reklama

Nedaří se vám zhubnout? Nakopněte líný metabolismus

Zkoušíte všechny možné diety i cvičení, ale pořád nic nezabírá? Možná je to jen tím, že máte zpomalený metabolismus. Proto pro vás máme několik tipů, jak ho nastartovat a konečně začít spalovat.

Foto: ISIFA

Zkoušíte všechny možné diety i cvičení, ale pořád nic nezabírá? Možná je to jen tím, že máte zpomalený metabolismus. Proto pro vás máme několik tipů, jak ho nastartovat a konečně začít spalovat.

Fungování vašeho metabolismu ovlivňuje velká spousta faktorů. Když jste duševně v pohodě, pracuje rychleji, stres jej naopak zpomaluje. Stejné je to se spánkem. Lékaři doporučují spát sedm až osm hodin denně, méně, ale dokonce i více už považují za nezdravé.

Pokud spíte málo, vaše tělo produkuje více hormonu inzulin, který podporuje ukládání tuků. Naopak spíte-li až příliš, vaše tělo zleniví a líní lidé mají i líný metabolismus. Důležité je také uléhat každý den ve zhruba stejnou dobu, aby si tělo zvyklo na určitý řád. Svou roli samozřejmě hraje i to, co jíte a pijete, ale ze všeho nejdůležitější je pohyb.

Nepodceňujte výběr sportu

Začnete-li se pravidelně hýbat, je to sice chvályhodné, ovšem ještě to neznamená, že zhubnete. Než se totiž pustíte do nějakého sportu či cvičení, měla byste si rozmyslet, co je vaším cílem. "Zvolíte-li intenzivní trénink a zátěžové cvičení jako je třeba box, kick-box nebo náročnější kruhový trénink v posilovně, pak budete jen zvyšovat kondici, ale rozhodně nezhubnete," upozorňuje fitness trenér a odborník na zdravý životní styl David Huf.

Chcete-li spalovat tuky a snížit svoji hmotnost, je podle něj k rozpumpování metabolismu ideální aerobní cvičení s mírnou zátěží a pokud možno takové, při němž zapojíte co nejvíce svalů najednou. Začněte tedy běhat (nejlépe venku v přírodě, ať u toho dýcháte čerstvý vzduch, v zimě zkuste běžky, v posilovně potom veslování. "Spousta lidí si myslí, že podobně funguje také cyklistika nebo plavání, ale například plavání je tak technicky náročné, že ho správně provádí jen málokdo. Navíc musí intenzivně probíhat čtyřicet až šedesát minut, aby splnilo svůj účel, a to zvládnou většinou jen vrcholoví sportovci," popisuje David Huf.

Vyhýbat se ale nemusíte ani posilovacím přístrojům. Na spalování tuků totiž zabírá i dobře zvolený kruhový trénink zhruba o deseti cvicích, z nichž každý provádíte asi minutu a bez dlouhého intervalu jdete na další. S jejich výběrem je ale vždy lepší poradit se s trenérem, aby vaše dřina nebyla zbytečná.

Hýbejte se každý den

Důležité zkrátka je, aby vaše cvičení bylo intenzivní. Může to sice znít trochu drasticky, ale věřte, že čím více vyčerpávající a náročný váš trénink bude, tím větší množství kyslíku spotřebujete a tím vyšší budete mít tep. A právě ten spolehlivě nastartuje metabolismus a vaše tělo konečně začne spalovat.

Intenzivní cvičení navíc neurychluje metabolismus jen po dobu tréninku, ale stabilizuje jeho rychlost na příštích čtyřiadvacet hodin. "Proto pokud chcete zhubnout a vyrýsovat postavu co možná nejrychleji, a pak si také postavu udržet, je ideální cvičit šestkrát týdně, nejlépe ráno ještě před snídaní, protože s prázdným žaludkem toho nejvíce spálíte," říká rezolutně trenérka Tracy Anderson, která pomohla například herečce Gwyneth Paltrow ke krásnému tělu po porodu, herečku Cameron Diaz zase zbavila dlouholetých problémů s jojo efektem a kolísající váhou.

Doporučujeme: Konečně cvičení, které vás bude bavit

Podle Davida Hufa byste však neměla úplně zahálet ani sedmý den: "Bez každodenního pohybu nezhubnete. Jeden den v týdnu ale běžte třeba jen na procházku nebo jen celé tělo důkladně protáhněte, aby mělo nějaký čas na odpočinek a regeneraci."

Je nám jasné, že každodenní cvičení může být náročné jak časově, tak psychicky. Pokud totiž nejste na sportu přímo závislá, ale berete ho spíš jako nutné zlo, jen těžko se každé ráno donutíte k tvrdému tréninku v tělocvičně. "Cvičit klidně můžete i doma podle tréninkových DVD a pohyb můžete střídat. Bude to zábavnější i účinnější. Jeden den posilujte, další si jděte zasprintovat, jiný můžete jen tančit na oblíbenou hudbu. Ovšem ze všech sil a do té doby, než z vás začnou téct pramínky potu," radí Tracy Anderson.

Jezte a zhubněte

Dejte si závazek, že už ráno nikdy neodejdete z domu, aniž byste se nasnídala. Přes noc se totiž metabolismus zpomaluje a rozběhne ho teprve první jídlo. A pokud začne váš jídelníček obědem v půl jedné, znamená to, že celé dopoledne metabolismus poklimbával, místo aby spaloval a staral se o vaši štíhlou linii.

Aby vaše tělo co nejefektivněji spalovalo, musíte jíst pravidelně. Ovšem ne jen ráno, v poledne i večer, intervaly by měly být kratší, aby žaludek neměl pocit velkého hladu. Nezapomínejte tedy na dopolední a odpolední svačinu.

"Váš jídelníček by měl obsahovat hlavně bílkoviny oddělené od sacharidů, čili se naučte dávat přednost zelenině před přílohami," radí David Huf. Bílkoviny jsou totiž hůř stravitelné a tělo se musí mnohem víc namáhat, čímž spotřebuje o dvacet až třicet procent víc energie než při trávení sacharidů, což odpovídá zhruba dvěma stům kalorií. Jezte proto hodně hovězího, ale i kuřecího nebo krůtího masa, bohatým zdrojem bílkovin je také telecí či tuňák. Nezapomeňte ani na luštěniny nebo mléčné výrobky (u nich ale pozor na vysoký obsah tuku). Vůbec největším zdrojem bílkovin je ale sója.

Zalévejte svůj organismus

Tělo funguje jako rostlina - když nemá dostatek vody, přestává se cítit a vypadat dobře. Proto pravidelně a hodně pijte, nejlépe samozřejmě vodu, která nemá žádné kalorie a tělo tak nemusí nic spalovat. Dobré jsou také zelené nebo bylinkové čaje. Pokud chcete zhubnout, měla byste úplně zapomenout na alkohol. Pokud jste jen v udržovacím režimu, dvě deci bílého vína vám určitě neuškodí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Konec přejídání: 10 tipů na detox po svátcích

Najděte konečně motivaci ke cvičení a už ji neztraťte

Jak posílit vůli, abychom vydrželi s předsevzetími

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama