reklama

Miminko jako novoroční předsevzetí? Jen to ne!

Plánujete si letos pořídit dítě? Sex podle harmonogramu se nevyplácí a vede k psychickým potížím.

Foto: Thinkstock

Tak, letos si uděláme miminko! Početí potomka má své místo mezi tradičními novoročními předsevzetími. Jenže přesně takhle začíná cesta do pekel...

Pro někoho může být plánované početí opravdu stresujícím faktorem. "Na rozdíl od běžných předsevzetí, jako je snížení tělesné hmotnosti nebo skončení s kouřením, by takto vážné rozhodnutí nemělo být součástí novoročních plánů," varuje renomovaný gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan. Otěhotnění by naopak mělo být krásným okamžikem, kterému předchází přirozená cesta. Úzkostliví lidé by měli raději zvolit jiné předsevzetí, které nevyvolává duševní nepohodu.

Početí začíná v hlavě

Stres ze splnění úkolu totiž často vede k neúspěchu. A když se nedaří, po nějaké době pokusů znejistíte, nejistota vyvolá nervozitu a ta vede k dalším obavám. Časem se pak z každého pokusu o sex stane děsuplná povinnost, neurotický rituál, jenž bude spíše odpuzovat než vyvolávat touhu. To se postupně přenese na celý vztah…

Doporučujeme: Těhotenství musí "povolit" mozek

Kvůli toužebnému upnutí na jeho splnění, a případně ještě v přesně stanoveném termínu (!), na sebe pár vyvíjí velký psychický tlak a veškeré snahy mohou být spíše cestou k nezdaru. Není ani výjimkou, že muži, mají-li mít sex na povel a v přesně určený den, ačkoliv jindy fungují naprosto bez problémů, selžou a styku nejsou schopni.

Hranicí je 32 let ženy

"Samozřejmě mohou existovat i jiné objektivní příčiny, nicméně s určitostí však lze tvrdit, že psychika je faktorem, který se významně podílí na téměř všech případech problémů s početím," připomíná doktor Turčan. Podle statistik se s neplodností potýká až 20 % partnerů, u dalších snaha o početí znamená velkou psychickou zátěž.

V tomto směru jsou většinou náchylnější ženy, které jsou pracovně extrémně vytížené a permanentně ve stresu. Dále ženy úzkostnější a samozřejmě ty ve věku kolem 35 let a více, které zneklidňuje pomyslné tikání biologických hodin. Proto by početí neměly do vyššího věku odkládat. Nejoptimálnější je vše řešit do 30, eventuálně do 32 let, doporučuje lékař.

Přečtěte si: Neplodnost: Muži ji nesou hůře než ženy

Jestliže je úzkostlivější partner, je na ženě, aby ho vědomě nevystavovala stresu z nutnosti počít, a raději jej neinformovala o svých plodných dnech. Měla by v něm naopak vzbudit pocit, že se jedná o běžný partnerský sex a o nic důležitého, jako je početí potomka, vlastně nejde.

Jak zvýšit šance na otěhotnění?

Lepším druhem předsevzetí může být například změna dosavadního životního stylu a zvýšená péče o zdraví. Většinou se v páru pozornost zaměřuje nejdříve na ženu, zda je zdravá a má ovulaci.

"Mnohem větším problémem, a hlavně časově náročnějším na řešení, ale bývá špatná tvorba a kvalita spermií partnera. Pokud žena neovuluje, podané léky v mnoha případech pomohou zajistit kýžený výsledek již v průběhu jednoho menstruačního cyklu. Pokud jsou ale nedostatečné hodnoty spermiogramu, náprava trvá mnohem déle," připomíná lékař.

Ať muž "neoklame"

Spermiím totiž trvá až 72 dní, než dozrají. Proto je vhodné proces početí zahájit vyšetřením spermiogramu a začít podporou tvorby spermií. To znamená například omezit saunování, kouření a alkohol, a naopak podporovat aktivní pohyb či případně užívat doplňky stravy s antioxidanty a jinými vitamíny a stopovými prvky jako Fertilan, který udržuje tvorbu spermií a plodnost u mužů.

Důležité je také nenechat se oklamat zdáním, že pokud je muž zdravý a sportuje, vše musí být v normě. Spermie totiž tvoří pouze malý zlomek objemu ejakulátu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Touha po miminku: Jak úspěšně otěhotnět

3 jednoduché body, s nimiž budete žít zdravěji

O rok víc: Bojíte se ošklivosti a stárnutí?

Melanie slaví 50 let. Tady jsou její největší maléry v úřadu první dámy USA | Video: Reuters, Associated Press
reklama
reklama
reklama