reklama

Bylinkami proti migréně

Vysoké teploty i prudké změny oslabují organismus. Bolest hlavy může mít na svědomí dehydratace. Jak se jí vyhnout?

Tip na účinnou směs

"Zkuste heřmánek, mučenku, meduňku, nebo hloh, ale například i kozlíkový čaj: dejte na pět minut vařit jednu lžičku kozlíku lékařského a nechte dvacet minut vylouhovat. Preventivně můžete pít tento čaj odpoledne a k večeru, to je ta nejlepší pohoda," doporučuje Venuše Studničková.

Dusné horké počasí, dramatické výkyvy tlaku, přecházení z chladu klimatizace do pouličního vedra, únava a pracovní stres před dovolenou - a hlava bolí "jako střep".

Tolik jsme se na léto těšili, a teď nám dává tak zabrat! Přišly s ním nejen radovánky, ale často i nepříjemné zdravotní potíže.

Proč nás to bolí?

Vysoké teploty i prudké změny oslabují organismus. Bolesti hlavy, kterými reagujeme, může mít na svědomí dehydratace, o níž často ani nevíme. Jak se těmto bolestem vyhnout?

V letních měsících je nutností vypít během dne alespoň dva až tři litry tekutin. Nejvhodnější jsou minerální či stolní vody, neslazené čaje či přírodní ovocné či zeleninové džusy ředěné s vodou. Proti bolestem hlavy může napomoci půllitr vody pokojové teploty, který vypijeme po malých doušcích.
Pokud vás najednou rozbolí hlava při dlouhodobějším pobytu na slunci, nemilosrdně tuto sluneční lázeň ukončete a přesuňte se do stínu či ještě lépe do chladné místnosti. Bolesti hlavy totiž mohou být začínajícími příznaky úpalu či úžehu. Pokud se vám za chvilku uleví, pravděpodobně šlo jen o přehřátí.

Trvají-li bolesti déle a přidá se k nim nevolnost, zimnice či horečka, ihned vyhledejte lékaře!

Srovnejte si režim!

Jestliže je v pozadí bolestí hlavy stres a pracovní vypětí, snažte se vyhýbat stresovým situacím a najít si během dne čas na pro relaxaci a uvolnění. Vyhledejte, co vám pomůže tělo uvolnit: jóga, tai-chi, dlouhá procházka, či lehký běh v podvečerních hodinách.

Všem doporučuji, aby upravili svůj denní rytmus, chodili pokud možno pravidelně spát a pravidelně vstávali a snažili se co nejvíce se pohybovat na čerstvém vzduchu," říká známá bylinkářka Venuše Studničková.

Pomoc hledejte v čaji

Pokud Vás bolí hlava a potřebujete rychlou pomoc, pomohou osvědčené volně prodejné léky jako je ibuprofen. Pomoc můžete hledat také u bylinek.

„K odstranění bolestí hlavy a k lepší celkové kondici výrazně pomohou bylinky ve formě čajů," říká bylinkářka Venuše. „Bylinné čaje byste pro zajištění dostatečného efektu měli užívat několikrát denně po šálcích - doporučuji půl litru až litr denně.

 

Lockdown je jediná šance. To, k čemu směřujeme, je smutné a tragické, říká Levínský | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama