reklama

10 tipů, jak využít kokosový olej. Vemte ho i do vany

Ne dva jedno, ne tři, ale rovnou dest v jednom! Takové výhody nabízí kokosový olej - voňavá zdravá lahůdka pro váš jaýček i pro krásu.

Foto: Thinkstock

Kdybyste si měli vybrat jeden jediný kosmetický přípravek, zvolte kokosový olej. V poslední době si získává stále větší oblibu a není divu. Je to spousta zdraví a krásy v jedné skleničce!

Využijete jej jak při každodenní péči o pleť, vlasy či zuby, tak i v kuchyni. Má vysokou biologickou hodnotu, spoustu aktivních látek a vitaminů a výborné detoxikační účinky. Je to zkrátka multifunkční zázrak.

Doporučujeme: Palmový vs. kokosový tuk: Nepleťte si je!

Ale pozor, není olej jako olej. Ptejte se, odkud je získáván a jak je zpracováván. Velmi často se totiž kokosový olej vyrábí přímo z dřeně uvnitř ořechu, která ale není zdaleka tak bohatá na vitamíny či antioxidanty, což se samozřejmě projeví i na vlastnostech oleje. Ten nejkvalitnější se za studena lisuje z nejcennější části ořechů, gelovité vrstvy mezi dření a mlékem. Právě toto zpracování vám zajistí, že veškeré jeho unikátní účinky zůstanou zachovány.

A k čemu všemu tedy kokosový olej můžeme použít?

1. Jedna lžička ráno pro zdraví

Začněte den jednou lžičkou této bílé voňavé lahůdky. Uvidíte, jak se po pár dnech užívání budete cítit lépe. Kokosový olej vám zajistí nejen dostatek zinku, selenu, vitamínů A, D, E a K, Nemusíte se bát ani obsahu nasycených tuků - neházejme všechny do jednoho pytle a nepleťme si ho třeba s palmovým olejem. Nasycené tuky se středně dlouhým řetězcem, jako jsou v kokosovém oleji, nemají tendenci usazovat se v podobě tukové tkáně jak v cévách, tak ani na břiše. Z tenkého střeva se vstřebá rovnou do krve a slouží jako zdroj rychlé energie.

2. Pro hebkou pleť

Kokosový olej poskytuje také dokonalou výživu vaší pleti. Mazat se s ním můžete večer i ráno, velmi rychle se totiž vsákne a pocit mastnoty zmizí. Je vhodný na tělo i obličej. Olej vaši pokožku aktivně regeneruje, vyživuje, hydratuje, posiluje i chrání. Když jej budete používat pravidelně, zpomalíte stárnutí kůže. Díky jeho antiseptickým účinkům jej můžete aplikovat i na pupínky a drobné ranky, pomůže i s hojením jizev. A to není všechno - zároveň působí i jako účinný přírodní antiperspirant.

3. Pro příjemný relax

Vytvořte si ze své koupelny malé domácí lázně. Stačí jedna lžička kokosového oleje, kterou přidáte do koupele. Zapalte si svíčku, pusťte příjemnou hudbu a alespoň na deset minut pusťte všechny starosti z hlavy, ponořte se do vany a relaxujte. Po této koupeli bude vaše pokožka vláčná, voňavá a zregenerovaná stejně jako vaše mysl. A ta vůně, která vás bude obklopovat ještě mnoho hodin!

4. Bělení zubů

Nechce se vám utrácet velké peníze za přípravky na bělení zubů? I tady pomůže kokosový olej! Prstem nebo kartáčkem naneste zlehka na zuby a jemně masírujte. Olej vám zuby nejen vyčistí od plaku a pravidelným užíváním vybělí, ale díky antioxidantům a antiseptickým účinkům tlumí také záněty dásní.

5. Detoxikační kúra

Rychlou detoxikační kúru si můžete udělat i sami doma. "Lžičku kokosového oleje nechte co nejdéle rozpouštět v ústech," prozrazuje postup Jiří Pantůček, odborník na přírodní kosmetiku. "Olej na sebe naváže toxiny z těla. Po 15 minutách jej vyplivněte a ústa vypláchněte." Tímto způsobem postupujte v jednom cyklu 3-4 týdny a kúru opakujte dvakrát ročně.

6.  Na masáže (i ty intimní)

Kokosový olej je samozřejmě ideální i na masáže. Platí vše, co bylo řečeno v péči o pleť - olej dodá vaší pokožce všechny potřebné živiny, vitamíny a antioxidanty. Celkový relaxační účinek pak znásobí samotná masáž. A nebojte se vyzkoušet i tu intimní. 

Přečtěte si: 7 důvodů, proč je kokosový olej zázračný

7. Zábal na vlasy

I vaše vlasy si zaslouží kokosovou péči. Rozpusťte trochu oleje v misce nebo ve dlaních a vetřete rovnoměrně do vlasů. Poté si hlavu zabalte do ručníku a nechte 10 minut působit. Nakonec vlasy pořádně umyjte šamponem. Zábaly s kokosovým olejem dodají vlasům nejen veškeré potřebné živiny a nádherný lesk, ale účinně bojují i proti lupům, roztřepeným konečkům a lámavosti.

8. Hubnutí

Pokud se toužíte zbavit přebytečných kil, i v tom vám může kokosový olej pomoci. Stimuluje totiž metabolismus a snižuje pocit hladu. Takže opět to může být ona jedna zdravá lžička po ránu, ale i jeho široké možnosti využití v kuchyni, té zdravé a dietní obzvlášť. 

9. Pomocník v kuchyni

Kokosový olej se nepřepaluje, a je proto ideální ke smažení i pečení. Nebojte se ho vyzkoušet všude, kde byste použili jiný jedlý olej či máslo. Výborný je na smažení palačinek či lívanců, dále do buchet, koláčů i vánočního cukroví.  Na kokosovém oleji se ale dá připravovat i maso, jedná se o charakteristickou ingredienci thajské kuchyně. 

10. Na zlepšení imunity

Má pozitivní antimikrobiální a antivirotické účinky, za které může látka monolaurin. Novinkou v kosmetických přírodních přípravcích je kokosový olej s rakytníkem. "Vzhledem k tomu, že účinky rakytníku jsou vázány na olej, nabízelo se aktivní látky těchto dvou bylin spojit do jednoho produktu," vysvětluje odborník na přírodní kosmetiku Jiří Pantůček ze společnosti TOPVET. "Rakytníkový olej totiž skvělým způsobem rozšiřuje účinky kokosového oleje - podporuje normální funkci imunitního, srdečně-cévního a trávicího systému." 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Čím nahradit bílý cukr? Na stévii zapomeňte

Celulitida: Ověřené bylinky ji zničí za pár peněz

Házíte nohu přes nohu? O tohle si koledujete

Lipovská: Dvořák o můj život neusiluje, porušuje ale zákon a není dobrým ředitelem ČT | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama