reklama

Chcete zhubnout? Hlídejte si tepovou frekvenci!

Chcete zhubnout do plavek a zformovat postavu? Kupte si sporttester a hlídejte si tepovou frekvenci!

Foto: Žena

Držíte dietu, cvičíte pět krát týdně a pořád se nedaří shodit přebytečné kilogramy? Myslíte si, že je něco špatně? Určitě! Pro správné spalování kalorií je třeba ideální tepová frekvence!

Zhubnout neznamená jen dodržovat stravovací návyky a sportovat. Naše tělo je jako záhada hlavolamu. Pro správné spalování přebytečných kalorií, je třeba dostat srdce do správného rytmu, tomu  se říká tepová frekvence! Poradíme vám, jak na to!

Kdo sportuje, nehubne

Ne každý sport zaručí, že budeme ztrácet tolik nechtěné kilogramy, které jsme nabrali v zimě. Je třeba najít vhodný sport, který je určený pro naši ideální tepovou frekvenci. Když budu běhat jako splašený a nekontrolovat si tepovku, může se stát, že naopak začneme nabírat svalovou hmotu a tím i na váze. Ideální spalovací sporty jsou zumba, nordic walking, rychlá chůze, aqua aerobic, jízda na kole nebo program H.E.A.T.

Tepová frekvence?

Jde o údaj, který nám přesně říká, kolikrát naše srdce udeří za jednu minutu. V klidu máme většinou frekvenci v rozmezí 70 - 80 tepů za minutu. Dokážeme ji změřit i bez přístroje, není to přesné, ale pro začátek to úplně staří. Údaj o tepové frekvenci zjistíme na zápěstí nebo na krční tepně. Přiložíme konec ukazováčku a prostředníčku. Nejlepší metoda je počítat údery během 30 vteřin a pak číslo vynásobíme číslem dvě a vyjde nám hodnota za jednu minutu. Pokročilejší využívají sporttestery, což jsou hodinky s přesným měřením.

Ideální spalování tuků není hračka!

Každý alespoň jednou v životě chtěl zhubnout. Upraví si stravu, přidá pohyb a sport. Často se stává, že zvolíme při sportování zbytečně velkou inetnzitu a následně se nedaří spalovat tuky a sacharidy. Musíme provádět cvičení v nižší intenzitě. Máme pro vás malý jednoduchý výpočet vaší ideální tepové frekvence. Každý jedinec má tuto hodnotu individuální dle věku a pohlaví.

Změříme si nebo vypočítáme maximální tepovou frekvenci. Pro muže existuje vzorec 220 - věk a dostaneme výsledek a ženy počítají podle tohoto vzorce 226 - věk. Pro hubnutí je ideální spalování na 60 procentech naší maximální frekvence. Vezmeme svojí maximálku a vynásobíme ji 0,6 a můžeme se dát do kontrolovaného a účinného hubnutí!

 

Bronzový Choupenitch: Nechal jsem tam srdce, trénoval v garáži a strašně dřel | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama