reklama

Ženský přechod: Bát se musí muži!

Když se rozpadne manželství dvou lidí ve středním věku, obvykle se předpokládá, že viníkem je muž.

Brzké ráno ve španělské Pamploně.
Brzké ráno ve španělské Pamploně. | Foto: Reuters

Když se rozpadne manželství dvou lidí ve středním věku, obvykle se předpokládá, že viníkem je muž.

Žena, která mu celá léta vytváří domov, vychovává jeho děti a podporuje ho v kariéře, ho začne nudit. Vedle něj se náhle začne objevovat nový objev. Je mladá. Je štíhlá. Je plodná. Cítí se vedle ní znovu jako mladík. Ale moment, podívejme se na statistiku!

Kolem 65 procent rozvodů po dosažení 50 let věku iniciují ženy. Tak vysoké číslo je překvapivé a mění pohled na věc. Podle knihy americké psychiatričky Louann Brizendineové Ženský mozek se ukazuje, že za vším jsou hormonální změny, způsobené menopauzou.

Po přechodu je to jinak

Dochází k ní většinou v 51,5 letech věku, a za ženu "po přechodu" se můžete označovat po 12 měsících od posledních měsíčků. Během menopauzy hladina ženského hormonu estrogenu klesá a stejně je tomu i s oxytocinem. A jakmile postupně vymizí, ženy už nejsou ochotné být k dispozici a k službám.

S novými medicínskými technologiemi, jako je magnetická rezonance, se dnes už dá přesně zjistit, co se vlastně v hlavě děje.

Potvrzuje se, že hormony ovlivňují nejen fyzické projevy přechodu, jako jsou návaly horka, bušení srdce nebo noční pocení, ale i vztah k životu.

Za vším hledej hormony

Například během těhotenství tělo produkuje oxytocin, díky němuž cítíme lásku ke svým dětem. Stejně tak nedostatek ostatních hormonů po menopauze způsobí, že cítíme méně lásky vůči partnerovi, zvlášť když navíc má své chyby.

V mladším věku hormonální naprogramování ženám velí "vyladit" se na emocionální potřeby druhých, což většinou udržuje rodinu pohromadě. V pozdějším věku však už to není tolik zapotřebí, což se odrazí i na hormonálním stavu organismu ženy.

Ženy díky nedostatku hormonů se už necítí tak připoutány k mužům, kteří jsou mrzutí, tloustnou, plešatí a navíc je podvádějí. Přestávají cítit závislost a poprvé ve svém dospělém věku mohou žít svůj vlastní život.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama