reklama

Úředníka s bříškem radši ne, říká Bikini Fitness Kamila

O drastické dietě, svíčkové i mlsání s Bikini Fitness Kamilou Pavlíčkovou.

Foto: Facebook / Kamila Pavlíčková

Kamila Pavlíčková se před pár lety rozhodla, že pokoří svět fitness a vyrýsuje své tělo k dokonalosti. Dnes ji můžete vidět na pódiu v soutěžích Bikini Fitness.

Když "nepředvádí" výsledky hodin dřiny před porotou, vede osobní tréninky, radí s vhodným jídlem při cvičení a o všem natáčí vlog. Celý svůj život přizpůsobila posilování a správné stravě. A budete se divit, Kamila nehubne, během let na váze spíše přibírá...

Jak se na její vyrýsovanou postavu dívá mužská populace, zamlsá si někdy? Jak zvládá tělo drastická dietní omezení před soutěží a co podle ní dělají Češky při cvičení a honbě za dokonalou postavou špatně? Více se dočtete v následujícím rozhovoru.

Dala jste si předsevzetí pro rok 2016?

Já si předsevzetí už radši nedávám... cíl už mám od roku 2014, a to nabrat svalovou hmotu a zúčastnit se světové soutěže (Mistrovství světa, Evropy, Olympia Amateur, Arnold Classic Amateur).

Co si máme představit pod pojmem Bikini Fitness?

Je to kategorie, která je u široké veřejnosti velmi oblíbená. Dá se říct, že se jedná o nejnižší odnož ženské kulturistiky. Ale hodnotí se tam nejenom jemné osvalení a zachování ženských tvarů, což jsou prsa, úzký pas a pěkný kulatý zadek, ale také make-up, vlasy a prezentace na podiu.

Jaká kritéria či předpoklady musím splňovat, abych se mohla ucházet o titul Bikini Fitness?

Tak jak už jsem zmiňovala, budoucí Bikini Fitness by měla být osvalená, ale stále ženská. Taková svalnatější miss. Na podzim bývají kondiční soutěže pro začínající závodníky, kteří nejsou registrovaní, a může se jich zúčastnit každý.

Pracujete také jako trenérka a poradkyně v oblasti fitness výživy. Fitcentra se s novým rokem tradičně plní novými klienty. Co byste jim na začátek poradila, aby vydrželi?

Hlavní je začít a ten začátek vydržet. To je nejtěžší. Člověk se musí kousnout a ten první měsíc či dva vytrvat. Potom se dostaví výsledky, tělo si trošku zvykne na režim, a to si pak zkazit nechcete.

Kde berete motivaci a energii každý den na sobě makat?

Mou motivací jsem já sama. Když vidím, jak se tělo mění, když vidím starší fotky, jak jsem vypadala, tak si vždy řeknu, že už nikdy víc. Samozřejmě jsem jen člověk a taky mám slabší chvilky, kdy bych se nejradši na vše vykašlala, ale pak si říkám, když už jsem to dotáhla až sem, tak by byla škoda přestat.

Odborníci tvrdí, že žena si krásnou postavu vyrýsuje spíše aerobním cvičením. Vy však zvedáte i těžké váhy. Co si myslíte, patří ženy do fitka, a proč?

Krásnou postavu si aerobním cvičení vyrýsujete, to ano. Ale ty krásné ženské křivky, oblé tvary, ty rostou po těžkých vahách.

Jak by měl podle vás vypadat ideál ženské krásy?

Podle mě by ženská měla být ženská. Hrozně se mi ten pohled na ideál ženy změnil. Dřív se mi líbily 50kilové modelky, sama jsem chtěla být jednou z nich. Ale co jsem začala cvičit, tak přesýpací hodiny u mě vedou. A ani nevadí, když má žena pár kilo navíc.

Když porovnáme vaši postavu teď a před dvěma lety, je jasné, že jste přibrala. Na svém Facebooku píšete, že chcete-li mít krásný zadek a svaly, musíte jíst a nabírat. Jak to tedy ve vašem oboru skutečně je?

Ano, dříve jsem měla 51 kg, teď mám 66 kg. A jsem za to moc ráda. Ano, je to tak, strava je 90 % úspěchu, takže pravidelný přísun jídla je nezbytnost.

Jistě jste prošla mnoha fitcentry. Co podle vás dělají Češky špatně v cestě za krásnější postavou, při posilování a tréninku?

Hodně dívek (ale i mužů) cvičí špatně. Bohužel se každý snaží ušetřit peníze a místo investice do dobrého trenéra si radši ničí tělo v posilovně. Je to škoda, ale každý svého štěstí strůjce. Pak mi je i líto holek, co se mučí dvě hodiny na páse či na kole. Podle mě je to zbytečné, já třeba kardio nejezdím skoro vůbec. Ale jak říkám. Proti gustu...

Proč je vám jich líto? Kardio nemá smysl?

To netvrdím. Jen šlapat dvě hodiny na kole je zbytečnost. Důležitý je jídelníček a samotný trénink vydá za kardio. Já sama jezdím max. 15-30 minut. Říkám, co platí u mě, ale na každého funguje něco jiného.

Vy se kvůli soutěžím podrobujete až nezdravému způsobu stravování. Tím myslím nárazový přísun tekutin, následně úplné omezení. Přináší tento sport i zdravotní komplikace? Musíte se hlídat?

