reklama

Vaginální mykóza: časté trápení nastávajících maminek

Vaginální mykóza patří mezi nejčastější gynekologická onemocnění. Čas od času potrápí téměř každou ženu. Pokud se nepříjemné svědění a pálení nezačne včas léčit, hrozí ženě další potíže. Infekce napadá často budoucí maminky a navíc se opakovaně vrací.

Těhotná
Těhotná | Foto: Profimedia.cz

Vaginální mykóza patří mezi nejčastější gynekologická onemocnění. Čas od času potrápí téměř každou ženu. Pokud se nepříjemné svědění a pálení nezačne včas léčit, hrozí ženě další potíže. Infekce napadá často budoucí maminky a navíc se opakovaně vrací.

Vaginální infekce mají ideální podmínky pro šíření hlavně v létě na koupalištích, ale také v zimě v bazénech. Způsobují je kvasinky rodu Candida albicans, které jsou běžnou součástí mikrobiálního osídlení pochvy u řady žen. Kvasinka má jako každá houba ráda teplá, vlhká a tmavá místa - přesně takovým je pochva. Za normálních okolností udržuje tělo samo rovnováhu bakterií a virů, při narušení přirozeného prostředí v pochvě však počet kvasinek rychle narůstá a hrozí rozsáhlá infekce. 

Nepřehánět to s mytím!

Jednou z hlavních příčin mykóz bývá nesprávná hygiena. Možná vás to překvapí, ale často je na vině nadměrné mytí intimních partií a používání parfémovaných mýdel a vložek. Přispět k rozvoji choroby může také chlorovaná voda z bazénu, užívání hormonální antikoncepce či antibiotik, onemocnění cukrovkou, pohlavní styk s novým partnerem či nošení nevhodného prádla jako tanga, neprodyšné kalhotky či mokré plavky. Někdy dokonce mykózy vznikají i bez zjevné příčiny. 

Těhotné ženy trpí vaginálními infekcemi velmi často. Vyvolává je zvyšování hladiny estrogenů a polysacharidu glykogenu v pochvě. I když je plod proti běžným poševním infekcím chráněn uzavřeným děložním čípkem, může dojít k porušení přirozené bariéry nebo k oslabení imunity plodu. Je tedy důležité, aby se budoucí maminka s těmito problémy svěřila lékaři. 

Příznaky vaginální mykózy

  • svědění a zarudnutí pochvy a zevních rodidel
  • bílý, tvarohovitý, zapáchající výtok z pochvy
  • otok a silné prokrvení zevní části rodidel
  • pálení a řezání při močení
  • tlak a bolest v podbřišku
  • bolestivý pohlavní styk

Léčba rychle zabírá

Mykózy jsou sice nepříjemné, ale léčba je účinná a působí rychle. Stačí vyhledat včas lékaře, případně navštívit lékárnu a použít některý z volně prodejných léků. Při běžném akutním jednorázovém zánětu s charakteristickým nálezem dochází k ústupu kvasinek v průběhu několika dnů. Jako léčba fungují lokální aplikace antimykotik, léků na kvasinkové infekce. Vyrábějí se ve formě krémů, mastí, čípků, globulí či gelů. Léčba trvá tři až sedm dnů. 

Pokud už žena jednou mykózu dostane, má toto onemocnění tendenci se vracet. Na místě je proto důsledná prevence. V první řadě ji představuje důkladná hygiena intimních míst - ovšem pozor na nevhodná parfemovaná mýdla! Daleko lepší je používat přípravky speciálně určené k intimní hygieně. Pomůže také správná životospráva a dostatečná lubrikace při sexu. Preventivně pak lze aplikovat gely, které pomáhají obnovovat přirozené poševní prostředí a zajišťují správnou hodnotu pH. Pokud je infekce urputnější, existují speciální tabletky, jež se polykají. Ty změní pH v těle a zlikvidují tak prostředí vhodné pro rozvoj infekce. V místě pochvy pak postačí dokonalá intimní hygiena.

Co narušuje poševní rovnováhu

  • mechanické poškození při pohlavním styku, bakterie či viry přenesené z partnera, spermie 
  • koncentrace hormonů s blížící se menstruací
  • používání nevhodných kosmetických přípravků
  • nevhodné oblečení
  • onemocnění cukrovkou a nadměrná konzumace sladkostí
  • léčba antibiotiky

Šetřete partnera!

Mykóza se může přenést i na partnera. Je to ovšem výjimečné, protože penis se ošetřuje daleko snáz. Pokud se infekce přece jen objeví, většinou dochází k zánětu předkožky a žaludu. Buďte proto ohleduplné a po dobu léčby užívejte kondom.
Pokud se infekce vrací, bývá na vině oslabená imunita a dlouhodobě narušená mikroflóra celého organismu. Úlohu sehrává i poševní pH či zánět sliznice a některé další faktory. Pak nastupuje komplexní léčba pomocí enzymů či léků na podporu imunitního systému.

zdroj: babyweb

Příroda proti mykózám

  • Smícháme 1 polévkovou lžíci jogurtu se dvěma kapkami éterického oleje z čajovníku (tea tree). Na noc vložíme do pochvy a necháme působit. Ráno dobře vypláchneme. Opakujeme po 3 večery.
  • Do vaginy zavedeme kousek česneku zabaleného ho do gázy, kterým jsme předtím protáhly režnou niť. Opakujeme s novým stroužkem dvakrát během 12 hodin.
  • Můžeme použít též neředěný levandulový éterický olej. Stačí třikrát denně vytřít vaginu.
  • Jelikož jsou tyto prostředky přírodní a bez vedlejších účinků, lze je zkombinovat.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama