reklama

Fitness

Fitness znamená biologickou zdatnost jedince. Dnes se tak označuje zařízení, kde si formujeme naše tělo. Kromě činek používáme různé speciální stroje, rotopedy a trenažéry. Někdo si zvyšuje fyzickou výdrž, odolnost nebo růst svalů. Nechme si od trenéra poradit.

Kromě posilování v lidech slovo fitness vyvolává představu lehkého aerobního cvičení, které posiluje kondici a zpevňuje celé tělo. Jiní lidé si pojem fitness spojují s hubnutím. Pro mnohé z nás jsou posilovny synonymem pro mučírny. Jde ovšem o mnohem víc. Budujeme si pevnější zdraví, zvyšujeme kondici, podporujeme svědomí, ale také jde o druh odpočinku, který nám zlepší náladu.

Fitness může mít nespočet podob. Ať už jde o jakékoliv cvičení, posilujeme si organismus a vyplavujeme hormony, které nám nabudí pocit štěstí. Fitness je pro každého v každém věku. Pro začátek člověku nesmí chybět chuť a vůle začít něco dělat pro své tělo a duševní vyrovnanost.

Co najdeme ve fitness?

Rotopedy:

posílení fyzické kondice, snižování váhy, posiluje stehenní a hýžďové svalstvo

Ergometry:

lépe vybavený rotoped, jsou řízeny počítačem a nabízí možnost dopředu zvolit trať

Cyklotrenažéry:

profesionální tréninkové vybavení, simulace jízdy, možnost nastavení vertikální i horizontální polohy sedla i řídítek

Steppery:

procvičují hýžďové, stehenní a lýtkové svalstvo, vhodné k redukci tuků

Běžecké pásy:

aerobní druh cvičení, dochází k redukci tuku a posílení dolních končetin

Posilovací lavice:

existuje zádový trenažér, břišní trenažér, ale také jsou dostupné víceúčelové posilovací lavice - šikmá, univerzální, cvičení vede k růstu svalové hmoty a její posílení

Veslařské trenažéry:

procvičují svalstvo celého těla

Posilovací stroje:

posilovací věže, které jsou jednoúčelové nebo víceúčelové, cvičení patří mezi fitness aktivity, které vedou k nárůstu svaloviny

Vlastní fitness v domě

Přináší to sebou dostatek soukromí a úsporu času. Další výhodou domácího fitka je, že se člověk vyhne prudkým přechodům z různých teplotních podmínek. Po koupi vlastních pomůcek, už není třeba dále investovat. Jde jednoznačně o ekonomičtější způsob cvičení. Je třeba promyslet, kolik času jsme schopni se fitness věnovat. Je třeba sestavit reálný cvičební plán, který zvládneme dodržovat.

Fitness výživa

Vytrvalost je důležitá, ale stejně tak musíme myslet na stravovací návyky a složení jídelníčku. Stanoveného cíle snadněji dosáhneme díky potravinovým doplňkům určeným pro sportovce. Pro sportovce jsou určeny prostředky od výrobce Plutino obsahující aminokyseliny, nebo doplňky stravy redukující tuky nebo růst svalové hmoty. Energii při cvičení dodají energizéry a iontové nápoje. Při cvičení bychom také měli doplňovat vitamíny a minerály a jako prevenci kloubní přípravky.

Iontové nápoje

Je dobré užívat v průběhu tréninku nebo po něm na urychlení regenerace. Obsahují základní vitamíny a stopové prvky a základní zdroje energie, například rychlé cukry.

Spalovače tuků

Podporují odbourání tuků během cvičení. Nejznámější látkou je L-Carnitin, chrom nebo chitosan. Produkty jsou dostupné v podobě tablet, prášku rozpustného ve vodě nebo sirupu.

Aminokyseliny

Důležité pro organismus. Jde o základní stavební složku svalové hmoty. Jsou dostupné v podobě tablet, prášku rozpustného ve vodě a nápojů.

Gainery

Vhodné pro vytrvalostní formy fitness, kde jsou zdrojem energie. Urychlují zvýšení váhy a síly.

Proteiny

Jsou zaměřené na zvýšení silového potenciálu a růstu svalové hmoty. Hodně se liší ve zdroji bílkovin a v technologii zpracování.

Diety

Určené pro snížení tělesného tuku. Konzumace je vhodná při redukci váhy, obsahují látky, kterých má organismus při omezení stravy nedostatek. Jsou pro metabolismus důležité. a nejvíce je využívají nesportovci. Obsahují základní živiny, vitamíny, minerály a stopové prvky.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Související články

reklama
reklama
reklama