reklama

Léčba a falešná naděje: Nevyhazujte peníze zbytečně

Nevěřte všemu, co se tváří jako úžasný medicínský objev. Zázraky se prostě nedějí.

Foto: Profimedia.cz

Vysvětlení zkratek:

MDM - tzv. mesodiencefalická modulace. Má léčit stavy spojené s poruchou prokrvení periferních tkání, jako jsou chronické rány, chronická bolest (např. neuropatie při cukrovce) a poruchy erekce.

MMS a CDS - obě zkratky postupně zastupovaly různé názvy, např. Miracle mineral solution (Zázračný minerální roztok). Ve skutečnosti se jedná o chloritan sodný a kyselinu citronovou. Smícháním obou vzniká oxid chloričitý, který se používá hlavně jako dezinfekce. Vzhledem k tomu, že jako lék jsou nepovolené, na internetu se nabízejí jako "bělidlo". Výrobci jsou pak zcela z obliga.

Když začíná selhávat zdraví, lidé se chytají každého stébla naděje. Dokazuje to i obrovský zájem, který vzbudil rozhovor DVTV s primářem Erbenem.

Náš dřívější on-line rozhovor s MUDr. Karlem Erbenem si můžete připomenout ZDE.

Od jeho odborných názorů na úlohu látky homocystein se distancoval ve svém blogu i známý kritik současných poměrů v medicíně, MUDr. Jan Hnízdil. A nabízená léčba na bázi snížení hladiny homocysteinu v organismu si dokonce už v roce 2007 vysloužila cenu Českého klubu skeptiků Sisyfos, která ji uděluje za pseudovědeckou činnost.

Kmenové buňky bez efektu

To ale není jediný případ, kdy samotní lékaři - nejen alternativci - nabízejí postupy, které nejsou vědecky ověřené. Například až žaloba několika pacientů upozornila na fakt, že uznaná ani povolená není například léčba nemocných kloubů vlastní krví. A to nikde ve světě a tudíž ani u nás. Ještě horší je, že nefunguje.

"Neexistuje jediný odborný článek, který by potvrdil její účinnost," upozorňuje profesor David Pokorný z I. ortopedické kliniky FN Motol. Přitom mnohá pracoviště ji nabízejí a žádají za ni desítky tisíc korun. Podobně tomu je s aplikací kmenových buněk na nemoc ALS, na kterou podle všeho zemřel bývalý premiér Stanislav Gross. 

(L)živá kapka krve

Krve se týká také další metoda, která je přinejmenším sporná. Jde o v současnosti hodně populární vyšetření z tzv. kapky živé krve, které má pomocí "temného pole mikroskopu" údajně odhalit téměř všechny možné problémy od slabého okysličení po mykózu. Přednosta Ústavu lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky, profesor Tomáš Zima, v rozhovoru pro Žena.cz v reakci na takto vzniklou diagnózu nekompromisně  prohlásil: "Vyšetření z kapky krve je šarlatánská metoda. Kdyby vaše krvinky byly slepené a nepřenášely by kyslík, tak jste mrtvá! Zajděte za vaším lékařem!"

Výsledky "ve vesmíru"

Obrovské naděje také vzbuzují různé terapie, které údajně vznikly díky kosmickému výzkumu v ruských či amerických laboratořích. Nabídky takové léčby se pacientům nabízejí i přímo v nemocnicích. Jednou z nich je MDM, fyzikální metoda, která má pacienty zbavit neuropatie - mučivých bolestí nervů v končetinách, které nemají jasnou příčinu a bývají nejčastěji doprovodem příznaků cukrovky. Přitom v roce 2011 byla provedena rok trvající studie, která neprokázala léčebný efekt této metody, což potvrdily ve společném odmítavém stanovisku Společnost pro studium a léčbu bolesti a Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně.

Pupečník je "zbytečný", krev ne

Podobným příkladem je i tak často nabízené a prosazované uchování pupečníku po porodu. Maminky si myslí, že dělají pro své děťátko to nejlepší, ale obvykle se nedozvědí, že pokud dítě onemocní, jeho buňky z pupečníku se použít nedají. Jsou totiž také nemocné.

Kmenové buňky z pupečníku mohou pomoci jen například u nemocného sourozence, třeba pro obnovení tvorby krve po chemoterapii. To ale jde i jinak - využitím pupečníkové krve, darované do centrální krevní banky, což je zadarmo. V případě uchování pupečníku však zaplatíte asi 20 tisíc korun hned a pak další tisíce po celou dobu uložení v mrazu. 

Aspoň když neuškodí ...

Ze stejného lékařského oboru je i tzv. tekutá cytologie. Test buněk může odhalit, zda u pacientky nehrozí rakovina děložního čípku. Obvykle se stěr nanáší na sklíčko, ale dnes se dá odebraný vzorek přenášet do zkumavky s tekutinou. Není ale pravda, že by tento postup byl spolehlivější. Rozdíl je pouze v ceně:  klasický postup hradí zdravotní pojišťovny, ale za test v tekutině zaplatí pacient z vlastní kapsy 400 až 500 korun.

Doporučujeme: 10 milníků medicíny za 10 let včetně české stopy

Tím výčet určitě nekončí. Pozor byste si měli dát i na doporučované doplňky stravy (nejnovějším hitem mezi zázraky je Phytodynamic) a vitaminy. Například nevyzkoušenou léčbou jsou infuze vitamínu C.  Mají údajně schopnost pomáhat i při rakovině, dokonce i ve zdánlivě beznadějných případech. Pacienti tak rádi zaplatí i 60 tisíc korun. Výhodou této terapie je, že rozhodně neuškodí, i kdyby nepomohla.

Což se nedá rozhodně říct o roztocích MMS či CDS, které si lidé kupují přes internet. "Žádný výzkum nikdy nepotvrdil účinnost této metody a její aplikování je bezohledným šarlatánstvím," upozorňuje na slovenském webu Lovci šarlatánů lékař Maroš Rudnay. Před užíváním varuje FDA, americký úřad pro potraviny a léky, stejně jako české úřady. Užívání této látky, která se nejvíc ze všeho podobá bělidlu, může vést až ke smrti.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

České nemocnice: Ve které vám bude nejlépe?

Zimní dovolená v teple: Možná to není tak dobrý nápad

Kýcháte? Možná právě myslíte na sex

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama