reklama

Jak přesvědčit děti, aby jedly ryby (nejen) o Vánocích?

Rybí maso by mělo být vedle ovoce, zeleniny a mléčných výrobků základem dětské stravy. Přesto mnoho rodičů musí děti do jeho konzumace nutit. Kvůli tomu upadá i tradice rybího štědrovečerního menu. Jak naučit děti jíst ryby

Kluk a kapr
Kluk a kapr | Foto: Profimedia.cz

Rybí maso by mělo být vedle ovoce, zeleniny a mléčných výrobků základem dětské stravy. Přesto mnoho rodičů musí děti do jeho konzumace nutit.

Kvůli tomu upadá i tradice rybího štědrovečerního menu. Popularita kapra a rybí polévky na českých štědrovečerních stolech rok od roku klesá. Děti ryby odmítají a dospělí se jim často a snadno přizpůsobují. Jak tedy nenápadně, chytře a zábavně zařídit, aby ryba našla právoplatné místo v dětském jídelníčku? Jak naučit děti jíst ryby?

Za rok to zvládnete!

V první řadě musíme najít způsob, jak děti ke konzumaci ryb přesvědčit. To je celoroční úkol, jehož úspěšné zvládnutí pak můžeme zúročit právě u štědrovečerního stolu. Celý plán nemusí být až tak složitý.

Čtěte také: Jaké sporty jsou vhodné pro obézní děti?

Začněte tím, že ryby začleníte do dětského jídelníčku včas. Poté je pozvěte ke spolupráci, která je zaujme. Celý proces můžete doprovodit zajímavým výkladem o rybách. Zvolte opravdu chutné recepty a s přípravou pokrmu si pěkně vyhrajte. Nezapomeňte děti zapojit do činnosti, i za cenu pořádně špinavé kuchyně. Jděte dětem příkladem, když budete jíst ryby vy, budou ony také!

Šestero dobrých rad

  1. Neodkládejte začlenění ryb do dětského jídelníčku! Čím dříve dětem ryby představíte, tím větší je šance na úspěch. Malé děti, které krmíme lžičkou, ještě většinou tak důkladně nezkoumají obsah své misky a navíc lze rybu nenápadně vmíchat do oblíbených těstovin, rýže nebo kaše.  Děti si tak zvyknou na rybí chuť.
  2. Vyhrajte si s přípravou rybího pokrmu! Probuďte v sobě umělce a při servírování rybí večeře dejte prostor fantazii. Zeleninová obloha ve tvaru rybičky, oko z okurky na rybím filé nebo smajlík nakreslený tuňákovou pastou podpoří v dětech hravost i u jídelního stolu. Už se totiž neservíruje „obyčejná" ryba, ale obrázek, který odvede pozornost do světa her.
  3. Najděte ty správné recepty! Možná jich bude třeba vyzkoušet víc, než objevíte ten pravý, který ošálí i ty nejzarputilejší malé odmítače. Nenechejte se při experimentování odradit a vždy zakomponujte do receptu to, co dítě zaručeně rádo jí. Třeba z konzervovaných ryb lze vyrobit různé druhy pomazánek a salátů a doplnit je můžete oblíbeným pečivem, slanými krekry nebo těstovinami.
  4. Zapojte děti do přípravy a přivřete oči nad vzniklým nepořádkem! Děti se rády aktivně zapojují a jsou vděčné za pocit dospělosti. Je to hra, zábava i svěřená odpovědnost, na kterou rády slyší. Rodina si společně pochutná u slavnostní večeře a dítě bude pyšné, že má jeho vlastnoručně připravené menu úspěch. Když se malé dítě zapojí do kuchyňských prací, přibude sice maminkám následný úklid, pomůže-li však trocha nepořádku navíc přesvědčit dítě ke zdravému stravování, stojí vynaložená námaha určitě za to!
  5. Nepodceňujte dětskou zvídavost! Přestože se to mnohdy nezdá, děti se rády učí a poznávají nové věci. Zpracovávají informace a ty si pak spojují s realitou a vlastními zkušenostmi. Bavte se proto s nimi o rybách a také o tom, proč jsou důležité. Považovat dítě za rovnocenného partnera v konverzaci není ztráta času. Vyprávění o pestrobarevném podmořském světě, dvoumetrových tuňácích, krevetách žijících v noci, dravých štikách a rybolovu je bude fascinovat. Vysvětlete, proč právě ryba patří k Vánocům. A že rybí maso obsahuje víc živin než kterékoliv jiné, dále velkou dávku bílkovin, vitaminy, vzácný jód a rybí tuk.
  6. Pomáhejte si navzájem! Příklady táhnou, zejména ty rodičovské. Často si děti přejí napodobovat kamarády nebo starší sourozence. Proto je třeba být jim vzorem a mít ryby v oblibě, nebo aspoň v úctě.

zdroj: riomare.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Hygiena ve školách? Bez toaleťáku, bez soukromí...

Studentům se stýská po socialismu, i když ho nepoznali

10 nejlepších a dojemných knih, u kterých si pobrečíte

Nepodceňujme tradici!

* Narození Ježíše se datuje na rozhraní dvou věků, končícího věku Ryb a začínajícího věku Skopce. Kristus byl proto zobrazován jako beránek, nebo jako ryba.
* Ryba je považována za postní jídlo.
* Ryba je charakteristickým štědrovečerním pokrmem od 19. století.
* Původní vánoční úprava, kapr na černo, se připravovala dva až tři dny předem. Ryba se vařila ve sladké omáčce s ořechy, perníkem a švestkami.

Češi v Primarku: Výlet i zábava, lidi za udržitelnost platit nechtějí, říká Louženská | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama