reklama

Podzimní strašák: Deprese

S podzimem na nás padá často smutek. Už víme, že ne každá "depka" je deprese. Ale co když ji skutečně máte?  

Foto: Profimedia.cz

S podzimem na nás padá často smutek. Už víme, že ne každá "depka" je deprese. Ale co když ji skutečně máte?

Depresí trpí v dnešní době čím dál více lidí. Jedná se o onemocnění, které postihuje celý organismus. Pacient má časté změny nálad a v důsledku toho se mění také jeho myšlení.

Záhadná chemie

Deprese se projevuje zásadními změnami v chování člověka. Z jeho tváře mizí usměv a naopak u něj lze pozorovat apatické stavy

Nejčastějším spouštěčem deprese bývají nepříjemné životní situace, jako např. ztráta milované osoby, životní trauma, rozchod s partnerem, pracovní vytížení či ztráta zaměstnání.

Dalšími příčinami jsou špatný životní styl, dlouhodobé napětí, stres, nedostatky ve výživě, nadměrná konzumace alkoholu a jiných návykových látek. Často svou roli hraje také dědičný faktor. A po pravdě řečeno, "chemie" mozku je pro lékaře stále ještě dost neprobádanou oblastí.

Jak ji poznat?

V případě, že na sobě pozorujeme delší dobu jiné chování či nám okolí dává značně najevo, že s námi něco není v pořádku, měli bychom navštívit lékaře a depresi včas léčit.

Pokud tak neučiníme, můžeme se dostat do nepříjemných situací a nesnází, které mohou trvat několik let, ale i celý život, deprese má navíc tendenci se vracet. U těžších forem existuje nebezpečí sebedestrukce a sebevražedného jednání.

Změňte, co můžete

Deprese je vážné onemocnění, které může mít fatální důsledky. Nejčastěji postihuje jedince v produktivním věku, ale ani mladiství pacienti nejsou výjimkou. Příznaky této choroby nikdy nepodceňujte a včas vyhledejte pomoc odborníka.

Odborníci doporučují doplňkovou přírodní léčbu a změnu životního stylu. Velmi důležitá je správná životospráva, pravidelná fyzická aktivita, efektivní způsob relaxace.

Vhodné je také doplnit stravu kvalitními doplňky stravy s obsahem aminokyseliny L-tryptofan (látka, z níž v těle vzniká serotonin, hormon dobré nálady), dále pak s obsahem vitamínů skupiny B, kyseliny listové, vápníku, hořčíku a vitamínu C.

To nejúžasnější je uvnitř. Superdrahá Vila Tugendhat v době vzniku dráždila | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama