reklama

Co se děje v těle, když přestanete kouřit

Významné datum bývá nejlepším dnem, kdy přestat kouřit. Podle psychologů pomáhá "odstřihnout se" od starého života s nevhodnými zvyky. Takhle reaguje vaše tělo, když ho přestanete zamořovat jedy z cigaretového dýmu.

Foto: isiafa/Thinkstock

Významné datum bývá nejlepším dnem, kdy přestat kouřit. Podle psychologů pomáhá "odstřihnout se" od starého života s nevhodnými zvyky.  Takhle reaguje vaše tělo, když ho přestanete zamořovat jedy z cigaretového dýmu.

"Típli"  jste tu poslední a jste plní odhodlání. Dobře. Právě jste si tak začali prodlužovat život - u kuřáků totiž existuje trojnásobná pravděpodobnost, že zemřou před 60. narozeninami na širokou škálu nemocí od plicních, přes cévní, srdeční, nádorové, jaterní, ledvinové ... prostě kouření škodí všem orgánům bez rozdílu. Včetně kostí, vlasů, zubů, pleti, dechu, nehtů a hojení ran.

Co se děje v těle, když nekouříte

To už jste nejspíš slyšeli mockrát. Pojďte se ale podívat, co se v organismu stane, když přestanete.

 • 20 minut: klesne krevní tlak i tep na normální hodnoty a naopak se zvýší prokrvení ruku i nohou.
 • 8 hodin: obsah jedovatého oxidu uhelnatého klesne na polovinu a hodnoty nikotinu o 90 %.
 • 10 hodin: v tuto chvíli začíná mírně klesat riziko infarktu, obsah kyslíku v krvi se postupně vrací k normálním hodnotám.
 • 1 den: tělo vyloučilo oxid uhelnatý, a protože se čistí dýchací soustava, začínáte kašlat. Mozek zoufale volá po další dávce jedu.

Odvykání bolí, ale prospívá

2 dny: organismus se zbavil nikotinu. Mírně se vám zlepšuje čich a chuť.  Nervová zakončení se začínají regenerovat, ale zároveň stoupá nervozita a podrážděnost.

Přečtěte si také: První cigareta po ránu dokáže zabít!

3 dny: lépe se vám dýchá, protože se pominulo křečovité sevření průdušek pod vlivem zplodin, které se vylučují močí. Prohlubuje se kapacita plic. Stoupá pocit neklidu, přichází první vážná krize.

1 týden: denně prožíváte asi 3x denně strašnou chuť na cigaretu. Nálada nestojí za moc, prožíváte úzkost a depresi. Také vás bolí hlava a hůř zvládáte stres.

3 týdny: pokud jste byli jen průměrným kuřákem, záchvaty chuti na cigaretu se snižují na asi dva za den. Točí se vám ale hlava, hůře spíte a neumíte odpočívat. Zato klesá riziko srdeční příhody a zlepšuje se funkce plic.

Měsíc je důležitá hranice

1 měsíc: až po tak dlouhé době se vrací k normálnímu stavu prokrvení vašich dásní. Postupně odcházejí vzteklé nálady, vrací se klid a zlepšuje se soustředění, začínáte lépe spát.

2-3 měsíce: zlepšuje se prokrvení končetin, přestávají typické svíravé bolesti v lýtkách. Lépe se vám chodí i běhá, méně se zadýcháváte. Pokud jste něco přibrali, teď už by to nemělo být nijak výrazné

4-9 měsíců: postupně polevuje chronický kašel. Odchází také dušnost, chrapot a pískání na plicích. Býváte méně nemocí, protože dýchací cesty se regenerují. Máte mnohem víc energie.

A až teprve po letech!

Do jednoho roku se sníží na polovinu riziko cévních onemocnění, srdečního záchvatu a mrtvice. Zvyšuje se imunita, jste méně nemocní s běžnými nemocemi.

 • do 5 let klesne na polovinu nebezpečí infarktu
 • do 10 let se zmenší na polovinu možnost onemocnění rakovinou plic. Pravděpodobnost infarktu bude nyní stejná jako u nekuřáků. Totéž platí pro nádor na slinivce a vznik cukrovky. Ovšem teprve nyní začíná klesat riziko rakoviny jícnu, úst a krku
 • do 13 let: pravděpodobnost, že přijdete o zuby, je nyní stejná jako u nekuřáků
 • do 15 let: až nyní je váš kardiovaskulární systém v takovém stavu, jako byste nikdy nekouřili

Nekouření je i o penězích

Přestanete-li kouřit, ušetříte denně zhruba 70 korun.

 • Za měsíc už to je 2100 Kč
 • za rok 25 000 Kč
 • za 40 let téměř 1 milion Kč!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Bylinkářka radí: Jak na choroby podle horoskopu?

6 nejhorších věcí pro vaše uši: Tyčinky a bazén

Strach z kastrace: Jak zůstat mužem při nádoru prostaty

 


Hospoda v Obecním domě bere dech. Prozkoumejte další "neznámé" části ikonické stavby | Video: TV Architect
reklama
reklama
reklama