zdraví a kráse. Výsledky průzkumu jsou podle odborníků alarmující.

Krásná nemusí znamenat zdravá

„Existuje reálné nebezpečí, že Britky se přespříliš zaměřují na svůj vzhled. Ženy mohou vypadat dobře, ale to neznamená, že jsou zdravé. Vyrovnaný životní styl by měl být prioritou pro každého," řekl Lawrence Christensen, tiskový mluvčí organizace Benenden Healthcare Society, která průzkum prováděla.

Nevhodný přístup žen k hubnutí pozorují také čeští odborníci na zdravou výživu.

Ženy utrácejí za krásu nebo kosmetické výrobky, ale mnohem méně finančních prostředků jsou ochotné vynaložit na permanentku ve fitness zařízení. Zhruba 19 % z nich je ochotno podstupovat drastické diety, aby zhubly. Přibližně 14 % žen užívá pilulky na hubnutí a 3 % žen začala kouřit, aby ztratila tukovou tkáň. Poruchou přijímání potravy trpěla 4 % žen.

Nespokojené se sebou

Klára Podráská, výživová poradkyně Salonu BE-1, připomíná, že po lepší postavě touží nejen Britky, ale také více než polovina Češek. Dokládá to letošní průzkum společnosti SANEP, který ukazuje, že se svým tělem není spokojeno 66,1 % českých žen.

K redukčním dietám se pak podle tohoto šetření uchyluje 38,9% žen. Jde o poměrně vysoké číslo, vzhledem k tomu, že „zázračné" redukční diety přinášejí pouze dočasný efekt. Mnohem vhodnější je změna jídelníčku a pravidelné cvičení.

"Snězte každý den alespoň tři až pět porcí zeleniny a ovoce jako svačinku, nikoli k hlavnímu jídlu či jako dezert. Podpoříte tak proces hubnutí. Příjmem ovoce a zeleniny u sebe zároveň omezíte riziko kardiovaskulárních i nádorových onemocnění," říká výživová poradkyně Klára Podráská.

Podle ní je také důležité zdravě a v klidu posnídat. Kdo nesnídá, výrazně si zpomaluje metabolismus, snižuje si energetický výdej, který je při redukci váhy nezbytný. Samozřejmě je při hubnutí důležitá také pravidelná fyzická aktivita.

Špatný přístup českých žen

Odbornice na výživu Salonu BE-1 zároveň komentuje i další zjištění průzkumu: více jak třetina žen nehodlala v létě se svými nedostatky nijak bojovat, ačkoli je více než polovina z nich nespokojena se svým vzhledem.

„Je to zřejmě dáno určitou pohodlností. Když ženy nevidí po týdnu snažení viditelné změny, řeknou si, že to nemá smysl. To je ale špatný přístup. Důležité je odhodlání a vytrvalost."

Ženy musí dát sami sobě prostor a zvyknout si na nový životní styl, který je spojený s pravidelným pohybem a zdravým jídelníčkem. Nemohou očekávat, že budou hubnout, aniž by si našly čas na pravidelné cvičení nebo vaření zdravých jídel.

"Ženy by po sobě neměly chtít příliš mnoho za krátkou chvíli. Vhodnější je stanovit si jasný cíl a plnit si své sny po malých krůčcích, zato však bezpečně i zdravě," dodává specialistka Podráská.

Prokop: "Neviditelné" aspekty českého selhání. Za best in covid nemůže jen Babiš | Video: Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Blahoslav Baťa
reklama
reklama
reklama