reklama

V létě se špatně hubne. Počkejte na září

V létě se prý nejlépe hubne - jíme víc ovoce a zeleniny, méně hutných jídel a k tomu máme šanci se víc hýbat. Zní to logicky, ale realita je často jiná. Přečtěte si největší letní prohřešky a zjistěte, proč nehubnete!

Foto: Isifa/Thinkstock

V létě se prý nejlépe hubne - jíme víc ovoce a zeleniny, méně hutných jídel a k tomu máme šanci se víc hýbat. Zní to logicky, ale realita je často jiná. Přečtěte si největší letní prohřešky a zjistěte, proč nehubnete!

Začíná to nenápadně: V horkých dnech máme samozřejmě větší žízeň. Kdo ji hasí pouze vodou, ať zvedne ruku - žádný velký "les" to nebude. Jak pěkně ve vedru zasyčí jedno točené (dvě, tři ...), ví každý. Není to ovšem bez kalorických následků. Také slazené limonády, koly, džusy a ledové čaje dokáží zvednout energetický příjem o celou třetinu! K tomu připočtěte oblíbené frapé nebo ledovou kávu a rozdíl bude ještě větší.

V horku nic, až se setmí...

A to jsme ještě nic nesnědli. Ovšem spousta zkonzumovaného ovoce se také musí někde projevit - i když je zdravé, obsahuje množství cukru. Pokud se přes den se v horku spokojíme s pitím a ovocem, večer  už máme hlad a navíc máme pocit, že jsme vlastně byli celý den ukáznění a teď se konečně najíme. Často se pak stává, že večeři odsuneme do pozdních večerních až nočních hodin. A ještě si to vynahradíme.

Doporučujeme: Téma: Hubnutí

Kamenem úrazu jsou i oblíbené večerní grilovačky, při kterých pozdě večer zkonzumujeme spoustou jídla. Tělo si s nimi už nedokáže poradit a nestihne přijaté spotřebovat. "Pravidelná strava vždy po třech hodinách a poslední jídlo dvě až tři hodiny před usnutím je jedním ze základních kamenů správné výživy i zdravého hubnutí," vysvětluje RNDr. Lucie Svobodová, odbornice na výživu a zdravý životní styl.

Dopřáváme si alkohol

Ke grilování a letním posezením  patří neodmyslitelně i alkoholické drinky. Ty v sobě ovšem ukrývají mnoho kalorií, a to jak z vlastního alkoholu, tak z přidaných džusů a sirupů. Víte, kolik cukru, a tím pádem kalorií, v sobě má jedno regulérní mojito?

Pro tělo je to velký energetický příjem navíc, který je ve večerních hodinách obzvlášť nežádoucí, protože tělo již nestihne kalorie spálit. Totéž platí o zmíněném pivu.

Kdo by odolal zmrzlině?

Sladká ledová pochoutka nás rozhodně nenechává chladné. Jedna dopoledne, druhá po cestě z pláže, třetí při večerní procházce městem. Pokud nejsou z poctivé ovocné dřeně s obsahem ovoce aspoň 60 % nebo nemají tvarohový základ, štíhlé linii moc neprospívají.  Nejhorší jsou ty, které obsahují palmové nebo palmojádrové oleje. Jedná se totiž o velmi nezdravý druh rostlinných tuků.  

U mražených dobrot si dejte pozor i na čokoládové polevy. Vybírejte takové, které neobsahují ztužené, tzv. hydrogenované rostlinné tuky. "Průmyslově ztužené tuky mají prokázaný negativní vliv na naše zdraví, zejména pak na cévy, a proto rozhodně do zdravého jídelníčku nepatří," doplňuje Lucie Svobodová.

Ale ani "zdravou zmrzlinu" si nepřidávejte navíc k stávajícím pěti jídlům, ale dejte si ji raději jako dopolední nebo odpolední svačinku.

Na dovolené povolíme uzdu

Na dovolené - a ani to nemusí být all inclusive -  nás lákají spousty jídla, které zaručeně musíme ochutnat, protože je to přece jen výjimečně… jen na dovolené. Navíc se nám změní zajetý denní režim - nemusíme do práce, a proto chodíme spát mnohem později a ráno déle vstáváme. Tím se nám posouvají i jednotlivá jídla do hodin nevhodných pro jejich konzumaci.

Ani s tím pohybem to nebývá nijak přehnané - chceme si přece odpočinout a kromě toho je takové vedro... A tak se k pravidelnému cvičení a sportu dostaneme většinou až zase se začátkem školního roku. To je také podle odborníků na výživu a hubnutí z brněnského Institutu redukce a prevence nadváhy kompliment také ta pravá doba pustit se do shazování kil.

Lidský organismus bývá po létě ideálně pročištěný, mysl pozitivně naladěná slunečním svitem a my stále oplýváme energií načerpanou na dovolené. Prostě ideální čas začít na sobě pracovat.

 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jezte tučná jídla. Budete zdravější a zhubnete

Endometrióza: Ničí život, ale dá se jí zbavit bylinami

Koupání v přírodě? Na vlastní nebezpečí!

Zahrada Na Valech na Pražském hradě: Návštěvníci tu najdou pyramidu i etruské motivy | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama