reklama

BMI máte pod normou? Pravděpodobně trpíte anorexií!

Málo jídla a hodně pohybu sice patří k tradičním doporučením pro správný způsob života, ale všechno má své meze. Je snaha zhubnout za každou cenu vždycky zdravá? Kolik cvičení snese vaše tělo a jak ho musíte zásobovat živinami? Ptejte se docenta Vilikuse z Ústavu tělovýchovného lékařství.

Foto: Isifa/Thinkstock

Dnes byl naším hostem docent Vilikuse z Ústavu tělovýchovného lékařství. Odpovídal na vaše otázky týkající se anorexie a bulimie.

Občas se snaha o zhubnutí přehoupne do nebezpečného stádia. Přibývá tak počet lidí, kteří ve snaze být štíhlejší ztrácejí nad svým tělem kontrolu. Poruchami příjmu potravy bývají postižené zejména dívky a mladé ženy, které se považují za tlusté a jedí stále méně a méně. Ale nejedná se vždy jen o dívky!

Máte zdravý vztah k jídlu a pohybu?

Při anorexii vede k úbytku váhy omezení jídla často v kombinaci s úporným cvičením. Proto jsme pozvali na on-line rozhovor docenta Zdeňka Vilikuse. Mohli jste se ho ptát na vše, co souvisí s jeho oborem - vztahem mezi stravou, pohybem a zdravím.

A na co jste se dnes ptali?

Dnes byl hostem naší redakce Doc. MUDr. Zdeněk Vilikus, CSc. a vy jste se ho ptali nejčastěji na problémy s váhou a poruchy v příjmu potravy, které významně zasahují do oblasti psychické a tělesné. Některé otázky byly alarmující a svědčily o potřebě řešit zdravotní problémy tazatele (či někoho z jeho okolí) co nejdříve.

Namátkou jsme vybrali dvě otázky a odpovědi:

Dobrý den je mi 20 let a měřím 162 cm/41 kg. Váhu si hlídám neustále a bojím se sníst velké množství jídla abych nepřibrala. Kolik by bylo vhodné abych v mém věku a při mé výšce vážila? Děkuji vám za odpověď. Veronika

Doc. MUDr. Zdeněk Vilikus, CSc: Váš BMI je 15,6 což je hluboko pod normální hranicí.Měla byste ve vašem věku vážit minimálně tolik, aby váš BMI byl 18,0 tzn. ve vašem případě 48kg.Je velmi pravděpodobné, že již trpíte mentální anorexií a měla byste vyhledat odborníka v oboru psychiatrie.

Moje švagrová je "posedlá" štíhlou linií. Je velmi hubená, ale její BMI neznám. Zvláště o děti se obávám. Jsou hubeňoučké a nedovolí si vzít nic, co maminka neschválí. Od malinka vyrůstají na dietě - suchý rohlík, kyselka, křupky, maximálně jogurt. Nemůže je to ohrozit ve vývoji? JzR

Doc. MUDr. Zdeněk Vilikus, CSc: Nastíněná dieta je pro děti skutečně velice nevhodná a domnívám se, že může ohrozit jejich růst a vývoj. Neobsahuje žádné nutričně kvalitní složky. Nelze vyloučit ohrožení dětí ani anorexií. Velmi rádi jí v našem Centru pomůžeme, ale myslím si, že člověk musí chtít sám.

Trápí vás podobné problémy...

...které mohou negativně ovlivnit váš celoživotní zdravotní stav a nestačili jste se zeptat?

Přečtěte si pod článkem i ostatní odpovědi, které vás mohou pomoci nasměrovat na cestu uzdravení.

Náš odborník

Doc. MUDr. Zdeněk Vilikus, CSc. z Centra individuální péče Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, přednosta Ústavu tělovýchovného lékařství VFN a 1. Lékařské fakulty UK.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Sladký život po česku: Lepší nic nevědět?

Pivo a ženy: Místo prsou rostou břicha

Malá prsa, velký zadek, krátké nohy: Naučte se oblékat


Melanie slaví 50 let. Tady jsou její největší maléry v úřadu první dámy USA | Video: Reuters, Associated Press
reklama
reklama
reklama