reklama

10 dobrých rad, jak skutečně začít cvičit

Přestaňte se vymlouvat na nedostatek času, na lenost nebo na nevhodné doby lekcí ve fitness centrech - začněte cvičit doma.

Foto: Profimedia.cz

Přestaňte se vymlouvat na nedostatek času, na lenost, na nevhodné doby lekcí ve fitness centrech nebo na to, že nemáte hlídání pro děti - začněte cvičit doma.

Vůbec nevadí, když velikost vašeho bytu připomíná spíš krabičku od sirek, než cvičební sál - věřte, že na cvičení doma nepotřebujete vůbec velký prostor, ani mnoho času. Přečtěte si několik tipů, jak konečně začít.

1. Vymezte si vhodný prostor pro cvičení

Nejdůležitějším krokem k domácímu cvičení je právě vymezení vhodného prostoru. Najděte si takové místo, kam se budete moct položit na záda a vzpažit i rozpažit ruce, aniž byste vráželi do nábytku. Pokud je váš příbytek opravdu stísněný a žádný takový prostor nemáte, jednoduše odsuňte nábytek na chvíli stranou. Dejte také pozor, abyste měli dost místa i ve stoje při vzpažení a nehrozil pád lustru na vaši hlavu.

O správném cvičení se více dozvíte na stránkách Fithall.cz

2. Pořiďte si pěknou podložku

Tím, že položíte podložku na podlahu, vymezíte prostor, který k aktivitě budete potřebovat, ale také to bude pro vás jednoznačný signál, že se jde cvičit. Používání vlastní podložky je nejen pohodlné a hygienické, ale kvalitní podklad může navíc ztlumit případné otřesy při poskocích, které nepříznivě působí na klouby a páteř. Při cvičení jógy nebo protahování zabrání uklouznutí.

3. Převlékněte se do oblečení na cvičení

I když chodíte doma v legínách a tričku, na cvičení se vždy převlékněte do jiného oblečení, případně si nazujte čisté tenisky. Převlečení se do sportovního je rituál, který dá vašemu mozku znamení, že se jde cvičit. Vytvoříte tím pro organismus podmíněný reflex a cvičení se stane stejným návykem, jako je třeba čištění zubů.

4. Připravte si předem cvičební pomůcky

Připravte si k podložce láhev s vodou a ručník a případně další pomůcky, které se chystáte využít (činky, láhve s vodou na posilování, overball, gymnastické gumičky). Během domácího tréninku nikam neodbíhejte. Nenechávejte v hrnci bublat jídlo, ani nechoďte kontrolovat svoje ratolesti. Nastal čas, kdy se chvíli budete věnovat jenom a jenom sobě.

5. Rozhodněte se, kdy budete cvičit

Předem si promyslete, zda je pro vás lepší zařadit trénink na ráno či na odpoledne nebo večer a určete si, které dny se budete aktivitě věnovat. Ideálně si naplánujte pevné tři dny v týdnu. Ze svého plánu neslevujte, i když se vám právě cvičit nechce. Pravidelnost je základem úspěchu.

6. Vyberte si vhodnou hudbu ke cvičení

Zkuste si nahrát svou oblíbenou hudbu, která vás bude při cvičení doma motivovat. Při poslechu hudby bude trénink lépe utíkat, ale také vám může pomoct udržet pozornost. Nenechte se rušit zvuky z okolí a svoji rodinu upozorněte, že na jejich požadavky a nároky bude čas potom.

7. Připravte si cvičební plán

Cvičební plán je důležitý, proto abyste měli jasno, jaké cviky chcete vlastně provádět, zda budete posilovat, protahovat se nebo pálit tuky. Buď si sepište počet sérií a opakování posilovacích cviků na papír nebo si k podložce přistavte notebook a cvičte podle našich videí na internetu. Vždy si stanovte přesný čas, jak dlouho budete cvičit a tuto dobu rozhodně nezkracujte. Sice vás nikdo nehlídá, ale nezapomeňte, že cvičíte pro sebe.

Inspiraci pro cvičení najdete na www.fithall.cz

8. Při nedostatku času se zaměřte na intenzitu

Pokud máte času opravdu málo, zaměřte se na intenzivní intervalový trénink. Na stopkách odměřte 60 sekund, po které budete usilovně cvičit, 20 vteřin pak odpočívejte. V takovém tempu vám budete stačit 10 - 15 sérií, ale efekt bude podobný, jako při hodinovém snažení.

9. Na konci cvičení se protáhněte

I doma se vždy na konci posilovacího a aerobního tréninku protáhněte. Zabráníte tím namožení svalů, které by vás mohlo odradit od pokračování.

10. Přestaňte hledat výmluvy

Přestaňte hledat výmluvy, proč cvičit nemůžete, ale konečně začněte. Ne kvůli tomu, že se blíží léto, ani kvůli manželovi nebo dětem, ale kvůli sobě, svému dobrému pocitu, zdraví a kondici.

Nečekejte a začnete se svým cvičením již nyní!

Více tipů pro štíhlou postavu a videotéku cvičení najdete na www.fithall.cz


MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak dosáhnout plochého břicha? Tyhle cviky fungují!

Jak si správně rozvrhnout jídlo během dne (noci)?

Nejlepší cviky na zadek: Skoncujte s větším pozadím!

Tereza Těžká: Je nás pět, mám třikrát víc lásky i trápení. Je mýtus, že nežárlíme | Video: DVTV, Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama