reklama

Doplňky stravy: Jen kšeft farmakologické lobby?

Konzumace správné stravy ve své nejjednodušší podobě by značně snížila ohromné náklady na léky, stejně jako jejich vedlejší účinky.  Kniha roku v USA, Čínská studie, vám napoví,  jak na to!

Foto: Profimedia.cz

Rozhodnutí lékařů jsou příliš často motivována financemi, ne zdravím pacientů. Proč jsou lidé zbytečně nemocní, proč jich tolik navzdory miliardám vynaloženým na výzkum umírá předčasně?

V posledních letech vznikl mohutný průmysl založený na potravinových doplňcích. Velké zisky jsou vynikající motivací. Kromě toho lidé chtějí jíst dál svá oblíbená jídla, a pokud si tu a tam zobnou několik tabletek doplňků, budou se cítit lépe tváří v tvář potenciálně škodlivým účinkům své stravy.

Co chcete slyšet?

Za pomoci doplňků stravy mohou média sdělovat, co lidé chtějí slyšet, a lékaři mohou svým pacientům něco nabídnout. Výsledkem  je mnohamiliardový průmysl doplňků výživy.

Většina jejich konzumentů byla napálena, když byli přesvědčováni, že si prostřednictvím těchto náhražek kupují zdraví. V roce 1994-1996 proběhl např. rozsáhlý výzkum účinků beta-karotenových doplňků na rakovinu plic a jiné nemoci. Po 4-6 letech jejich užívání se na rozdíl od očekávání nesnížila frekvence rakoviny plic, naopak zvýšila se, stejně tak nebyl nalezen žádný prospěšný účinek vitaminů A a E v prevenci srdeční choroby.

Tyto živiny jsou důležité, ale pouze tehdy, jsou-li konzumovány v jídle, ne jako samostatné doplňky stravy. Spoléhání se na jednotlivé doplňky výživy při udržování zdraví za současné konzumace západní stravy je nejenom plýtvání penězi, ale může být i nebezpečné. Tvrdí to dr. T. Campbell ve svém bestselleru Čínská studie, který v USA získal titul Kniha roku.

Méně tuku a cholesterolu

Dokládá, že zdravá strava přináší daleko rozmanitější výhody než jakýkoli lék či operační zákrok užívaný v medicínské praxi, že vhodnou stravou můžeme zvrátit i průběh nemocí v pokročilém stadiu.

Konzumace správné stravy ve své nejjednodušší podobě by přitom značně snížila ohromné náklady na léky, stejně jako jejich vedlejší účinky. Poklesly by náklady na zdravotní péči a přitom by klesl počet lidí předčasně zemřelých.

Méně lidí by muselo během posledních let svého života podstupovat dlouhé a nákladné bitvy s chronickými nemocemi v nemocnicích. Ročně utrácí Amerika 30 miliard dolarů za léky kontrolující rizikové faktory kardiovaskulárních chorob. Většina obyvatel světa netrpí srdeční chorobou a tyto zdravé komunity vyznávají radikálně odlišné způsoby výživy a stravování, přičemž je podstatné, že konzumují méně tuků a cholesterolu.

Nejvhodnější strava

V roce 1990 bylo provedeno v Americe 380 000 operací by-passu, což znamená, že byl operován v průměru jeden Američan ze 750. Tato operace stojí přibližně 46 000 dolarů. Nákladná je i angioplastika, ta stejně jako operace by-passu s sebou nese řadu rizik.

Zdaleka ne všichni lékaři se snaží dokázat, že existuje lepší způsob, jak můžeme porazit srdeční chorobu prostřednictvím nejjednoduššího a levného léčebného prostředku: jídla.

Čínská studie  tvrdí, že nejvhodnější strava pro udržování optimálního zdraví, která souvisí s nejnižším výskytem srdeční choroby, rakoviny, obezity a mnoha dalších nemocí, je přírodní rostlinná strava při současném omezení konzumace upravovaných jídel, soli a tuků.

Existují vlivná odvětví, která by mohla výrazně ekonomicky tratit, pokud bychom začali přecházet na zdravou stravu. Finanční stav těchto firem závisí na kontrole toho, co je veřejnosti známo o výživě a zdraví. Tyto zemědělské a potravinářské podniky udělají všecko, co je v jejich silách, aby ochránily své zisky. Celý systém dává přednost zisku před zdravím, technologii před jídlem a chaosu před jednoduchou srozumitelností.

Zdraví jako kšeft

Předcházení rakovině a její aktivní prevence prostřednictvím rostlinných zdrojů, tedy zdrojů, které nepřinesou téměř žádné zisky, nepředstavovalo dosud pro potravinářský a farmaceutický průmysl vítaný způsob zabránění vzniku nemoci.

Koncem 70. let minulého století např. Američané utráceli miliardu dolarů za různé doplňky a lektvary, které slibovaly až magické účinky. Zdá se, že každým rokem je propagován nový produkt, označovaný reklamou jako pro zdraví nezbytný. Situace je tak špatná, že „koutky zdraví" obchodů s potravinami obsahují víc doplňků a speciálních přípravků než běžných potravin. Nejzdravější oddělení každého obchodu je přitom oddělení ovoce a zeleniny.

Obrovské částky z našich daní putují na podporu projektů vývoje léčiv, doplňků a mechanických pomůcek. V zásadě to znamená, že velká část biomedicínského výzkumu, jejž financujeme, je základním výzkumem zaměřeným na objevování produktů, které by mohl farmaceutický průmysl využít a prodávat místo toho, aby pomáhal vyvíjet a definovat zdravou výživu.

S penězi daňových poplatníků se zachází špatně. Pokud je argumentem, že tento zisk se odráží ve zlepšeném stavu veřejného zdraví, pak je znepokojivé, že veškerý výzkum léčiv, genů, pomůcek a technologií nikdy nevyléčí naše chronické choroby.

Prevence je levnější

Ty jsou totiž z velké části způsobeny složitými útoky škodlivých jídel na náš organismus. Konzumace zdravé stravy nepředstavuje žádné nebezpečí a kromě toho přináší daleko více výhod včetně mohutné úspory nákladů nejenom při prevenci nemocí, ale také v jejich léčbě.

Za otevření nemocného srdce si v Americe účtují 50 000 - 100 000 dolarů. Dr. John McDougal, který píše knihy o výživě a zdraví a získal si v Americe celonárodní uznání, svým pacientům se srdeční chorobou, vysokým krevním tlakem či diabetem pomáhá daleko levněji. Vypracuje jim speciální stravovací režim. Zbaví se všech léků, a jejich výsledky se tak vrátí k normálu.

Prevence vydá za balík léčby a čím dříve začneme konzumovat správná jídla, tím budeme zdravější a současně bohatší, připomíná dr. T. Campbell v knize Čínská studie.

Čínská studie vychází v nakladatelství Svítání - více na www.svitani.eu

NĚCO O AUTOROVI

Doktor Campbell se svými kolegy získal celkem 74 grantů. On sám se stal autorem či spoluautorem více než 350 odborných článků. Získal za ně spolu se svými kolegy mnohé významné ceny. Kromě toho přednášel ve více než 40 státech USA, v sedmi zahraničních zemích, předstoupil také před komise Kongresu, vystupoval nesčetněkrát v nejsledovanějších veřejných sdělovacích prostředcích.

 

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama