reklama

Z diet se tloustne, bylo vědecky prokázáno

Dieta je sice nepříjemná, ale ty výsledky! Stop! Pokud v honbě za štíhlostí uvěříte tomuto názoru, budete zklamaní. Je to právě naopak! Z diet se tloustne.

Foto: Isifa/Thinkstock

Dieta je sice nepříjemná, ale ty výsledky v podobě dokonalého těla! Pokud v honbě za štíhlostí uvěříte tomuto názoru, budete zklamaní. Je to bohužel právě naopak! Z diet se tloustne.

Před nedávnem to potvrdili vědci v největší a nekomplexnější studii všech dob: po dietě přiberete a navíc si můžete vážně poškodit zdraví. Čím víckrát za život dietu absolvujete, tím hůř pro vás. Z původních pěti kilo navíc je najednou patnáct a nejdou dolů už vůbec.

Nefungují a škodí

Vyšli přitom ze zkušenosti 19 tisíc lidí sledovaných v průběhu čtyř let v celkem 30 studiích, které zkoumaly pacienty snažící se nějakým dietním plánem zhubnout po dobu dvou až čtyř let. Američtí vědci z Kalifornské univerzity z nich pak vytvořili vlastní analýzu.

Vyplývá z ní, že na většinu lidí prostě nefungují a dokonce pro ně znamenají vážné riziko. Odborníci varují před známým jojo efektem, který předznamenává zdravotní problémy.

Radši ani nezačínat

Zhubnout aspoň jednou za život se pokusí čtvrtina lidí. Zátěž z opakovaného nabírání a opětovného hubnutí  je taková, že by lidé udělali lépe, kdyby se do diet nepouštěli raději vůbec. Váha by nakonec zůstala stejná a jejich tělo by netrpělo následky střídání hmotnosti.

Přehled nejmenuje žádný konkrétní dietní plán, ale zahrnuje nejpopulárnější diety posledních let: nízkouhlovodanovou, vysokoproteinovou (Atkinsovu dietu) a dietu podle glykemického indexu, která je bohatá na pomalu spalované uhlovodany z celozrnných potravin.

Čtěte také: Panebože, je OMG dieta škodlivá?

Doktorka Traci Mannová, která výzkum prováděla, upozorňuje: "Nejdřív ztratíte pět až deset procent své původní váhy.  Ale po tomto "líbánkovém" období se váha začne znovu zvyšovat. Zjistili jsme, že většina lidí přebere vše, co shodila, a ještě něco k tomu. Udržet si sníženou váhu se podaří jen naprosté menšině lidí."

Kila se k vám vrátí

Hubnoucí lidé nakonec váží většinou ještě víc než předtím. Výzkum doktorky Mannové prokázal, že dvě třetiny lidí během čtyř až pěti let přibraly všechna shozená kila - a ještě něco navíc. Polovina z nich pak byla ještě o skoro pět kilo těžší.

Podle studie publikované v odborném časopise American Psychologist diety významně poškozují zdraví. Způsobují zdvojnásobení počtu onemocnění srdce včetně infarktu a zvyšují tak pravděpodobnost předčasného úmrtí.  Jojo efekt vede také k mrtvicí a diabetu a ničí imunitní systém, takže organismus snadno podléhá všemožným infekcím.

Už je to navždy

Výhody diet jsou příliš malé a potenciální škody příliš velké, tvrdí americká studie. Proto se prokázalo, že na  léčbu obezity nejsou vlastně vhodné.

Vědci proto doporučují tu nejnudnější, ale zároveň nejobtížnější zásadu:  vyváženou stravu v kombinaci s pravidelným cvičením. Fyzická aktivita je totiž klíčovým faktorem, který vede k trvalé ztrátě váhy.

Místo diety, která skončí v okamžiku dosažení správné váhy, se doporučuje postupné shazování kil během dlouhé doby pomocí cvičení a přijetí správných jídelních návyků na celý život.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Sexuální dieta - nový hit Hollywoodu. Jak pomáhá?

Test: Poznáte pohlavní choroby?

Horoskop na celý listopad: Co vás čeká ve vztahu i v práci?

Univerzita v USA otevřela obor jen pro něj: Musel jsem je přemluvit a sehnat milion | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama