reklama

Pilates

Cvičení, které rozvíjí kondici, sílu, rovnováhu, flexibilitu a dýchání. Jde o metodu, kterou vyvinul Joseph Hubertus Pilates před více než sto lety. Inspiraci našel ve starých kulturách. Cílem je vědomé propojení mysli a těla.

Účelem je posílit jádro těla - Gürtel, nebo Power house. Cvičení vypracovává dlouhé štíhlé svaly. Díky správnému dýchání se okysličují svaly a podporuje se cirkulace krve. Pilates je pohyb, který energii dodává. Pozvolna vypracovává jednotlivé svalové skupiny s cílem dosažení harmonie celku. Cviky jsou vymyšlené tak, aby odbouraly špatné návyky a nenásilnou formou posílily celé tělo a jeho držení.

Nejdůležitějším cvičebním strojem je reformer. Jde o lavici, na které je pojízdný vozík. Na jednom konci jsou zabudované pružiny a na druhém dvě lana. V současné době jsou populární pomůckou malé medicimbaly, pěnové válce, rollery, velké fitbaly, rotační disky a cvičební gumičky.

Cvičení je vhodné pro chronické dietáře. Pilates je hodně žádané. Při pohybu nezáleží na rychlosti nebo opakování, ale na přesnosti a důslednosti prováděného cviku. Pro domácí cvičení bude stači podložka na zemi a lehké činky.

Pilates cviky se vydávají na DVD. Je proto možné vše dělat v klidu a doma. Tento typ cvičení nabízejí některá fitness centra. Výsledky se neprojevují hned. Po deseti lekcích je rozdíl cítit. Po dvaceti opakování už vidíme změny a po třiceti lekcích se tělo začíná tvarovat.

Jaké je třeba dodržovat základní principy?

Dýchání by mělo být v souladu s pohybem. Má pomoci při uvolňování svalového napětí. Správné dýchání zlepšuje krevní oběh a cviky zjednodušuje.

Pilates cviky se musí dělat důsledně a nikam nepospíchat. V opačném případě nám hrozí, že si velmi ublížíme a rekonvalescence poškozeného svalu trvá dlouho.

Při pilates musí cviky vycházet ze středu těla - břicho, bedra, hýždě.

Musíme být opatrní. Pohyb provádíme plynule a soustředěně. Je třeba myslet na každý tah a cvik. Tělo musí zůstat v souladu s myslí. Vše se dá shrnout do pár slov - soustředěnost, plynulost, řízenost, důslednost a zacentrování.

Základní cviky

Pila
Posadíme se a natáhneme nohy, mírně je roztáhneme a špičky natočíme vzhůru. Ruce upažíme v úrovni ramen, natočíme trub doleva a při výdechu se snažíme prsty pravé ruky dotknout prstů levé nohy. S nádechem se vracíme do sedu a pilates cvik opakujeme na druhou stranu. Opakování na každou stranu je čtyřikrát.

Kočka
Klekneme si na všechny čtyři, natáhneme levou nohu za sebe, tak aby byla rovnoměrně s tělem. Současně křížem natáhneme pravou ruku. Celé tělo musí zůstat v rovině, stejně jako záda. Několik vteřin v této poloze setrváme. Dále je třeba strany vystřídat.

Potápění labutě
Lehneme si na břicho a dlaně položíme za sebe. Stáhneme stehenní svaly a snažíme se je přitisknout k podložce. S nádechem začneme napínat lokty, které nás budou nadzvedávat. Povolíme hýždě a zatneme břicho. Několikrát se nadechneme a vydechneme. Potom se vrátíme zpět do lehu. Cvik opakujeme třikrát až čtyřikrát.

Stovka
Lehneme si na záda a natáhneme nohy. Ruce máme podél těla dlaněmi k podložce. Zatneme břicho a nadzvedneme hlavu, kterou budeme tlačit směrem k hrudníku. Nohy zvedneme do pravého úhlu k tělu, a potom je v kolenou ohneme. V této poloze kmitáme rukama mírně nad podložkou a nepokládáme je na zem. Vydržíme až třicet kmitů. Během cviku musíme dobře dýchat.

Sklapovačky
Lehneme si na záda a natáhneme nohy. Ruce dáme nad hlavu. S nádechem zvedneme nohy a ruce. Vše je natažené. Rukama se snažíme dotknout špiček nohou. V této poloze vydržíme několik sekund a s výdechem se pokládáme na podložku. Jde o pomalý pohyb, který zopakujeme třikrát.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama