reklama

Péče o psy v zimě: Oblékat či neoblékat?

Jak pečovat o psy v zimě? Oblékat či neoblékat a co s tlapkami?

Foto: Thinkstock

Máte doma nového čtyřnohého člena rodiny a přesně nevíte, jak se o něj starat v zimních měsících? Podívejte se, na co si dávat pozor v mrazivých dnech i za deště.

Je úplně jedno, zda jste hrdým majitelem malého nebo velkého plemene. Mráz, sůl, mokro, to vše má neblahý vliv na citlivý povrch jejich tlapek. Předejděte včas nemocem a popraskaným polštářkům, které se špatně hojí.

Oblékat či neoblékat

Kdo by si nevšiml směšně vypadajícího psa v oblečku, jehož páníček sleduje poslední "zvířecí" trendy v módě. Ale oblékání má své opodstatnění.

"Poslední dobou přibývá psů s módními oblečky. V chladném období nejsou pouze stylovou záležitostí. Pro malá plemena psů by měl být doplňkem funkčním. Základní předpoklad dobrého oblečku je nepromokavost a zvýšení ochrany důležitých částí těla před zimou (krk, hrudník, bedra). Oblečení doporučuji nosit jen ve velmi chladném počasí, jinak budou zvířata zbytečně moc choulostivá," říká MVDr. Jan Čučka z kliniky Zvířecí doktor.

Doporučujeme: Nejlepší psí móda: Vyhněte se kýči a oblečte ho stylově

Není třeba psa oblékat, pokud jsou teploty nad 5 °C a nevlastníte zrovna choulostivé plemeno. Při přílišném zahřátí jsou nuceni rychleji dýchat chladný vzduch, tím hrozí onemocnění horních cest dýchacích. Na druhou stranu domácí mazlíčky nevystavujte dešti či sněhu, aniž byste je následně dostatečně nevysušili. Proto volte nepromokavý, funkční materiál oblečení, který sice nebude moderní, ale ochrání psa před mokrem a nemocí.

"Laryngotracheitida je respirační onemocnění projevující se dávivým kašlem, který imituje cizí těleso v krku. Pokud má pes pouze mírný kašel a jinak je v pořádku (chuť k jídlu, není apatický), může majitel nasadit jitrocelový sirup na odkašlání," upřesňuje MVDr. Jan Čučka.

Péče o packy

Když pes kulhá, nebo si často olizuje packu, už je na nějakou prevenci pozdě. Většinou se jim mezi polštářky utvoří z mrazu praskliny, které zarudnou a přejdou v ošklivé ekzémy. Zranění svědí a dokáže pořádně bolet.

Správná péče:

  1. Než vyrazíte na procházku, tlapky natřete speciálním balzámem, indulonou nebo lékařskou vazelínou, která jemný povrch ochrání. Nepoužívejte žádné aromatické přípravky.
  2. Pravidelně stříhejte chloupky, které mezi polštářky prorůstají. Na těch se zbytečně drží sněhové kuličky, které místo dráždí a podchlazují.
  3. Po návratu packy opláchněte vlažnou vodou (spíš studenější) a opět ošetřete zvlhčující mastičkou.
  4. Když dojde k poranění nohy, používejte dezinfekční sprej či mastičku a místo chraňte obvazem nebo neoprenovou botičkou. Pes si ránu nesmí lízat, jinak do ní zanese infekci.

Přehled balzámů na tlapky:

Pet Head balzám na tlapky z ovesných vloček, 59 ml, Cena: 299 Kč

San Sil krém, 50 ml, Cena: 399 Kč

Giom pes krém, 165 g, Cena: 129 Kč

Foot Protect ochranná emulze, 100 g, Cena: 219 Kč

Mast na packy Beaphar, 40 ml, Cena: 121 Kč

Menforsan gel na psí tlapky, 125 ml, Cena: 327 Kč

Pfoten pflege sprej na tlapky, 50 ml, Cena: 56 Kč

Dostatek vitaminů

Tak, jak potřebují lidé zvýšit příjem vitaminů a posílit imunitní systém v zimních měsících, potřebují stejnou péči i naši čtyřnozí mazlíčci. U starších jedinců je dobré nasadit kloubní doplňky.

Psi, kteří jsou v zimě venku, potřebují o něco zvýšit krmnou dávku, aby měli dostatek energie odolávat nepříjemnému počasí a zajistit správnou termoregulaci. Buďte předvídaví a raději jim přidávejte do jídla vitaminy.

Plemena, která běžně žijí v bytě, by měla dostávat o něco menší dávku jídla, protože s chladným počasím se zkracují procházky a pohyb vůbec. Pokud patříte k zodpovědným majitelům, kteří vyráží ven na hodinu i ve vánici, není třeba žádná změna. Ale oni sami omezí aktivitu a nejspíš vám nebudou za míčkem běhat jako v létě.

Co dál můžeme dělat?

Pokud si situace nežádá výjimku, v zimě jim odpusťte koupání. V případě potřeby je nezapomeňte mýt speciálními šampony, které obsahují ochranné oleje pro srst. Po koupeli nechoďte minimálně čtyři hodiny ven. Záleží, zda máte dlouhosrsté či krátkosrsté plemeno.

Náš tip: Je váš pes smutný? Možná za to může vaše chování

Máte-li doma psa k neutahání, opatrně při aportování v mrazivém počasí. Při zvýšené námaze se zrychlí dech a studený vzduch by mohl způsobit onemocnění dýchacích cest.

Nezapomínejte ani na čumák. Ten můžete namazat stejnou mastičkou, jakou používáte na packy, nebo klidně klasickým krémem, jen ne parfemovaným.

Jak pečujete o svého psa v zimě vy? Oblékáte ho? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Chyby, které děláme při přípravě vajíček. Jsou zbytečné

Pravdy a mýty o pečivu: Je tmavý rohlík zdravější?

Chcete začít běhat? Zima je ideální čas






reklama
reklama
reklama
reklama
reklama