reklama

5 nejčastějších předsevzetí: Troufnete si na ně?

5 nejčastějších předsevzetí: Na které z nich si troufnete?

Foto: Profimedia.cz

Rok se s rokem sešel a v kalendáři máme psáno 2014. Právě v tyto dny bilancujeme a ukládáme si novoroční předsevzetí. Vybrali jsme 5 nejčastějších a podívali se na ně blíže.

Snad každý kuřák touží nejvíce přestat s cigaretami a lidé, kteří o Vánocích nehleděli na svou linii, chtějí shodit přebytečné kilogramy, ale troufneme si na tato předsevzetí a zvládneme vydržet?

Přestat kouřit

Právě toto přání slýcháte nejčastěji ze svého okolí? Více jak polovina nových "nekuřáků" to vzdá do týdne a dalších 10 procent do měsíce. Jen malé množství vyvolených svůj zlozvyk dokáže odbourat úplně.

Pomoci by vám měli elektronické cigarety, nikotinové náplasti, ale hlavně vaše nejbližší okolí a pevná vůle. Určitě se vyhýbejte místům, jako jsou zakouřené hospody, bary a nechoďte s kolegy na kouřovou pauzu s tím, že jdete jen na vzduch. To vám s přestáváním nijak nepomůže.

Náš tip: Podívejte se, co se děje v těle kuřáka, když přestane kouřit

Správnou motivaci hledejte u zdraví. V dnešní době je bezpečně prokázáno, že kouření má přímou souvislost s rozvojem nádorového onemocnění (a to nejen nádorů plic), ale také je spolu s vysokou hladinou cholesterolu, vysokým krevním tlakem a cukrovkou hlavní příčinou srdečních a cévních onemocnění.

Je to dostačující motivace na to, abyste přestali kouřit? Věřte, že je to náročné, proto se spokojte i s malým úspěchem, kdy omezíte denní dávku cigaret pro začátek třeba jen na polovinu.

Začít cvičit

Navštěvujete-li pravidelně fitness centra, pak jste si jistě všimli, že od ledna doslova praskají ve švech. Majitelé potvrzují, že nejvíce permanentek se nakupuje právě v tomto období, ale sami také dodávají, že už od začátku března lidí ubývá.

Čtěte také: 10 dobrých rad, jak skutečně začít cvičit

K tomu, abyste vydrželi, budete potřebovat nějakého parťáka, tahouna, který vás lenošit nenechá. A pokud hned do měsíce nezformujete postavu tak, jak jste si přáli, nezoufejte, v zimě je nejtěžší zahřát všechny svaly tak, aby se vytvarovaly. Jednoduše vyčkejte a věřte, že kondička se vám zlepšuje, i když to není vidět.

Držet dietu

Určitě to nikomu neuškodí. Je jedno, zda máte 3 kilogramy navrch nebo 10 kg nadváhy, vrhnout se na to musíte úplně stejně. Jen pozor na drastické diety, které mají sice super rychlý efekt, ale když s nimi skončíte a začnete jíst o trošku víc, budete mít zpět nejen to, co jste shodili, ale ještě minimálně o půlku navíc.

Náš tip: 9 čísel, která vám pomohou s dietou

Najděte si spolehlivého odborníka. Výživových poradců je dnes opravdu hodně, nenechte se napálit a vyberte si někoho, podle dobrých referencí, které vám poskytnou vaši příbuzní či známí. Porozhlédněte se i v blízkém fitku, kde se jistě někdo takový najde. Sestaví jídelníček na míru a přidá vhodné cvičení a sportovní aktivity. Nezapomínejte, že byste hubnout měli pomalu, ideálně 1-1,5 kg za týden.

Konečně začít šetřit

Chodíte do práce, dostanete výplatu a penízky stále nezůstávají na to, co byste si přáli? Nebojte se obrátit na finančního poradce nebo si jednoduše pořiďte prasátko. Když si každý měsíc dáte část peněz stranou do obálky nebo do jiného pomyslného prasátka, určitě se vám podaří našetřit.

Čtěte také: 15 způsobů, jak ušetřit rodinný rozpočet

Nejlepší je však posílat peníze rovnou pryč z účtu jinam, tak vás nebude lákat vidina hotovosti u vás doma. Nemáte z čeho brát a ukládat do rezerv? Porozhlédněte se kolem sebe, a začněte myslet trochu ekonomicky, uvidíte, že v jistých případech vyhazujete peníze doslova z okna.

Udělat si více času

Ať už na rodinu, kamarády nebo jen na sebe, času jednoduše nezůstává? Zkuste se vrhnout na správnou organizaci vašeho týdne. Popřemýšlejte, zda určité věci a činnosti nemůžete spojit dohromady.

Staňte se sobeckými a vyšetřete si chvilku jen pro sebe, zajděte do kina, na cvičení, procházku či jednoduše se doma hýčkejte pleťovou maskou či si uvařte dobrou večeři. Zamyslete se tedy nad časem, který chcete strávit s rodinou, přáteli nebo jen sami se sebou. Určitě se ve vašem nabytém diáři najde nějaká skulinka na příjemné relaxování.

Náš tip: Odpočívejte: Udělejte si v koupelně domácí lázně

Ať už si v těchto dnech kladete sebevětší plány a předsevzetí, pamatujete, že byste měli postupovat spíše po malých krůčcích a poprosit svou rodinu a přátele o maximální podporu. Ukládejte si za úspěchy odměny a nezapomínejte se chválit.

Jaké předsevzetí jste si uložili tentokrát vy? Zvládnete to? Co podle vás nejvíce pomáhá v tom, nepolevit a vydržet? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Co byste v životě udělala jinak? "Nechtěla bych děti!"

Jak se dožít stovky ve zdraví: Tipy i moudra Východu

Zácpa po mlsání? Jak ji zdolat u malých i velkých

Lockdown je jediná šance. To, k čemu směřujeme, je smutné a tragické, říká Levínský | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama