reklama

Najděte konečně motivaci ke cvičení a už ji neztraťte

Donutit se k pravidelnému cvičení bývá často mnohem obtížnější než omezit jídelníček a přestat jíst oblíbená jídla. Zeptali jsme se proto několika trenérů na jejich tipy, jak motivaci nejen najít, ale hlavně si ji dlouhodobě udržet.

Foto: Profimedia.cz

Donutit se k pravidelnému cvičení bývá často mnohem obtížnější než omezit jídelníček a přestat jíst oblíbená jídla. Zeptali jsme se proto několika trenérů na jejich tipy, jak motivaci nejen najít, ale hlavně si ji dlouhodobě udržet. 

Bude to možná znít trochu banálně, ale právě vědomí, že se sebou opravdu chcete nebo potřebujete začít něco dělat, je samo o sobě tou nejlepší motivací, jakou můžete mít.

Nic neodkládejte

"Pokud tedy máte pocit, že potřebujete zhubnout nebo zpevnit postavu, začněte s tím hned a na nic nečekejte," říká fitness trenérka Iveta Kubicová. Neplánujte, že začnete v pondělí nebo od ledna. Rovnou se seberte a běžte do posilovny, nebo alespoň udělejte doma pár sklapovaček a do fitka zajděte hned zítra.

Vyberte si správný pohyb

"Aktivitu, kterou hodláte provádět dlouhodobě a pravidelně, vybírejte opravdu pečlivě. Pohyb vás musí především bavit," vysvětluje osobní fitness trenér Ondřej Diviš. Kromě toho by vám vybraný sport měl aspoň trochu jít. Pokud tedy nemáte talent třeba na míčové sporty, choďte raději plavat a podobně.

DOPORUČUJEME: 8 věcí, které vám brání zhubnout

Najděte si trenéra

Jestli máte strach, že cvičit půjdete jednou, dvakrát a pak už se k tomu zase nedokopete, najděte si trenéra. Budete pod osobní kontrolou, vypracuje vám váš individuální plán a z hubnutí se stane projekt. Kromě toho, když už s ní nebo s ním budete mít domluvený trénink, zřejmě vám bude připadat hloupé nechat ho čekat, a do tělocvičny prostě dorazíte. Anebo si můžete najít trenéra, který za vámi bude jezdit až domů, což je vůbec nejpohodlnější. A pak už před ním neutečete...

Najděte si parťáka

Nemusíte nutně cvičit sami, i ve sportu a hubnutí platí, že ve dvou se to lépe táhne. "I když se vám zrovna moc nechce, ale cvičení už máte domluvené s kolegyní, určitě se nakonec rozhoupete a dobrý pocit ze sebe sama vás nemine," dodává Ondřej Diviš.

Osvěžte si paměť

"Klientku se vždy snažím přesvědčit, že nechuť cvičit je jen chvilková záležitost. Osvěžím jí paměť a upozorním na výsledky, kterých už díky cvičení dokázala," popisuje trenérka havířovské Expresky Zuzana. Velmi dobře také funguje, když si před cvičením vybavíte dobrý pocit, jaký vždycky míváte po něm. Hned budete mít do pohybu větší chuť.

Cvičení obměňujte

Když už si zvyknete cvičit, byla by škoda, kdybyste přestali jen kvůli tomu, že děláte to pořád dokola to samé. Trénink tedy pravidelně jednou za čas osvěžte jinými cviky, nebo zkuste na pár týdnů úplně jiný sport.

Motivační fotka

Je to sice starý trik, ale přesto velmi dobře funguje. Přilepte si třeba na ledničku nebo na zrcadlo fotku nějaké modelky, jejíž postava se vám líbí. Když ji budete mít neustále na očích, bude vám neustále připomínat důvod, proč chodit cvičit (a proč si třeba v deset večer nevzít čokoládový dortík...).

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Chcete jíst všechno, necvičit a netloustnout? Jde to!

Nemáte čas na sport? Posilujte v tramvaji i v kanceláři

Neuvěříte, z čeho se dá ztloustnout

Zahrada Na Valech na Pražském hradě: Návštěvníci tu najdou pyramidu i etruské motivy | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama