reklama

Jak se zbavit aftů? Pomůžou vitamíny B a C

Atfy trápí čtvrtinu naší populace. K menšímu výskytu může přispět zlepšení životosprávy, méně stresu i vitamíny B a C

Přicházející zima je obdobím oslabené imunity a s tím souvisí řada zdravotních komplikací. Vedle chřipky nebo ekzému jsou to i afty, drobné a velmi bolestivé vřídky na sliznici úst. Může se vyskytovat na jazyku, dásních, sliznici rtů nebo na patře. Trpí na ně především mladí lidé a mírně převažují ženy.

Příčiny vzniku nejsou zcela jasné, ale oslabený organismus a stres patří mezi nejčastější, stejně jako nedostatek vitamínů a minerálů. Těmi dalšími mohou být ostrá či jinak dráždivá jídla, narušení sliznice úst, nadměrné pití tvrdého alkoholu, hormonální nerovnováha, spekuluje se i o virovém původu. Jistou roli hraje i dědičnost. V každém případě afty mívá opakovaně čtvrtina naší populace.

Ve většině případů zmizí afty samy i bez léčby během jednoho až dvou týdnů. V ideálním případě jim lze předcházet správnou ústní hygienou, zdravou životosprávou pro silnou imunitu, případně doplňování vitamínu C a B.

Bolest se dá mírnit cucáním lékořice či šalvějových bonbónů. Velmi účinná je cibule nebo speciální tinktura z propolisu, vedlejšího produktu při výrobě medu, na výplachy úst. V lékárně lze sehnat i ústní gel Parontal F5.

Pokud se afty objevují více než třikrát za rok, je vhodné navštívit lékaře, v tomto případě by totiž mohly afty být příznaky vážnějšího onemocnění.

Lockdown je jediná šance. To, k čemu směřujeme, je smutné a tragické, říká Levínský | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama