reklama

Pomerančovou kůži zničíte sami. Ale stroje jsou lepší

O pomerančové kůži se traduje, že jde jen o estetický problém. Není to pravda - celulitida nakonec může způsobit zdravotní potíže.

Foto: Isifa/Thinkstock

O pomerančové kůži se traduje, že jde jen o estetický problém. Není to pravda - celulitida nakonec může způsobit zdravotní potíže.

Poznáte ji snadno: V první fázi jsou projevy viditelné pouze v případě, že se na kůži zatlačí.V druhé fázi je celulitida patrná při zatnutí svalstva - ať už při stání či při sezení. Ve třetí  fázi už jsou nerovnosti pozorovatelné trvale - bez ohledu na polohu a pozici těla nebo na aktivitu svalů v oblasti. Často je to způsobeno nárůstem tukové hmoty. V poslední - čtvrté fázi jsou jsou na povrchu kůže neustále viditelné hrubé nerovnosti, a mohou vznikat  zdravotní komplikace. "Může dojít ke špatnému prokrvování končetin, otokům a velké bolestivosti," upozorňuje MUDr. Helena Reisingerová, dermatoložka z kliniky Mediestetik.

Jak přelstít geny?

O celulitidě se také říká, že se s ní nedá vlastně nic dělat. Ani to není pravda. Jeden stoprocentní způsob, jak ji zničit, přece jen existuje. Jmenuje se zhubnutí!

Doporučujeme: Téma: Péče o tělo

"V boji proti celulitidě značně pomáhají zásady racionální výživy jako: hodně pít, jíst zeleninu a ovoce, pravidelně cvičit. Ovšem celulitidou trpí i vrcholoví sportovci, kteří často všechna pravidla správného životního stylu dodržují. Důvodem je, že je celulitida jako civilizační choroba bohužel dědičná a pokud ji máte v rodině, bude pro vás boj s ní mnohem náročnější," říká žilní specialista MUDr. Ota Schütz. 

Stejně jako u křečových žil, tak i u celulitidy je původcem nedostatečnost pojivové tkáně. Ta způsobuje poruchu elastických a kolagenních vláken a tím i ztrátu pružnosti a kvality kůže, a to právě díky úbytku povrchní vaskulární vrstvy, dodává doktor Schütz.

Co můžeme udělat sami?

"Existují samozřejmě různé lymfomasáže a lymfodrenáže, které vyrovnávají reliéf pokožky, ale co proti celulitidě v  pomáhá stoprocentně, je snižování tukové hmoty v oblasti postižení. Když to nejde jinak, pak medicínsky," připomíná doktorka Reisingerová. Jinými slovy - někdy ani velká redukce váhy nepomůže, a pomerančová kůže na některých typických místech odolává všem snahám.

Pomocí přístrojů lze docílít hladké pokožky, ovšem z dlouhodobějšího hlediska nezanedbávejte ani tyto zásady, které vám pomohu udržet žádoucí stav:

  • posilujte krevní oběh pohybem, pravidelně cvičte (chůze, jízda na kole)
  • udržujte váhu v optimálních hodnotách
  • jezte ovoce, zeleninu, nízkotučné mléčné výrobky, pijte dost tekutin
  • nekuřte
  • nenoste těsné oblečení, které zpomaluje krevní a lymfatický oběh
  • nestůjte a neseďte dlouho bez pohybu

Dřinu nechme strojům

Domácí boj s celulitidou je běh na dlouhou trať. Musíte dodržovat nespočet zásad, a to dlouhodobě. Velkým mínusem je ztráta motivace, jelikož ani po dvou měsících dřiny nemusí být výsledek vidět. V tu chvíli většina žen začne zoufat, jelikož se vůbec nic nemění. Častým výsledkem je, že přestanou proti celulitidě bojovat, až to nakonec úplně vzdají.

Výborných výsledků na poli neinvazivních metod dosahuje například kryolipolýza, při níž dochází k redukci tukových buněk jejich cíleným zmrazováním. Další možností je lipomodelace přípravkem Aqualyx, který nejenže štěpí tukové buňky, ale působí příznivě také na kvalitu pokožky, kterou vyhlazuje a zpevňuje.

"Především je při všech ošetřeních potřeba zvýšit cévní prokrvení, zrychlit lymfatický oběh. Stimulací kolagenních a elastických vláken dojde ke stimulaci svalové hmoty. Tím se naruší a zlikviduje celulitická tkáň s metabolickými zplodinami na ni vázanými, jako to umí přístroj z generace Cellu M6," vysvětluje primář Žilní kliniky MUDr. Schütz..

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Krém proti celulitidě: Připravíte ho za 5 minut a doma

V létě se špatně hubne. Počkejte na září

Egypt, Chorvatsko, Řecko: Kolik tam zaplatíte za léčbu?

Melanie slaví 50 let. Tady jsou její největší maléry v úřadu první dámy USA | Video: Reuters, Associated Press
reklama
reklama
reklama