reklama

Konec přejídání: 10 tipů na detox po svátcích

Obří porce, neustálé pojídání cukroví, strava plná tuků a cukrů. Pokud vaše svátky vypadaly podobně, měli byste svoje tělo trochu pročistit a unavenému žaludku dopřát odpočinek. Při tom vám mohou pomoci i naše účinné tipy na detox organismu.

Žena se salátem
Žena se salátem | Foto: thinkstockphotos.com

Obří porce, neustálé pojídání cukroví, strava plná tuků a cukrů. Pokud vaše svátky vypadaly podobně, měli byste svoje tělo trochu pročistit a unavenému žaludku dopřát odpočinek. Při tom vám mohou pomoci i naše účinné tipy na detox organismu.

Co je vlastně cílem takového detoxu? Dostat z těla škodlivé a zbytečné toxiny a vrátit mu energii. Měli byste se po něm cítit lehčí, méně unavení a svěžejší. A pravděpodobně shodíte i pár nabraných kilogramů.

Jak na to?

Připravte se na to, že budete muset omezit svůj jídelníček a hodně pít. Některé metody detoxu jsou téměř asketické, takže to bude chtít i hodně silnou vůli. Ale věřte, že výsledek za to rozhodně stojí!

  • Voda a čaje - vůbec nejjednodušším a také nejrychlejším způsobem, jak pročistit svůj organismus, je na jeden až tři dny úplně vynechat jídlo a jen pít. Neperlivou vodu a bylinkové čaje. Nestačí ale obvyklé dva litry, dopřejte si jich klidně šest. Jakmile vaši kúru skončíte, začínejte se k běžnému režimu vracet pozvolna - jezte lehká jídla, malé porce, hodně ovoce a zeleniny...
  • Zeleninové šťávy - pitný režim si můžete ozvláštnit také čerstvými zeleninovými šťávami, které vás alespoň trochu zasytí. Nejúčinnější jsou ty z červené řepy či celeru. Pijte je v množství 1,5 litru denně, avšak postupně a v malých dávkách. A doplňte alespoň dvěma litry obyčejné vody. Tuto kúru byste měli dodržovat tři až pět dní.
  • Expresní ovocný detox - jezte jenom ovoce a pijte dostatečné množství vody. Pokud se chcete jen trochu pročistit a ulevit si od nafouklého břicha, stačí jeden den, pokud ale máte pocit, že je váš problém větší a že jste opravdu nabrali pár kilo navíc, zkuste vydržet tři dny.
  • Jablečná očista - je to jednoduché a opravdu účinné: Tři dny budete jíst pouze syrová jablka (zhruba půl druhého kilogramu denně). Nemáte-li domácí, raději oloupejte slupku - na těch kupovaných mohly zůstat zbytky chemického postřiku.
  • Rýžová dieta - rýže spolehlivě vyčistí vaše trávicí ústrojí a také se díky ní můžete zbavit i několika kilogramů, které jste možná přes svátky nabrali. Dieta je však trochu náročnější - celých sedm dní se totiž nejí nic jiného než suchá rýže. Na druhou stranu jí můžete sníst, kolik chcete. Jestli si ale rýži chcete přece jen něčím zpestřit, můžete ji prostřídat s kyselým zelím. V každém případě nezapomeňte hodně pít, nejlépe dva a půl litru neperlivé vody.

Na co nezapomenout?

Při detoxu byste měli dodržovat několik důležitých pravidel a zásad:

  • Dostatek spánku - Jak jinak chcete nabrat novou energii a nechat tělo odpočinout než pomocí spánku? Nejlepší je spát sedm až osm hodin denně a také chodit spát ve stejnou dobu.

DOPORUČUJEME: 10 tipů, jak se dobře vyspat

  • Pravidelný pohyb - Při sportu se zvyšuje vaše tepová frekvence a také se zrychluje dýchání, čili dostáváte z těla víc oxidu uhličitého než "normálně". Kromě toho se potíte a také pot odvádí z těla škodlivé látky.
  • Správné dýchání - Dýchejte zhluboka a pomalu, ne jen povrchově, to totiž zvyšuje koncentraci oxidu uhličitého v krvi. Dýchat správně vás naučí právě pravidelný pohyb, nejlepší je na to plavání.
  • Péče o tělo - K překyselení organismu může docházet také zvenčí, proto byste neměli používat příliš kyselé sprchové gely, krémy či tělová mléka.
  • Relaxace - Pokud budete ve stresu, váš organismus se škodlivých látek nezbaví a zůstane překyselený. A kromě toho způsobuje obezitu, protože podporuje pocit hladu. Naučte se tedy pravidelně (a poctivě!) odpočívat.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Odpočiňte si od zimy: Vybrali jsme nejlepší masáže v ČR

Najděte konečně motivaci ke cvičení a už ji neztraťte

Test: Jak ovládáte zdravý životní styl?

Boj o potraty: Polky nemají šanci rozhodnout o svém těle, jde o moc, říká Smolíková | Video: Emma Smetana
reklama
reklama
reklama