Menopauza, klimakterium či přechod jsou výrazy pro je přirozený stav ženy kolem padesátky, kdy ustává menstruační cyklus. Tělo produkuje méně estrogenu a progesteronu a žena již není schopná otěhotnět. Příchod klimakteria je individuální, většinou se dostaví mezi 45. a 55. rokem života. Bývá provázeno různými potížemi.
Příznaky
Přechod je fází, kdy dochází k poruchám menstruačního cyklu, který začíná být nepravidelný či různě intenzivní. Postupně se menstruace zcela zastaví a nastává menopauza. Typickým příznakem jsou návaly tepla. Hladiny hormonů kolísají, což vyvolává pocity napětí, horka či slabosti. Mění se krevní tlak, můžou se vyskytnout bolesti hlavy nebo únava. Žena zažívá i psychické výkyvy - může být podrážděná, neklidná či měnit nálady a mít problémy se spaním.
Ženy v menopauze jsou častěji postiženy cévními a srdečními onemocněními, protože tělo produkuje méně pohlavních hormonů, které jsou ochráncem cév. Stoupá tedy riziko srdečního infarktu a mozkové příhody. Klimakterium ovlivňuje reprodukční orgány ženy - častěji se vyskytují bakteriální infekce a záněty. Může se objevit únik moči, bolest při močení, ztráta pružnosti prsou a jejich zmenšování.
Proces ukládání tuku se v menopauze mění. Začíná se totiž objevovat mimo běžná místa a řada žen přibere na váze. Zvyšuje se také hladina cholesterolu a tuků v krvi. Zhoršuje se kvalita kostí, což může kulminovat řídnutím kostí – takzvanou osteoporózou. Úbytek celkové kostní hmoty má za následek bolesti zad, končetin atd. Osteoporózu je třeba začít včas léčit, v opačném případě hrozí patologické zlomeniny při pádech, které by tělu za normálních okolností neublížily.
Jak zmírnit projevy menopauzy
Sníženou hladinu hormonu je možné zvýšit tzv. substituční terapií. Tato léčba však má svá rizika a o jejím zahájení musí v každém případě rozhodnout gynekolog, kteří nejdřív ženu vyšetření a prohlédne výsledky z mamografu. Příznaky lze také mírnit různými potravinovými doplňky, které se volně prodávají v lékárnách. Důležitá jsou i různá podpůrná opatření, mezi která patří pravidelná fyzická aktivita a správná životospráva, jež zahrnuje dodržování pitného režimu a vyhýbání se tučným a ostrým jídlům. V jídelníčku by neměl chybět dostatek zeleniny a ovoce. Alkohol, kouření a káva by se měly omezit.