Ano, předsoutěžní dieta a superkompenzace před závody není vůbec nic zdravého. Musím se hlídat. Také vždy po závodech najedu na detoxikační kůru, aby si tělo odpočinulo.

Které partie se skutečně nejhůře formují? A máte na ně své finty, které byste čtenářkám prozradila?

Je to hodně o genetice. Někdo má problém shodit zadeček, někdo ho má zase plochý. Já osobně mám problém s horní částí těla. Jsem tvarem postavy spíš hruška, takže nabrat na ramenou, rozšířit záda, to mi dělá problém. Každopádně je to zase jen o jídle a správném tréninku.

Jakou část těla cvičíte nejraději a kterou opravdu nenávidíte?

Nejraději cvičím nohy a zadek. Nemám ráda cviky na prsa.

Z čeho se skládá váš jídelníček?

Obsahuje samozřejmě komplexní sacharidy (vločky, rýže, brambory, celozrnné těstoviny), vyvážený poměr bílkovin (maso, tvaroh, vejce) a tuky (olej, oříšky). Zelenina a ovoce (s mírou) tam nesmí chybět.

Jsou součástí vašeho jídelníčku i doplňky stravy? Pokud ano, pak jaké a proč?

Ano, sportovní výživu mi dodává Amix Nutrition, který mě sponzoruje a pomáhá mi v přípravě na soutěže. O doplňcích stravy při posilování jsem natočila vlog, který toto téma vysvětluje dopodrobna.

Zvolila jste si poměrně náročný "koníček". Omezuje vás v osobním či pracovním životě?

Určitě ano. Je to náročný sport, bere hodně času a vlastně nic na oplátku za to nemáte, dá se říct, že je to dost nevděčný sport. Příprava stojí spoustu peněz, vše tomu musíte přizpůsobit a vy nakonec dostanete "jen" medaili...

A proč to tedy děláte?

Protože mě to baví a chci pro sebe něco dokázat.

Čokoláda, zmrzlina, dortíky - tři největší hříchy žen. Dopřáváte si je?

Ano, přece jsem taky jen obyčejný smrtelník a sladké si neodpustím. Mám vždy jednou za 14 dní tzv. cheat day, což znamená, že si nastavím den, kdy můžu sníst, cokoliv mi přijde pod ruku.

Když máte po soutěži, na co máte největší chuť?

Po soutěži má člověk kvůli dehydrataci hlavně žízeň. Jinak pak samozřejmě sladké a pizzu.

Jak zahání mlsnou "fitneska"?

V objemové fázi mě ani mlsná moc nehoní, protože mám tolik jídla, že ani nestíhám myslet na něco jiného. V dietě už je to horší, když je hlad nebo chuť, dojídáte se zeleninou, bohužel.

Mohou se ženám v důsledku posilování deformovat resp. zmenšovat prsa?

Ano, bohužel je to tak. Prsa jsou tuk, takže cvičením se zmenšují. Jsou i výjimky samozřejmě.

Vy jste si prsa nechala zvětšit uměle. Je to kvůli soutěži, nebo pro větší sebevědomí?

Obojí. Kvůli soutěži je to důležité, hodnotí se prsa, úzký pas a zadeček, takže prsa jsou nezbytností, aby vynikla celková silueta ženské postavy. A pro větší sebevědomí každopádně, já měla vždy malá prsa a po dietě se jim už ani nedalo říkat malá, spíš žádná. (smích)

Setkáváte se s názory, že posilování je jen pro muže? Jak se na vás vůbec dívá pánská populace?

Ano, setkávám. Jsou tací, kterým se to nelíbí a říkají, že je to moc. Ale i tací, kterým se to líbí moc. Ale jak se na mě dívá pánská populace, to já asi posoudit moc nemůžu.

Ženy se často vymlouvají, že do fitness nechodí, protože se nechtějí předvádět před muži. Co byste jim doporučila?

Já si myslím, že muži se spíš chtějí předvádět před ženami. Ne, určitě se není čeho bát. Samozřejmě záleží fitko od fitka, ale většinou se tam každý stará sám o sebe, takže stačí překonat prvotní stud a pak už to bude v pohodě.

Váš partner... měl by mít ke sportu blízko, nebo nevylučujete ani úředníka s bříškem?

Určitě chci sportovce. Neříkám, že musí být hned kulturista, ale ke sportu by blízko mít měl.

Oproti běžné populaci se stravujete velmi specificky. Uvařila byste svému partnerovi svíčkovou s knedlíkem?

Můj jídelníček je moje volba, moje zdraví, můj život. Pokud budu mít partnera, který jídelníček dodržovat nebude, tak ho určitě nutit nebudu. A nemám problém uvařit i tu svíčkovou.

Co pro vás cvičení znamená? Změnil se vám život? A jak?

Ano, změnil, já tedy sportovala od malička, takže až takový skok to nebyl. Ale hrozně mě to naučilo vážit si jídla, mít disciplínu a naučit se mít své tělo ráda. Když si žena začne sama sebe vážit, je to hodně znát i na psychické pohodě a postava se tvaruje mnohem snáz.

Líbí se vám štíhlé ženy, nebo dáváte přednost svalnatější postavě? Napište nám v diskuzi pod rozhovorem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Léčba a falešná naděje. Nevyhazujte peníze zbytečně

Ženský orgasmus. Podpořte ho správným stravováním

Péče o psy v zimě. Oblékat či neoblékat?Lockdown je jediná šance. To, k čemu směřujeme, je smutné a tragické, říká Levínský | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama